Už jste ochutnali kaktusové fíky?

Opuncie fíková dává velmi chutné jedlé plody nazývané kaktusové fíky. Občas se s nimi můžeme setkat na pultech prodejen s ovocem a zeleninou. Najdeme je mezi exotickými plody. Jak takovou opuncii ale pěstovat?
shutterstock_1758950033-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Zdrojem jedlých plodů je opuncie fíková

Opuncie fíková (Opuntia ficus-indica) dorůstá v zemích svého původu výšky až 4 metrů. Mnoho z nás se s touto rostlinou však setkalo spíše v botanických zahradách ve sklenících s kaktusy. Plody tohoto druhu opuncie připomínají svým tvarem a tak trochu i chutí fíky, od toho byl odvozen jejich název. V zahraničí se jim říká také „Barbary fig“ nebo „Indian fig“.

Rod Opuntia čítá na 300 druhů a mnohé z nich dávají jedlé plody. Ty vyrůstají až na samotném konci plochých článků opuncií.

Opuncie pocházejí z tropů

Původním domovem opuncií jsou tropy Jižní Ameriky a Mexiko. V současnosti ale opuncie nalezneme prakticky na všech kontinentech ať už v tropických, nebo subtropických oblastech.

Jsou velmi často využívány jako živý plot. Díky jejich trnům a velkým rozměrům, často i poměrně bizarním tvarům jsou takové ploty takřka neproniknutelné. Trny jsou umístěny na plochých článcích opuncií ve skupinkách a velmi snadno se zabodávají do kůže. Odstraňují se jen velmi obtížně.

Pěstování v domácích podmínkách

Rozhodnete-li se pěstovat opuncie doma, vždy si na manipulaci s nimi vezměte rukavice.

Běžně se u nás pěstují jako hrnkové rostliny a není to nijak složité. Pamatujte ale na to, že jako většina kaktusů potřebují dostatek tepla, světla a nesnášejí přemokření a průvan.

Substrát pro výsadbu je ideální tentýž co pro kaktusy. Pokud jej neseženeme, namícháme ve stejném poměru díl listovky, písku, drcených cihel a rašelinového substrátu se zeminou. Přes léto přihnojujeme hnojivem na kaktusy. Zaléváme vždy odstátou měkkou vodou a 1x za 2 týdny do ní přidáme hnojivo.

Rostlinu je možné letnit, ale zároveň ji venku chráníme před prudkým deštěm, větrem a při vysokých vedrech ji přistiňujeme.

Opuncie množíme jednoduše listovými řízky. Po odlomení části nevysazujeme ihned, ale nejprve je necháme asi 2 týdny zasychat. Na dno pěstební nádoby dáme vždy nejprve drenážní vrstvu. Pozor na přemokření, aby kořeny nezačaly hnít a následně odumírat.

Jak konzumovat plody – kaktusové fíky

Do prodejen u nás se dovážejí kaktusové fíky nejčastěji z Madagaskaru, Afriky, ale i ze Španělska nebo z Itálie. Zde se pěstují kaktusové fíky v takzvaných nopalerias, což jsou místní opunciové sady. Vzhledem k tomu, že v běžných bytových podmínkách není to správné prostředí na to, aby opuncie vykvetly a dozrávaly na nich plody vhodné ke konzumaci, pravděpodobně si je budete muset zakoupit, abyste je ochutnali.

Před konzumací plody nejprve omyjeme. Dále je můžeme konzumovat lžičkou, pokud je příčně rozřízneme, anebo je oloupeme a jíme jako banán. Dužina obsahuje dosti tvrdých semínek, ta se jí také. Chuťově připomíná toto ovoce hrušku a je velmi bohaté na cukry. Mimo to je zdrojem vitaminů A, B, C. Z dužiny si můžeme připravit velmi chutné džusy nebo šťávy.

Na Jadranu jsou specialisté na rakii, kterou místní vyrábějí právě z kaktusových fíků. Možná už jste ochutnali čaj z opuncie, který má nádhernou vůni a velmi lahodnou chuť.

 

21.12.2022 4:00| autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Mrazuvzdorné kaktusy

Čtěte dále

  • shutterstock_2273463287-729x410.jpg

  • Nejnovější

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist