Údržba zahradního nábytku

Zahradní nábytek patří k nejnamáhanějším prvkům vybavení zahrady. Nejen že na něj usedáme za hezkého počasí, ale je prakticky po celý rok vystaven i nepříznivým vlivům počasí jako je ranní rosa, polední žár, letní bouřky a zimní mrazíky či sníh. Chceme-li, aby nám nábytek co nejdéle dobře sloužil, je třeba mu věnovat náležitou pozornost a péči. Už při nákupu bychom si měli uvědomit jak moc se o nábytek chceme starat, kde bude nábytek v sezoně umístěn, zda máme pro jeho uskladnění v zimních měsících prostor nebo zda očekáváme jeho časté přemisťování. Tyto všechny faktory hrají pro životnost nábytku důležitou roli.
luxol_zahradni-nabytek_brouseni-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: AkzoNobel

Pokud chcete zahradní  nábytek pouze užívat a váš čas ani prostory neumožňují pravidelnou údržbu či skladování, je lepší obrátit svou pozornost na nábytek z trvanlivých materiálů jako je kov či plast. Takový nábytek můžete nechat vystavený na slunci a dešti a jeho konstrukci to vadit nebude. Nevýhodou je, že plastový nábytek nemá většinou UV filtr a jeho barevné odstíny jsou citlivé na sluneční záření. Jelikož se povrch nedá renovovat, změna barvy v průběhu let je tak definitivní. Plast zvláště ten méně kvalitní je také poměrně křehký a lehký. Často se stává, že nábytek praská a při větrném počasí je možné jej nalézt na druhém konci zahrady, v horším případě u sousedů. Kov je na rozdíl od plastu materiál těžký, ale i u něj je oprava obtížná. Navíc se zahradní nábytek vyrábí, právě vzhledem ke hmotnosti suroviny, spíš jemnější tvarů a tak může nastat problém s umístěním na trávník nebo podlahový rošt. Tenké nohy se snadnou zatlačí do terénu nebo propadnou mezerou mezi podlahovými prkny.

Dřevěný zahradní nábytek představuje co do údržby náročnější volbu, ovšem široká nabídka různých tvarů, materiálů a hlavně kvalitních nátěrových hmot, zajistí, že se nábytek stane nejenom praktickým pomocníkem, ale také zdobným prvkem každé zahrady či terasy. Na českém trhu se dnes setkáváme s klasickým masivním nábytkem z jehličnatého či borového dřeva nebo se sestavami z exotických dřevin.

Zahradní nábytek – velká inspirativní fotogalerie

Tuzemský zahradní nábytek se ošetřuje lasurovacími barvami. I když se to může zdát nelogické, je lepší koupit nábytek neošetřený a v rozebraném stavu. U barevného sestaveného nábytku jen těžko hledáte odpovídající odstín při budoucí obnově a nemáte zaručeno, že ochranná barva je opravdu ve všech spojích. Prodejce vám také ve většině případů není schopen přesně popsat, nátěrový postup, kterým byl nábytek mořen. Ne všechny lasurovací barvy spolu komunikují a volba špatné barvy pak může způsobit těžko odstranitelnou škodu. V každém případě je třeba nábytek natírat suchý, při teplotě vyšší jak 10 stupňů. Používat je nutné základní bezbarvou impregnaci a následně syntetické barvy s tenkovrstvou a silnovrstvou složkou. Kvalitní výrobce má vlastní ucelenou řadu nátěrových hmot, kde každá složka je balena samostatně. U dobrých barev tedy neplatí heslo 3 v jednom. Mezi jednotlivými vrstvami je třeba vyčkat alespoň 24 hodin, aby se ze dřeva odpařily i zbytkové páry a nábytek průběžně brousit jemným papírem. Jedině tak se po 3-4 vrstvách se docílí hladkého, sametového vzhledu nábytku. Při renovaci , doporučené za 2-3 roky je třeba dbát zvláště na vodorovné plochy (deska stolu, sedáky ), které jsou nejvíc namáhány.

Sestavy z exotických dřevin jsou hitem posledních sezon. Nábytek z teaku, bangkiraie, eukalyptu nebo mahagonu dobře odolává vlhkosti a není napadán tuzemským dřevokazným hmyzem. I zde je však třeba nábytek chránit. Výrazné střídání teplot a intenzivní sluneční záření způsobuje, že dřevo mění nejen barvu, ale jsou na něm patrné i mikroskopické trhlinky. Oběma jevům se lze poměrně úspěšně bránit nátěrem dřeva přírodním olejem ( teakovým nebo lněným ), který dřevo zvláčňuje. Nátěr se doporučuje provádět 2x ročně vždy na jaře a podzim. Olej je možné používat bezbarvý, v dalších letech i s tmavším pigmentem, který dřevo oživí.

Pro oba typy nábytku platí pro zimní období společně:

  • umístění nejlépe pod střechu, do suchých a vzdušných prostor
  •  nezakrývat plochy neprodyšnou folií
  •  nátěrová hmota pro nábytek nesmí přejít mrazem

Tak jako pro všechno, tak i pro zahradní nábytek zkrátka platí, že dobrá péče se člověku vrátí. U zahradního nábytku v podobě mnoha příjemných letních dnů a večerů, strávených v pohodě a pohodlí u stolu, v přítomnosti přátel či a rodiny.

Vladimíra Horáková
VLADEKO spol.s r.o.
www.vladeko.cz

14.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist