Zahrada > Okrasné zahrady > Dekorace na zahradu > Vánoční aranžmá z přírodnin
Vánoční aranžmá z přírodnin
Ovoce, šišky a jehličnany ve vánoční symbolice
V dobách minulých mělo velký význam to, že mnohé ovoce jako například ořechy a jablka patřily k potravinám s dlouhou dobou trvanlivosti. Pravděpodobně odtud pochází i jejich symbolika.
Šišky a ovoce, především pak ořechy symbolizují počátky nového života. Stále zelené materiály, jako jsou větve jehličnanů nebo určité druhy listnatých dřevin, které využíváme k tvorbě vánočních dekorací, jsou symbolem životní síly a odvahy přečkat nevlídné roční období.
Zamýšlená sváteční vánoční atmosféra
Vypichovaná aranžmá na stolech, nazdobené vánoční stromečky a větve, girlandy na zábradlí, oknech a dveřích, adventní věnce a vánoční svícny, to vše jsou nejdůležitější floristické práce, které si spojujeme s Vánocemi a se slavnostní dekorací našich domovů.
A právě proto, že se jedná o dekorace stolů, místností a všeho, co souvisí s interiérem, musíme na ně pohlížet v souvislosti s nábytkem a prostorem, v jehož výzdobě se uplatňují. Mají-li mít ten správný dekorativní charakter, musí korespondovat s vybavením místnosti, ale i vzájemně mezi sebou.
Adventní věnce s přírodním základem
Sváteční a bohatou výzdobou místností jsou především adventní věnce. Ať zdobí komody, sváteční tabuli, nebo jsou zavěšeny u stropu či pod lustrem, či obepínají svícen, jejich základ tvoří hlavně přírodní materiály.
Jehličnany, nejčastěji jedlové chvojí, větvičky stálezelených listnatých keřů, větvičky z modřínu se šiškami, mechy, ořechy a červené bobulovité plody přispívají velkou měrou k atmosféře očekávání příchodu Štědrého dne. Poprvé se objevily před více než 150 lety, kdy první adventní věnec tohoto typu vznikl v hamburském sirotčinci.
Červená vyleštěná jablíčka
Máme-li dostatečnou zásobu krásných červených jablíček, rozhodně neváháme a rovněž je využijeme k tvorbě dekorací. Zhotovit z nich můžeme krásné přírodní svícny. Vykrajovátkem v nich vytvoříme symbol hvězd, stromečku nebo srdíčka, speciálním nožem na jadřince vykrojíme střed a do něj vložíme zkumavku s vodou. Do ní pak můžeme umístit květ poinsettie, čemeřice, větvičku ilexu nebo jmelí anebo do jablka vytvořit otvor ve velikosti čajové svíčky a do něj pak umístit malou aromatickou svíčku.
Svícny s využitím větviček a klacíků
Při tvorbě svícnů vždy myslíme na to, že jednotlivé svíčky potřebují náležitý odstup. Ten by měl odpovídat alespoň vzdálenosti dvou prstů nebo 5 centimetrů. Nikdy nesmějí zpracovávané přírodní, ale ani jiní materiály zasahovat bezprostředně nad plamen svíčky, mohly by vzplanout. K přípravě svícnu lze využít například červené větvičky svídy krvavé nebo můžeme základ svícnu vytvořit vrstvením smrkových šišek na sebe.
Foto: Shutzterstock.com