Už jste zazimovali zahradu?

Nikdy nevíme, jak tuhá zima přijde, a tak je vždycky dobré, být na ni dostatečně připraveni. Připravit na zimu bychom však měli i naše zahrady. Některé rostliny jsou zkrátka choulostivější než jiné, a tak je zapotřebí jim s ochranou proti zimě pomoci.
zazimovane-rostliny-zazimovani-rostlin-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Následující období je dobou nejhlubšího vegetačního klidu, kterého lze dobře využít k přesazování ovocných i okrasných opadavých dřevin. V neoplocených zahradách chraňte  výsadbu nových stromků  pletivem nebo obalem z plastů přinejmenším z novin proti okusu. Místo bílého nátěru, který v předjaří bude odrážet sluneční paprsky od kmene stromků, můžete použít stínící obal, který bude taktéž sloužit jako ochrana proti zajícům a králíkům.

Může se stát, že zima nejvíce poškodí nedostatečně zazimované růže, jindy zase zimní slunce poškodí stále zelené rostliny, které na zimu nebyly dostatečně připravené a přikryté. Proto keřové růže nejdříve dostatečně obryjeme a zahrneme kmínky rostlin zeminou co možná nejvýše. Zbytek rostliny pak můžeme přikrýt například chvojím. Stejně tak můžeme chvojím ochránit před mrazem i choulostivější pnoucí růže.  Ochranu stromkových růží lze zabezpečit i tak, že stromek ohneme, a korunku ukotvenou k zemi zahrneme zeminou.

S výjimkou pampové trávy (Cortaderia) nevyžadují okrasné trávy přes zimu žádnou zvláštní péči. Pampová tráva je však velmi choulostivá, a tak kromě chráněného místa bude na zimu potřebovat svázat listy provázkem k sobě a ke kořenům přidat asi 10 cm vrstvu mulče. Cílem je ochránit střed rostliny před průnikem vlhkosti.

Citlivější rostliny chráníme před mrazem vyrytím a přenesením do prostor, kde nehrozí mráz, do chodby, suchého sklepa, studeného pařeniště.

Zesílíme nastýlání a přikrývání porostů a přihrnování krčků, a to nejpozději v průběhu listopadu.

Dokud půda nezamrzne, je možné provádět i rigolování pozemku určeného pro jarní výsadbu rostlin vyžadujících tuto náročnou hlubokou přípravu. Patří k nim: křen, chřest, vinná réva,  budoucí skalka anebo ovocná stěna.

Koncem měsíce ukončíme některé práce, takže se budeme moci pustit i do důkladného očištění a konzervace nářadí. Tyto práce bychom neměli podceňovat, jelikož ztráty způsobené korozí bývají značné a přitom vlastně zbytečné. Totéž platí pro uložení hadic, fólií a vůbec všech plastů.

Text: Zuzana Bohdalová

16.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist