Údržba teras ze dřeva a WPC

Po rušné letní sezóně přichází čas na nejrůznější rekonstrukční a udržovací práce, a to nejen na zahradách, ale i na terasách. Vzhledem k tomu, že terasy byly po celé léto vystaveny nejrůznějším povětrnostním vlivům, UV záření a rovněž změnám teplot, je více než pravděpodobné, že utržily nějaké šrámy. A teď je řada na nás, abychom se jim věnovali a vhodnou údržbou po sezóně jim dodali opětovnou krásu a zachovali jejich užitné vlastnosti v plném rozsahu.
shutterstock_1201484752-1100x618.jpgCelá galerie 20 Zdroj: shutterstock.com

Hovoříme-li o terasách z WPC, máme na mysli materiál Woodplastic, velice zdařile imitující dřevěný povrch. Jeho jednotlivé dílce není na rozdíl od těch dřevěných třeba ošetřovat olejem. K ošetření olejem u tohoto WPC materiálu přistoupíme pouze tehdy, je-li obsah dřevěné složky ve směsi nad 60%.

Dřevěné terasové dílce je vhodné po montáži ošetřit vhodným terasovým olejem. Ten kvalitní je produkt na bázi rostlinných olejů, vyráběný speciálně za účelem venkovního použití. Je nutné, aby měl dobré nasávací schopnosti, aby bylo dřevo následně dobře konzervováno. Zároveň musí dát možnost dřevu dýchat, tedy zachovat otevřené póry. Dobrý a vhodně zvolený olej vždy zdůrazní krásu dřeva a rovněž jeho přirozenou strukturu. Na trhu dnes již najdeme i oleje s protiskluznou složkou. Tato vlastnost se může ukázat jako velmi důležitá zvláště tam, kde terasu využívají rodiny s malými dětmi anebo senioři. Díky protiskluznosti zabezpečíme dobrý provoz terasy bez obav z uklouznutí a následného pádu.

Na stinných vlhkých místech se můžeme u teras často setkat s výskytem řas a mechů. Není třeba ztrácet hlavu, likvidace zeleného povlaku je u teras poměrně snadná. Na postižené plochy vydatně nasprejujte odstraňovač řas a mechu. Tan pak nechejte působit 24 hodin. Jako velmi účinná se ukázala také jeho preventivní aplikace. Po odstranění zeleného porostu postačí znovu na terasové desky sprej opět nastříkat na povrch a nechat jej zaschnout. Takovýto postup zajistí až dvanáctiměsíční preventivní působení nástřiku.

Pro čištění teras jsou určeny speciální stroje, které jsou osazeny velmi účinnými kartáči. Následovat by měl oplach terasy hadicí za běžného tlaku vody. Pokud pracujete s vysokotlakými čističi, mějte na paměti, že tlak vody s příliš ostrou tryskou by mohl povrch dřeva výrazně poškodit.

Někdy se stane, že dřevo na terase zešedne. Jestliže se s tímto efektem jako uživatelé nehodláte smířit, najdete opět v sortimentu produktů odstraňovače šedého povlaku na venkovní dřevo, říká se jim odšeďovače. Jakmile ošetříte dřevěnou terasu dle návodu na přípravku, následně ji opět naolejujte.

Text: Zuzana Bohdalová

23.10.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist