Účinky léčivých rostlin, které si můžeme sami vypěstovat – 1. část – sběr a sušení

Není na světě bylina, aby na něco nebyla! Tak toto je známá obdoba tvrzení nejednoho samoléčitele, který se již mnohokráte snažil uzdravit bylinkami, ideálně těmi, které si sám vlastnoručně na své zahradě či pozemku vypěstoval. Je jasné, že mnoho rostlin a léčivých bylin roste i volně v přírodě a naopak se třeba v zahradě pěstují velmi obtížně. My se však zaměříme v našem seriálu na rostliny, které se dají s úspěchem pěstovat na našich zahradách a jejichž léčebné účinky pak můžeme zužitkovat při vlastní léčbě.
shutterstock_509904520-1-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Schopnosti uzdravovat a léčit za pomoci bylin

Mnozí z nás, již lačně naslouchali v hodinách přírodovědy, které byliny by mohly být zužitkovány tím správným způsobem, někteří jejich léčivým účinkům uvěřili, až je vyzkoušeli na vlastním těle, některé rostliny však již odpradávna léčily naše předky, a tak jsme nikdy ani nepochybovali o tom, že by mohly takovéto účinky mít. Pochopitelně k léčivým rostlinám mívali vždy blíže lidé žijící v blízkosti lesů, luk, strání zkrátka ti, kteří měli přírodu takzvaně za humny. Často měli o těchto rostlinách mnohem lepší znalosti než ti, kteří se o nich učili jen ve školách, neboť léčitelská a bylinkářská praxe, ačkoli byla často znevažována a dokonce i perzekvována, byla tou nejlepší školou života předávanou z generace na generaci.

Jak a kdy rostliny sbírat

Samozřejmé je, že chceme-li rostliny pěstovat a následně se díky jejich léčebným účinkům uzdravovat, musíme se nejdříve naučit je znát. Je pochopitelné, že nejlepší účinky mají rostliny právě čerstvě nasbírané. Ty však dlouho nevydrží, pokud je neusušíme. A jedině tak je můžeme získat i do zásoby pro další období. Někdy už od konce února můžeme začít se sběrem léčivých rostlin. Některé druhy rostou i kvetou naopak ještě v listopadu, kdy sběr léčivek obvykle ukončujeme. Květy mají nejvyšší obsah účinných látek na začátku vykvétání. Listy, naopak před a po odkvetení rostlin, kořeny v období časného jara anebo i na podzim, zatímco plody jsou co do účinných látek nejlépe vybaveny v čase zralosti. Sbíráme vždy jen rostliny čisté, zdravé a bez jakýchkoli příměsí. Pokud je budeme pěstovat na svých zahradách, nesmíme je pochopitelně ani chemicky hnojit! Pro přenos rostlin do míst, kde je budeme sušit, nesmíme použít sáčky ani tašky z plastu, léčivky by se v nich mohly zapařit a následně při sušení zčernat.

Jen správné sušení zaručí, že léčebné účinky zůstanou zachovány

Při sušení není vhodné stlačovat lístky a květy. Před sušením rostliny neoplachujeme, ale nadrobno nařežeme. K sušení nasbíraných léčivých bylin je ideální vzdušný suchý prostor, podle možností nejlépe půda. Na rozložení nasekaných bylin použijeme plachtu anebo nepotištěné listy papíru, nikoli noviny. Tiskařská čerň je zdraví škodlivá. Pro uskladnění nasušených léčivek nejsou vhodné plastové nádoby ani plechové obaly. Ideální volbou jsou sklenice ze zeleného skla, které chrání rostliny před světlem anebo uzavíratelné papírové krabice. Pro dlouhodobé uskladnění lze využít pouze tak dobře usušené rostliny, že při zlomení budou praskat. Kořeny před sušením důkladně omyjeme. Na jejich usušení bude pravděpodobně zapotřebí i umělé teplo, ani to však nesmí překročit 35°C.

V příštím díle se seznámíme s různými způsoby přípravy léčivých rostlin tak, aby v nich byly zachovány jejich léčivé účinky v maximální možné míře.

Text: Zuzana Bohdalová

26.12.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist