Úspěšný hmyzožravec z rostlinné říše – Sarracenia

Masožravé a hmyzožravé rostliny patří k těm nejatraktivnějším. Pyšní se zvláštním ústrojím sloužícím k lovu potravy. Do rodiny hmyzožravých se řadí i severoamerické saracenie neboli špirlice. Poodhrňme tedy společně roušku jejich tajemství a podívejme se jim na jejich hmyzožravý zoubek.
shutterstock_439757725-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Vzhled a rozšíření

Půvab těchto hmyzožravek podtrhují jejich květy ve tvaru lampičky převážně ve žluté barvě. Tento druh rostlin je rozšířen především ve východních státech severní Ameriky.

Na teplotě záleží

K nejrozšířenějším druhům špirlic patří především  Sarracenia Flavia a Sarracenia purpurea. Přes léto je pro ně ideální teplota v rozmezí  20°C – 30°C. V zimě jen okolo 15°C. Červená špirlice je více chladuvzdorná, můžeme ji tedy použít i k ozdobení zahradního jezírka, kam ji uložíme v nádobě. Oběma těmto druhům nevadí ani slunce, i když varietu Sarracenia purpurea je dobré trochu přistínit.

Jak je to se zálivkou a množením

Pro špirlice si připravte na zálivku měkkou, odraženou vodu. Přes zimu zálivku vždy omezte. Špirlice se množí výsevem na povrch substrátu. Počítejte však s tím, že klíčí velmi dlouho. Výhodnější a rovněž úspěšnější je množení vzrostlých rostlin dělením.

Kde lze špirlice pěstovat

Ideálními místy pro trvalé pěstování  špirlic jsou okenní parapety. Během léta je dobré udržovat pěstební substrát neustále vlhký. Ovšem špirlice lze pěstovat i venku, například v nádobách, kde je na zimu budeme přikrývat anebo v zahradních rašeliništích, případně v nádržích se stojatou vodou. Výhodou je u zimního pěstování při nižší teplotě to, že si rostliny přes zimu odpočinou a v následující sezóně jsou mnohem vitálnější, často na jaře také rozkvétají.

Náš tip na výsadbu

Vysaďte si společně více rostlin do skleněné nádoby jako pokojovou dekoraci. Před výsadbou rostlin je nutné usadit na dno nádoby vrstvu drenážní drti. Poté přidejte lehký a propustný substrát ze směsi písku a listovky. Poté rostlinu obložte rašeliníkem. Skupinová výsadba ve skleněné nádobě bude ve vašem interiéru na vhodném místě působit velmi efektně. Díky skleněné nádobě vytvoříte to pravé mikroklima pro rostlinu. Chcete-li si špirlici zkusit vlastnoručně nakrmit, nabídněte jí pár vlákének masa anebo malinký kousek sýra.

 

22.2.2023 9:00| autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Darwiniana

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist