Udělejte si svůj bylinkový čaj s rakytníkem

Rakytník, zázvor, sušené jablko, květ měsíčku, meduňka a mateřídouška jsou skvělé léčivé rostliny, které se perfektně doplňují v léčivém bylinném nálevu, který vás zahřeje a potěší během zimy. Zatímco vás známá trojice měsíčku, meduňky a mateřídoušky preventivně ochrání před nachlazením, zázvor vás zase spolehlivě zahřeje, jablko osvěží a kyselý rakytník zažene všechny chmury.
shutterstock_1923674783-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V dnešní době hledáme často řešení různých neduhů v přírodní léčbě. Bylinky jsou skvělou prevencí, ale také dokáží pomoct při léčbě lehčích forem onemocnění, jako jsou záněty cest dýchacích nebo nachlazení, které nás v chladném období dokážou pořádně potrápit.

Kombinace protizánětlivých bylin se skvěle snoubí s vitamínovou bombou v podobě rakytníku, který dnes považujeme za všelék.

Poměry jednotlivých složek si můžete samozřejmě upravit sami. Pokud ovšem použijete od každé léčivé rostliny stejný poměr, počítejte s tím, že chuťově převládnou „zelené“ byliny. Abyste ucítili jemně kyselou chuť rakytníku a jablka, zvyšte jejich poměr například na dvojnásobek. Totéž platí o sušeném oddenku zázvoru.

Pokud dáte raději přednost čerstvému zázvoru, nebudete ho muset používat moc, stačí pět silnějších plátků na jeden litr nálevu. Jestliže rádi sladíte, dejte přednost květovému medu, který ovšem přidejte až po mírném vychladnutí čaje, abyste si nezničili nestabilní enzymy, které jsou v tomto zlatavém pokladu obsaženy.

Nápoj z těchto léčivých rostlin můžete pít za tepla i za studena. Po vychladnutí se mírně zvýrazní ovocná chuť i v menším poměru rakytníku a jablka.

Kde všechny suroviny sehnat

Všechny složky si snadno vypěstujete na své zahradě, ale pokud vám přeci jen nějaké chybí, určitě je seženete v některých internetových obchodech zabývajících se prodejem léčivým bylin. Sušený zázvor snadno nahradíte čerstvým.

Rakytník vás nabudí

Víte, že rakytník působí jako přírodní antidepresivum? Díky obsaženému vitamínu C a dalším cenným látkám se hojně využívá při léčbě psychické únavy a vyčerpání. Dokáže navodit dobrou náladu a zmírnit i fyzické vyčerpání.

Typické oranžové plody sklízíme z keře rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides), který pochází z různých oblastí Asie. Ačkoliv byste ho u nás ve volné přírodě nenašli, díky jeho nízkým nároků na stanoviště, vysoké odolnosti vůči zasolení půdy a znečištění ovzduší se mnohdy používá pro rekultivace krajiny po těžbě nebo na výsadby v okolí dálnic. V těchto podmínkách kyselé plody raději oželte a sklízejte pouze na své zahradě.

Pokud již máte se sklizní plodů čest, jistě také víte, že se nejedná zrovna o lehkou práci. Plody totiž při ručním otrhávání praskají a v celku přečká jen malá část. Někteří pěstitelé proto radí plody sklízet až po zmrznutí nebo sklízet celé větvičky s plody, které pak ostříháte nad nádobou nůžkami.

Aby bylo pěstování rakytníku odměněno zdravou sklizní plodů, je nutné vysadit na jednu zahradu samičí i samčí rostliny. Všeobecně se doporučuje vysadit rostliny v poměru jeden samec a dvě až tři samice.

 

12.12.2022 4:00| autor: Lucie Peukertová | zdroj: Bylinář

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist