Vánoční aranžmá s amarylisem

Úchvatné květy hyppeastra čili amarylku v sobě skrývají hodně z magického kouzla orchidejí. Proto nás lákají k vytvoření exoticky vyhlížejících aranží. Je tedy nasnadě, že takové zátiší vytvořené právě z jejich květů a dozdobené ve vánočním duchu může být tou pravou sváteční dekorací pro krásné vánoční chvíle strávené společně s vašimi blízkými v teple domova.
amarylis-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Krása pyšných velkých květů amarylisu se skvěle uplatní hlavně na okenním parapetu, kam dopadají sluneční paprsky. Abyste se z pohledu na ně mohli těšit co nejdéle, umístěte stonek po seříznutí do baňky s vodou s přídavkem živin pro řezané květy. Pokud nechcete stonek podepírat, nenechávejte ho příliš dlouhý, mohl by se zlomit.

Bílý amarilys s jemně růžovými okraji zasvítí ve vašem svátečním interiéru doslova jako ten nejkrásnější drahokam. Vysoká keramická váza například v modrobílé barevnosti podtrhne eleganci dlouhých stvolů této mohutné krásky z tropů. Náladové působení se ještě výrazněji umocní vystavením okolních dekoračních předmětů do zátiší vyladěného ve stejné barvě, i když třeba v jiných odstínech.

V hladkých skleněných vázách se velmi dobře uplatní mohutné květy výrazných červených amarylisů. Aby se stonky s těžkými květy nezlomily je možné jednotlivé stvoly podepřít dřevěnými nebo bambusovými hůlkami, které nijak nenaruší celkový vzhled aranžmá. Vodu ve vázách nezapomeňte denně měnit. Můžete použít výživu řezaných květů anebo přidat do vody tabletku dezinfekčního prostředku.

Mini amarylky budou vypadat kouzelně spíše v mělké misce, kterou jimi můžeme hustě osázet. Například sorta Lady Jane je skvělou volbou. Jistě přinese tolik obdivovanou tropickou náladu i do vašeho zimního svátečně vyzdobeného prostředí.

Hyppeastrum Orange Souvereign už svým jménem dává jasně najevo, že se bude hodit pro aranžmá laděná v oranžových barvách nebo v barvě lososové. Zřejmě nejznámější je amarylis v podobě sytě karmínové, takové květy mají odrůdy Roma a Red Lion.

 

Z vašich aranží, které vám budou dělat radost jistě po celé období vánočních svátků, odstřihněte stonek až poté, co zavadl poslední jejich květ. Pokud byste to neudělali, rostlina by se zbytečně vysilovala. Jakmile rostlinám začnou zavadat a odumírat i listy, je nutné omezovat i zálivku.

Text: Zuzana Bohdalová

1.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist