Upletený plot, plot z vrbového proutí

Chcete mít rychle hotový, velmi originální a k tomu svěže zelený plot? Nemusíte čekat až vyrostou keře živého plotu; svůj plot můžete rychle vyrobit sami – a to tak že ho upletete z proutí.
japonska-vrba-vrba-celolista-salix-integra-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Přesně řečeno z vrbového proutí. Udělejte si plot z vrbového proutí, je to rychlé, zvládneme to sami.

Výšku plotu pak můžeme nechat na přírodě nebo ji upravovat zastřiháváním a pak ji třeba zase zvýšit tím, že vrbu necháme dorůst. Vrby snesou hodně, jsou odolné a tak se hodí do každé půdy, pouze nesnáší vysloveně sucho. Proutky se musí zalévat hlavně v prvních dvou letech. Pletený plot se nerozrůstá do šířky, drží se původní linie, takže se hodí i do menších zahrádek, kde zachová přírodní styl, žádné pletivo nebo kamenná podezdívka, jen rychle vyrostlá přírodní zelená stěna.

Plot z vrbového proutí: Živá zelená zástěna

Bude to zajímavé řešení a také univerzální: vrbu můžeme použít u plotu zahrady nebo alespoň její části. Pokud máme velkou zahradu, spotřeba proutí by samozřejmě byla enormní. Také hotový plot můžeme v některých částech oživit a zdynamizovat kouskem vloženého vrbového plotu. Anebo vrbu využijeme k částečného předělu některého zákoutí uvnitř pozemku. Oddělit tak můžeme dětské pískoviště, kout, kde se sedí, ale také věci techničtějšího rázu. Bujnou zelení tak můžeme zakrýt kůlnu nebo třeba kompostér.

Plot z vrbového proutí: kam jít na stavební materiál

Na plot budete potřebovat proutí vrby bílé přičemž byste ale rozhodně neměli necitlivě ničit stromy. Ptejte se v zahradnictvích nebo se rozhlédněte po okolí – u někoho na zahradě nebo u plotu, u cesty určitě nějaká vrba stojí. Možná i znáte někoho, kdo vrby na pozemku má, a tak je také sestřihává a prořezává. Vyhlédněte si zkrátka strom a potom se dohodněte se s majitelem, že až bude větve ořezávat, věnuje vám je. Nebo mu můžete ušetřit práci a nabídněte se, že strom ořežete sami. Teď po velikonocích je všude poházeného proutí všude dost – bohužel. Ti co se na ně vydali kvůli pomlázkám, za sebou pod stromy často nechali nevyužitých proutků spousty. I ty můžeme využít a ještě uklidíme v přírodě.

Dekorativní vrba kroucená

Popularitě se těší v našich zahradách a parcích a jiných veřejných prostranstvích vrba kroucená, vyskytuje se na mnoha místech a její větší exempláře majitelé také často radikálně ořezávají. Odpad pak tvoří krásně pokroucené košaté větvičky a větve. Ty po ponoření do vody snadno zakoření a po zasazení rychle rostou a tvoří zajímavé keříky. I vrba kroucená se dá k tvorbě plotu dobře využít, plot bude v tomto případě širší, zato velmi originální, dynamicky zvlněný a obloukovitě propletený. Jak se staví takový vrbový plot – to si řekneme příště. A něco na téma ploty si můžete přečíst v článku Není plot jako plot aneb dřevěné plaňky jsou opět v módě.

Alena Jansová

8.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist