Účinky léčivých rostlin, které si můžeme vypěstovat sami – část 3.

Jak jsme si již řekli v minulých dílech našeho mini seriálu o léčivých bylinách, které si můžeme vypěstovat sami, existuje mnoho způsobů, jak léčivé rostliny využít ve svůj prospěch a nechat si díky jejich léčivým účinkům vylepšit svou tělesnou schránku a její zdravotní kondici. Dnes budeme v tomto výčtu pokračovat.
shutterstock_1149166550-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Tinktury – esence

Hovoříme-li o tinkturách, máme vlastně na mysli rovněž výluhy, ovšem výluhy, které získáme tak, že léčivky vyluhujeme ve 38 – 40% pálence nebo režné. Tinkturu tedy připravíme tak, že do čisté, dobře vymyté lahve postupně vpravíme zlehka bylinky, a ty poté až k hrdlu lahve zalijeme pálenkou. Láhev dobře uzavřeme a dáme ji na teplé místo, kde teplota dosahuje přibližně 20°C na 2 týdny, může to být i déle, vyluhovat. Lahví při luhování občas zatřeseme, obsah pak scedíme, zbytek vylisujeme. Tinktury užíváme vnitřně, vždy po kapkách například zředěné v čaji, nebo ve vodě. Vně se tinktury používají při masážích anebo při obkladech.

Kaše z bylinek

Pro přípravu bylinkových kaší vybíráme k tomu vhodné rostliny, ty umyjeme, položíme na vál a válečkem je rozmačkáme na kaši. Kaši potom nanášíme na čisté plátno a přiložíme na nemocné místo. Navrch na plátno se položí vrstva vaty a pak vše převážeme teplým ručníkem. Pokud se nám postižené místo podaří dobře zabezpečit, můžeme kašovitý obklad nechat působit i přes noc.

Bylinné zábaly

Účinky léčivých bylin můžeme nechat vstřebávat na bolavých místech našeho těla také díky bylinným zábalům, které připravíme jak z čerstvých, tak i ze sušených bylin. Uvedeme vodu do varu a přes hrnec nad vodu zavěsíme síto. Do síta vložíme čerstvé nebo sušené bylinky a pak vše přikryjeme. Jakmile bylinky změknou, vybereme je ze síta a ještě teplé je zabalíme do řídkého plátna, celé pak uložíme na postižené místo. Choré místo zabalíme nejlépe do vlněného šátku a napevno zavážeme, například plenkou nebo dalším šátkem. Dbejte na to, aby při této proceduře na vašem těle nevznikl pocit chladu. Za velmi účinné jsou považovány bylinné zábaly z přesličky. Bylinný obklad můžeme nechat působit 2 hodiny, ale klidně i celou noc.

Příprava bylinného oleje

Podle léčivých účinků jednotlivých rostlin připravujeme oleje buďto z květů nebo z listů. Jimi naplníme volně láhev až po hrdlo a rostlinu přelijeme horkým olivovým olejem. Olej dolijeme do takové výšky, aby byl asi 2 prsty nad rostlinami, necháme jej pak ustát, ideálně na slunci, nebo v blízkosti topení alespoň po dobu 2 týdnů.

Text: Zuzana Bohdalová

7.1.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist