Umíte správně pěstovat frézie?

Frézie jsou něžné, krásné a voňavé kvítky a není tedy divu, že si přejeme pěstovat je i na vlastních zahradách. Jejich obliba neustále roste pro jejich okouzlující pastelové barvy a něžnou vůni. Tak je známe ale spíše z květinářství. Na zahradě se málokdy se správně vypěstovanými fréziemi setkáme, jejich pěstování totiž patří do kategorie: pro zkušené.
frezie_shutterstock_795072361-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pěstování frézií je sice možné na různých typech půd s různou kvalitou, ale nejvhodnější je pro ně půda vzdušná, hluboko zkypřená a dobře propustná. Takové půdní podmínky fréziím zajišťují v budoucnu rychlý a silný vývoj kořenů. V těžších hlinitých půdách rostoucí frézie bývají nižší a pevnější, zatímco v humózních půdách mívají naopak vyšší a bujnější růst. Frézie patří k rostlinám, jimž rozhodně nesvědčí zasolené půdy.

V podstatě rozeznáváme 2 způsoby pěstování frézií, a to z hlíz nebo také ze semen. Ze semen je pěstování frézií mnohem obtížnější a jejich vývoj probíhá hlavně ve skleníku. V minulosti však vzniklo šlechtěním mnoho vegetativně množených odrůd frézií, které mnohonásobně předčily frézie pěstované ze semen.

Zvláště velké je nebezpečí, že se fréziím nebude dařit, pokud je vysadíme do minerálních půd po karafiátech nebo chryzantémách, jež byly hnojeny vysokými dávkami minerálních hnojiv. Obsah solí v horních vrstvách půdy můžeme snížit tak, že půdu silně prolijeme velkými dávkami vody anebo ji můžeme obohatit kvalitní rašelinou. Půdní reakce vhodná pro pěstování frézií by se měla pohybovat v rozmezí 6,5 až 7,2 pH.

Frézie patří k rostlinám náročným na světlo. Nejrychleji a zároveň nejlépe se vyvíjejí v období s dostatečnou intenzitou světla. Stínit však musíme pouze výsadby semenáčů a letní výsadby hlíz, kdy je pro rostliny vhodnější udržovat spíše nižší teplotu půdy.

Zahradní frézie budou krásné na záhoně v lehkém polostínu. Pokud zasadíme hlízky frézií do hloubky 5 cm, budou jejich přibližně 30cm dlouhé lodyhy stát hezky vzpřímeně. Hlízky frézií z volné půdy se doporučuje přezimovat při 20°C v rašelině. Hlízky frézií po sklizni je dobré skladovat i při teplotách až 25°C neboť nižší teploty u nich mohou navodit stav klidu, kdy tvoří z hlavního vegetačního vrcholu novou hlízu a přitom nevytváří ani kořeny ani listy. Skladovací teplota nemá žádný vliv na tvorbu květů, neboť květy se zakládají až po výsadbě.
V zemích, odkud se dovážejí frézie do našich obchodů, umožňuje takzvaná preparace, což je skladování hlíz za určitých tepelných podmínek, že se výsadby mohou odehrávat, stejně jako sklizeň květů, v průběhu celého roku.

Bohužel, jako každé jiné květiny, i frézie bývají napadány nejrůznějšími poruchami růstu anebo neparazitickým onemocněním, případně virovými chorobami.  Mezi poškození frézií řadíme zasychání hlíz – takzvané kamenné hlízy, nevyrašení hlíz – takzvané spící hlízy, poškození fluorem, popálení listů intenzivním slunečním zářením, nenormální vývoj a stavba květenství a rovněž i zasychání květních poupat, které se projevuje zejména při vysokých teplotách vzduchu v období tvorby a vývoje květů.

Text: Zuzana Bohdalová

1.7.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist