Tygří lilie – ozdoba zahrady

Lilie tygří, anglicky Tiger Lily, patří mezi asijské hybridní odrůdy lilií. Turbánkové květy této rostliny jsou velmi krásné a exotické. Mezi pěstiteli je velmi oblíbená, neboť si dokáže udržet květ velmi dlouho a navíc je mrazuvzdorná. Ve volné přírodě ji najdete převážně v členitých oblastech Ameriky a Británie. Poprvé, v roce 1753, tuto květinu popsal slavný švédský botanik Carl von Linnaeus a naprosto jej uchvátila svou sladkou a velmi výraznou vůní.
tygri-lilie-tiger-lily-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Léčí i zabíjí

Tygří lilii, nebo také Ďábelské lilii (Devil Lily), Leopardí lilii (Leopard lily) či lilii Columbijské, jak je mnohdy zvána, se rozhodně nedají upřít léčebné účinky. Tinktura, vyráběná z čerstvých lisovaných rostlin má příznivé účinky na stresem namáhaný organismus, nevolnost či zvracení v těhotenství a hojně se využívá také při gynekologických a neuralgických potížích. Silný koncentrát vonné esence této rostliny prý dokáže zmírnit agresivní chování například u osob, léčených z alkoholismu. Jak se říká, není růže bez trní, a ani v případě Tygří lilie tomu není jinak. Tedy, trny rozhodně nemá, ale zato je nejčastějším přenašečem virových chorob na jiné rostliny – při jejím pěstování je tedy dobré na to pamatovat a separovat její výsadbu dál od okolních lilií. Domácí pěstitelé, kteří mají kočku nebo kočky, by měli pěstování Tygří lilie zvážit, neboť tento druh lilie obsahuje toxické látky, které mohou u kočky domácí vyvolat zvracení, záchvaty letargie, selhání ledvin a v nejhorším případě i smrt.

Dá se jíst

Slavný švédský botanik Carl von Linnaeus byl však očarován také vynikající chutí této rostliny. Skutečně, většina částí Tygří lilie je nejenom jedlá, ale dokonce prý i velmi chutná! Jedná se především o poupata květiny, která běžně dostanete na asijském trhu (většinou sušená, či naložená). Před vařením by se měly pupeny dávat na 30 minut do teplé vody, aby změkly. Poupata však musí být vždy zbavena tuhých stonků – poté jsou výtečným zpestřením asijské kuchyně, salátů a nejlépe prý chutnají k vaječným pokrmům, jako omeleta apod. Kořeny a výhonky Tygří lilie mají v syrovém stavu hořkou pachuť, které se ovšem snadno zbavíte, budete-li je pražit na pánvi společně s najemno nasekanou cibulí – údajně pak výhonky a kořínky získají škrobovou chuť, podobnou, jako mají brambory.

Pěstování

Chcete-li Tygří lilii mít i vy, jistě vás potěší, že květina není vzhledem ke své „povaze“ volně rostoucí, divoké rostliny nikterak náročná. Daří se jí ve vlhkém prostředí a dostatečně mokré půdě. Pro Tygří lilie je v chladných oblastech nejvhodnější doba výsadby v polovině podzimu, v teplejším prostředí pak až na sklonku podzimu. Tygří lilie vám dlouho bohatě pokvete a poroste (někdy až do výšky přesahující jeden metr), a to aniž byste byly nuceni o ni příliš pečovat. Snad jen při pěstování této květiny v zahradě, kde je opravdu velmi neúrodná a na živiny chudá půda, nebude od věci použít umělé přihnojování.

Škůdci

Kromě slimáků s jejichž likvidací vám jistě pomůže článek \“Slimák – jak na malého nepřítele na vaší zahradě?\“, ohrožují Tygří lilii i jiní škůdci. Postřik insekticidním přípravkem snadno odpomůže jak od Chřestovníčka liliového, tak od Mšic. Napadené části lilií pak stačí odstranit a porost běžně ošetřit. Také se můžete setkat s tzv. Třásněnkou (na okvětních listech lilie se tvoří stříbrné skvrnky). Listy mírně napadené rostliny v tomto případě omyjte mýdlovým roztokem. Ten ucpe póry na těle třásněnky a tím ji zahubí. Postup opakujeme pravidelně 1x za 14 dní.

Opředená legendami

Dekadentní malíř, slavný Henri Toulouse Lautrec, maloval své obrazy na severním okraji, tehdy bohémské a revoluční Paříže. Čtvrť Montmartre, známá díky tomuto umělci a věhlasnému kabaretnímu klubu – mimo jiné také vykřičenému domu, Moulin Rouge, byla plná životních příběhů – tedy především tamních kurtizán. Toulouse Lautrec se ve svých pamětech zmiňuje o prostitutce Satine, hvězdě celého Moulin Rouge. Avšak v tomto kabaretu zářila před nástupem krásné Satine ještě jiná hvězda. Říkali jí Tiger Lily, protože byla stejně tak tajemná a exoticky krásná, jako tato květina. Tiger Lily, měla karmínové vlasy a tvář jí pokrývaly roztomilé pihy – říká se, že pokud čicháte k Tygří lilii příliš dlouho, tak vám její smyslná vůně způsobí, že váš obličej pokryjí miliony pih. To však nebylo jediným důvodem, proč byla tato diva ztotožňována s exotickou lilií. V tehdejších těžkých časech byla skutečnou hvězdou, což vadilo jejím konkurentkám. Ona se však dokázala udržet na vrcholu až do svých 38 let, kdy zemřela na souchotiny – metlu tehdejší doby. Údajně ještě několik let po její smrti byl její hrob doslova zahalen množstvím Tygřích lilií, které tam nosili její obdivovatelé a muži, jejichž srdce zemřelo s ní.
S Francií má Tygří lilie společný snad jen tento příběh – tedy nepočítáme-li průmyslové využívání této rostliny (především se využívají vonné esence Tygří lilie, které jsou přidávány jako květinový buket do luxusních parfémů exkluzivních francouzských značek). Ve staré korejské legendě se zase vypráví o mnichovi, který vytáhl šíp z těla kouzelnému tygrovi, jehož zasáhli lovci, čímž mu umožnil umírání bez bolesti a utrpení. Když pak tygr vydechl v mnichově náruči naposledy, změnilo se jeho tělo v překrásnou květinu, do níž vstoupila celá tygrova moc a síla. Tu pak stařec nazval Tygří lilií. Květina měla schopnost šířit dobro, přátelství ale také bohatství a prosperitu. Mnich proto neváhal a kítek vhodil do řeky, která její moc a sílu roznesla do celého světa.

Text: Lucie Sýkorová

22.12.2010 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist