Tyhle rostliny přežijí, i když je rok zapomenete za postelí

Autor známé písně „Chlupatý kaktus“ určitě patřil mezi zapomnětlivé pěstitele, kterému doma přežily pouze sukulenty a kaktusy. Jsou totiž ideální pro každého, kdo touží, aby měl doma alespoň nějakou živou zeleň, ale nerad se o ni stará.
shutterstock_372987460-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Pro dokonalý vzhled potřebují světlo

Sukulentům se nejlépe daří na světle, ovšem nesnáší přímý úpal – západně či východně orientované okno je pro ně ideální. Pokud byste ho sukulentům nedopřáli, nevyzrají a budou mít dlouhé stonky i listy s příliš velkými odstupy.

Ideální substrát obsahuje propustnou kombinaci zeminy a písku. Sukulenty sázejte nejlépe do květináčů s dírkami, aby bylo možné vylévat přebytečnou zálivku z podmisky. Pokud si vyberete květináč bez dírek, nezapomeňte na dno nasypat buď několik kuliček keramzitu, nebo střepy keramických květináčů. Vytvoříte tak přirozenou drenáž a zemina nebude převlhčená.

Zálivka připomíná alchymii

Až 80 % sukulentů zahyne z důvodu přelití, proto doporučujeme takovýto postup: Ve vedrech zalévejte sukulenty jednou za dva až tři dny. V zimních měsících, kdy mají květiny vegetační klid, je zalévejte cca jednou za tři týdny. Ideální je zalévat rostliny situované na východní straně večer a na západní ráno.

S hnojením šetřete, v sezoně stačí k tomu určeným hnojivem jednou za tři týdny, ale v zimě hnojení úplně vynechejte. Nezapomeňte, že největším nepřítelem jsou houbové choroby, tedy choroby z přelití. Pokud uvidíte, že kytce uhnívá stonek a kytka si jakoby lehne, přestaňte zalévat.

Tip na dokonalou zálivku: Nechte vodu na zálivku ustát cca dvě hodiny a nezalévejte listy

U převislých sukulentů by zálivka po listech stekla. Posaďte proto celý květináč do lavoru s vodou a nechte ji napít. Až bude substrát na pohmat vlhký, nechte květináč okapat a znovu zavěste.

Letnění sukulentům prospívá, ale pozor na kroupy, které jim mohou poškodit listy. S prvními podzimními dny je zase dejte do domu. V zimě je pro sukulenty ideální teplota v místnosti 20 stupňů Celsia. Jednou za čas je dobré místo zálivky sukulenty osprchovat.

Kaktus přežije vaši lhostejnost, přílišnou péči však ne

Milují je děti pro jejich nenáročnou péči a dospělí pro jejich netradiční vzhled a čistou krásu. Se sukulenty mají mnoho společného. Mějte je ideálně na východní nebo západní straně u okna, sázejte je do substrátu pro kaktusy a sukulenty.

Zalévejte je vždy s vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1–1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec. Snažte se zaléváním simulovat kaktusům jejich domovinu – jednorázová závlaha a dlouhé sucho. Prolijte kaktus bohatě zálivkou, zbytečnou vodu z podmisky vylejte a do dalšího zalévání jej nechte „na suchu“.

Jak množit kaktusy

Na kaktusech vyrůstají tzv. dceřiné kaktusy. Nechte je trochu vyrůst, protože větší kusy takto obtížný zásah zvládnou lépe. Odřízněte je, natřete simulátorem pro růst kořenů a položte na připravenou zeminu. Kaktus sám postupně zakoření. Pokud máte doma výsevný skleníček, bude to ideální. Pokud bude květináč volně, nezalévejte mladý kaktus, ale pouze jej roste. Pokud nechcete kaktusy množit, není nutné dceřiné kaktusy odstraňovat. V tom případě se těšte na netradičně strukturovanou a rozrůstající se květinu.

Stejně jako u sukulentů hrozí kaktusům houbové choroby z přelití. Napadený kaktus již nelze zachránit, protože uhnívá zevnitř. Dalším, výjimečným škůdcem jsou červci – malí bílí broučci, které nejlépe odstraníme mechanicky.

Jak kaktus přezimovat

Během zimy milují kaktusy přítmí a chlad. Na parapetu nad radiátorem s minimem světla jim tak nebude úplně nejlépe. Nebojte se je dát do sklepa nebo na společnou chodbu v domě. Dobrým místem je i ložnice, kde bývá nejchladněji.

Tip, jak přezimovat venkovní kaktusy: Pokud jste si vybrali kaktus, který v našich podmínkách roste dobře i venku (kaktusy nad 1 metr výšky nebo např. Opuncie), přesuňte jej na zimu do skleníku, garáže, zahradního domku nebo jej obložte polystyrenem a navrch natáhněte pytel z netkané textilie.

27.1.2021 5:00| autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist