Úroda rajčat a paprik ze studeného skleníku

Na záhonech už je v druhé polovině září rajčatům a paprikám zima. Ve skleníku se ale stačí prohřát vzduch i půda i podzimním sluníčkem, takže sklizeň si prodloužíte až do poloviny října. Čerstvá zelenina je samozřejmě nejlepší, ale pamatujte i na zimní zásoby.

Úroda rajčat a paprik ze studeného skleníku
Úroda rajčat a paprik ze studeného skleníku (Zdroj: shutterstock.com)

Jednoduchý studený (tedy nevytápěný) skleník má z hlediska sklizně dvě výhody – urodí se v něm dříve, ale také sklízíte ještě dlouho poté, co na zahradě už choulostivé druhy přestaly plodit. Pěstování rajčatpaprik ve skleníku je přitom snadné, na výběr je množství odrůd od raných až po pozdní, které budete sklízet právě koncem září a začátkem října. Pro skleník se nejlépe hodí tyčková rajčata. V září už budou hodně vysoká, takže je zkraťte asi na 150 – 170 cm výšky, nebudou se už vysilovat růstem a všechnu energii vloží do dorůstání a dozrávání plodů. Papriky jsou u nás typická zelenina pro skleníky, na záhonu se sice v teplém létě urodí, ale obvykle jen pár kousků, zato ve skleníku můžete pozdní odrůdy sklízet ještě na přelomu září a října. Jsou dokonce nejlepší, protože mají dostatek času dorůst a jejich chuť je plná. Na rozdíl od rajčat, která můžete nechat zčervenat utržená a jejich chuť je pak stejně kvalitní, jako když dozrají na keři, papriky jsou vždy lepší trhané až v konzumní zralosti.

Zásoby na zimu

Jak se dny krátí a sluníčka ubývá, je přece jen potřeba už pomýšlet na to, co s poslední bohatou úrodou rajčat a paprik, když jsou jich najednou plné košíky a nestačíte je ujíst čerstvé. Můžete se pustit do výroby kečupů. Abyste měly domácího kečupu hodně, je praktické přidat k rajčatům jablka, která sklízíte také v září a říjnu. Papriky a kapie se zase hodí na sterilované čalamády a saláty, kterým dodají specifickou aromatickou chuť a vůni.

Nejrychlejší a nejjednodušší je ovšem výroba domácího leča. V kastrolu zpěníte na olivovém oleji půl kila pokrájené cibule, přidáte kilo na proužky nakrájených paprik, mírně podlijete a dusíte pod pokličkou asi deset minut. Pak přidáte na čtvrtky nakrájená rajčata a necháte ještě asi pět minut podusit. Nakonec chvilku míchejte odkryté, aby se odpařila nadbytečná voda. Naplňte do sklenic, zavíčkujte a sterilujte dvacet minut při 80-90 °C. Tohle vlastně není lečo, ale vynikající polotovar na rychlou přípravu omáček, polévek a zeleninových jídel. V zimě oceníte rychlost, s jakou se dá připravit večeře, vonící letní a podzimní úrodou.

Lečo se sušenými houbami

Hrst sušených hub namočte na dvě hodiny do vody, pak slijte a v troše vody poduste do měkka. K houbám vyklopte sklenici zavařeného leča, opepřete, osolte, nechte prohřát a podávejte s vařeným bramborem nebo chlebem. Doba vaření – 15 minut.

Srbská roštěná

Plátky masa naklepte, mírně potřete hořčicí, opepřete, osolte a rychle opečte z obou stran na troše oleje. Přidejte sklenici zavařeného leča a nechte maso podusit do měkka. Plátky vyndejte, omáčku nařeďte trochou vody, případně zahustěte lžičkou hladké mouky rozmíchané ve studené vodě. Doba vaření – 30 minut.

Kari kuřecí prsa plněná lečem

Kuřecí prsa prořízněte tak, aby vznikly větší slabší plátky. Osolte, okořeňte z vnitřní strany kari kořením. Na každý plátek dejte lžíci zavařeného leča, přehněte a sepněte jehlami na ptáčky nebo omotejte nití. Uložte do pekáčku, zalijte dvěma zakysanými smetanami, ve kterých jste předem rozmíchali lžičku kari koření. Pečte přiklopené asi 30 minut. Doba vaření – 40 minut.

Polévka z rajčat a paprik

Sklenici zavařeného leča vyklopte do hrnce, zalijte litrem a půl vody, přidejte tři nová koření, tři pepře a bobkový list, osolte. Nechte na mírném ohni povařit asi 20 minut, pak vyndejte koření, polévku rozmixujte, znovu ohřejte a na talíři do ní přidejte čerstvou pažitku a hrst předem uvařených drobných těstovin. Doba vaření – 30 minut.

Těstoviny s masovým lečem

Čtvrt kila libového mletého masa opečte na trošce oleje tak, že se pěkně rozdrobí. Pak do něj vyklopte sklenici zavařeného leča, okořeňte dle vlastní chuti a dobře prohřejte. Na talíře rozdělte uvařené těstoviny, na ně přidejte maso se zeleninou a posypte strouhaným parmezánem. Doba vaření – 20 minut.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 03.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Recept na vychytané lečo na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Uvařte si Lečo a zakonzervujte si ho v hořčici na zimu.

Vychytávka týdne v podobě dózy na cokoliv

Ukážeme vám, jak z nevzhledných zavařovaček vykouzlíme originální dózy na uchovávání čehokoliv, od sušených hub před šroubky třeba po korálky a sponky.

Karlozor a nesprávný počet dovezených balíků izolace

Karel se jal kontrolovat počet dovezených balíků izolace od Weberu. Protože se mu zdálo, že nějaké chybí? Že by je někdo ukradl? Nakonec zjistil, že Pepa ztracené balíky už odnesl do baráku. Takže se nakonec nic neztratilo, ale jak se říká, důvěřuj leč pr

Co si připravit ze švestek

Reportáž o tom, jak využít švestky, které nám zbyli ze zahrady. Jak z nich udělat například kompót nebo sušené dobroty, které můžeme využít jako zdravé vánoční cukroví.

Podívejte se, jak se daří pěstovat papriky skvělým manželům Gurovým

Papriky kam se jen podíváte. Manželům Gurovým se daří pěstovat papriky na záhonech i ve skleníku.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

ČTĚTE DÁLE

Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok
Pařeniště je na zahradě hitem po celý rok

Vybavení zahrady

Pařeniště na zahradě využijete po celý rok: na jaře pro ochranu sazeniček zeleniny, v zimě k ochraně choulostivých rostlin, včetně fíkusů a bonsají

S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě
S vybíráním nového skleníku začněte už v zimě

Vybavení zahrady

Možná si říkáte, proč zrovna v zimě vybírat skleník, který využijete až v nadcházející sezoně? Dáme vám několik tipů, které vás možná přesvědčí, proč pořízení skleníku v zimním období je dobrý nápad. A především vám poradíme, podle čeho nový skleník vybírat.

Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení
Nadzemní bazény jako rychlé a dostupné řešení

Vybavení zahrady

Bazén na zahradě je stále ještě vnímán jako svého druhu luxus či nadstandard. Míní se tím však bazény, které jsou zapuštěné v zemi a vyžadují stavební připravenost a přítomnost odborné firmy, která bazén zprovozní. Pro obyčejné ochlazení v parném létě ale postačí nadzemní bazén, jehož pořizovací ceny začínají již těsně pod hranicí tří tisíc a stačí jej koupit, jednoduše napustit vodou a pak se jít ještě případně převléknout do plavek.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?
Skleníky, fóliovníky a pařeniště. Co je pro vás ideální?

Vybavení zahrady

Všechny tyto zahradní „stavby“ se dobře hodí nejen pro prodloužení vegetační sezony pro zahrádkáře, ale také pro kaktusáře nebo pěstitele cizokrajných rostlin. I přesto, že se zdají být tyto stavby stejné, není tomu tak. Hlavní rozdíl ovšem nespočívá například v ceně nebo konstrukci. Velké rozdíly spočívají především v podmínkách, které nám tyto stavby díky různým materiálům mohou nabídnout.

Péče o vodu v bazénu během letních měsíců
Péče o vodu v bazénu během letních měsíců

Vybavení zahrady

Péči o vodu v bazénu nikdy nezanedbávejte. Taková vyrážka, pálení očí nebo jiné obtíže, to všemu lze vhodnými metodami předejít. Poradíme jak na to.

Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?
Zastřešený bazén aneb chcete léto sedm měsíců v roce?

Vybavení zahrady

Letní měsíce jsou pryč, pobyt na zahradě či v jiném obytném exteriéru už není tak příjemný a koupání v bazénu se zdá být v podstatě nemožné. Přitom existuje varianta, jak si své soukromé léto prodloužit až na sedm měsíců v roce. Stačí k tomu jen kvalitní zastřešení bazénu.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Vybavení zahrady

Bazén na zahradu si pořídí ten, kdo se chce v parném létě osvěžit a být přitom doma. Pokud ještě vlastní bazén nemáte, je na čase o jeho pořízení uvažovat.

Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu
Zajímavé typy oplocení pro vaši zahradu

Vybavení zahrady

Toužíte po krásném oplocení svého moderního domu nebo zahrady, kde byste měli konečně dostatek soukromí a přitom se naprosto neizolovali od okolí? Jak toho docílit, jaký plot vybrat a z jakého materiálu jej postavit či nechat vyrůst?

Navrhování chodníků a cest v zahradě
Navrhování chodníků a cest v zahradě

Vybavení zahrady

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Vybíráte skleník? Poradíme vám
Vybíráte skleník? Poradíme vám

Vybavení zahrady

Skleník je vlastně pro každého pěstitele možnost, jak výrazně prodloužit sezónu, zlepšit podmínky pro rostliny a místo, kde se daří rostlinám i tehdy, pokud jim počasí na jejich přirozených stanovištích ještě nepřeje. Všichni, kdo se již nemohou dočkat jara, si jistě rádi předpěstují svou oblíbenou zeleninu nebo květiny právě ve skleníku. Ne vždy je pro takovou činnost dostatek místa v domě či bytě na okenním parapetu.

Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě
Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Vybavení zahrady

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.