Užitková zahrada a její zakomponování do okrasné kompozice

Možná jste se někdy setkali s názorem, že je třeba užitkovou zahradu úplně izolovat od okrasné kompozice. Tato informace může být pravdivá, to ano, ale spíše jen v případě, že zeleninovou zahradu ovládá neskutečný nepořádek, který by měl být ukryt před zraky. Ovšem i užitkovou zahradu lze vytvořit tak, abyste se za ni nemuseli stydět, a není to ani moc složité. Výsledek ovšem může stát za to a vaší odměnou bude skvělý pocit, že zeleninová zahrada může té okrasné vlastně i konkurovat.
shutterstock_447302989-1-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

I v současné době jsou mnohými zahradníky užitkové a okrasné zahrady striktně oddělovány. Může za to nejspíš tematické založení obou typů zahrad a možná také to, že máme většinou zažité, že užitková zahrada slouží pouze k pěstování plodin a estetická stránka ustupuje do pozadí.

Některé takové zahrádky pak mohou svým způsobem spíše připomínat nepořádek než část zahradní kompozice. V anglických zahradách a čím dál tím častěji i u nás ovšem zahrádkáři souhlasí s tvrzením, že i užitková neboli kuchyňská zahrádka může vypadat k světu a rozhodně na ní nemusí být nic ke skrývání. Chce to jen dobrý nápad a dobře promyslet kompozici.

Čtěte také:

I zelenina může mít své kouzlo

Už v renesančních šlechtických zahradách hrála velmi důležitou roli v okrasném zahradnictví zelenina. Zeleninové záhony v té době byly považovány za rovnocenné těm okrasným, takže nebyly skrývány před zraky, ale naopak směřovány do centra dění.

V dnešní době je na trhu osivo zeleniny, která je silně prošlechtěná a můžete se tak setkat s tvarově i barevně zajímavými druhy, které samy o sobě vypadají dekorativně. Příkladem mohou být pestré směsi mrkve, barevně atraktivní odrůdy rajčat, paprik, lilků, cuket či patisonů, na které je radost se podívat.

Krása zeleninové zahrady ovšem spočívá i v dobré kompozici. Vše si připravte tak, abyste měli vše pěkně po ruce a abyste se nemuseli zbytečně dřít do úmoru. Rozhodně dávno neplatí, že v zeleninové zahradě nemají co pohledávat okrasné zahrady. V Anglii se tak běžně setkáte se zimostrázovými živými plůtky, které ohraničují zeleninové záhony. Mezi plodinami se běžně vysazují květiny, které lákají opylovače, takže i tato část zahrady působí dekorativně.

Aby se po zahradě dobře chodilo i v nepříznivém počasí, bývají zeleninové zahrady vybaveny cihlovými chodníčky nebo cestičkami pokrytými jinými materiály. Vše je vytvořeno do nejmenšího detailu a vše má svůj důvod. Proč se tedy při tvorbě užitkové zahrady neinspirovat u zahraničních zahradníků

Umístění okrasné a užitkové zahrady

V běžném zahradním schématu bývá okrasná část zahrady situována poblíž domu, zatímco ta zeleninová bývá umístěna opodál. Nemusí se jednat o žádnou izolaci, ale přeci jen si rádi odpočinete na místě, kde převažují květinové záhony a okrasný trávník než mezi kompostem a výsadbou brambor.

Jedná se tedy o logické schéma, ve kterém okrasná kompozice přechází v tu zeleninovou. Zahradu si celkově prostorově zvětšíte tak, že si okrasnou a užitkovou zahradu alespoň částečně propojíte pohledově. Mnohdy postačí například průhled mezi živým plotem, který odhalí některou ze zajímavých částí kuchyňské zahrádky.

V zeleninové zahradě by mělo být vše v první řadě praktické. Kompostér by měl být dobře přístupný od výsadeb, ze kterých se bude během sezony odstraňovat velké množství organické hmoty a posklizňových zbytků. Poblíž by měl být umístěn také zdroj vody. Snažte se s vodou zacházet smysluplně, a pokud to podmínky dovolují, snažte se co nejvíce používat dešťovou vodu.

Bylinkové záhony jsou na zvážení

Bylinkové výsadby lze zařadit do užitkové i okrasné zahrady. Pokud máte zeleninovou zahradu daleko od domu, je pak lepší bylinky raději vysadit někam, kam si pro ně budete opravdu i při vaření chodit. Měly by být dobře dostupné i v nepříznivém počasí. Stejně tak byste se k nim měli dostat pokud možno po zpevněné nebo alespoň nerozblácené cestičce.

Nebo udělejte kompromis. Základní bylinky používané při vaření vysaďte třeba poblíž venkovní terasy, na kterou je přístup z domu a bylinky určené pro uskladnění si vysaďte na větší plochu v kuchyňské zahradě.

 

25.4.2022 6:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist