Vánoční kouzlení s pomeranči

Netradičně pojaté Vánoce můžete mít nejen díky novým zvykům, které si s rodinou o Vánocích zavedete. Netradičně můžete pojmout výzdobu bytu či celého domu. Co třeba vyzkoušet pomerančovou výzdobu a pomerančové cukroví?
shutterstock_236176750-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pomeranče s hřebíčkem

Na Vánocích nás mimo jiné fascinují také nejrůznější vůně. Jednou z nich je vůně citrusových plodů, zvláště pomerančů. Připravit si můžete i ovoce, které voní kořením. Pomeranče, mandarinky, ale třeba i jablka můžete velmi snadno a efektně vyzdobit hřebíčkem, který zapícháte do kůry či slupky.

Hřebíček patří mezi nejstarší známá léčiva a má velmi intenzivní vůni, která společně s vůní ovoce navodí tu pravou vánoční atmosféru u vás doma. Vzory na pomerančích tvořte podle vlastní fantazie anebo se inspirujte v naší fotogalerii.

Hvězdičky z pomerančové kůry

Není snad nic jednoduššího, než si z pomerančové kůry vytvořit zásobu hvězdiček pomocí vykrajovátka na cukroví. Vytvářet můžete pochopitelně i jiné vánoční tvary, hvězdičky jsou však nejvděčnější. Usušte je a pak je po dvou lepte proti sobě na plochou stužku. Získáte vánoční ozdobný řetěz.

Máte-li hvězdiček dostatek, můžete je navlékat na provázek a udělat z nich další řetěz. Ten nechte sušit až po navlečení. Do suchých hvězdiček už byste jehlu zapíchli stěží – hvězdičky by vám praskaly a lámaly se.

Vánoční stromeček v netradičním stylu

Pokud jste příznivci netradičního stylu, zkuste si pro tentokrát nazdobit stromeček sušenými pomerančovými kolečky. Budete k tomu potřebovat pomeranče nakrájené na cca 3 mm silné plátky. V obchodě vybírejte spíše menší pomeranče s tenkou kůrou.

Nakrájené pomerančové plátky sušte v troubě vyhřáté asi na 50 °C nebo v sušičce ovoce. Hotové budou cca za 10 hodin. Při sušení dávejte pozor, abyste plátky nepřipálili, pomeranče by zhnědly. Často je v troubě obracejte. Usušená pomerančová kolečka pak navlékejte na 0,5 cm širokou, nejlépe oranžovou stužku a zavěste na stromeček.

Svícínky z pomerančů

I na tuto ozdobu je lepší použít menší pomeranče. Jakmile budou svícínky z kůry vyřezané, můžete do nich vkládat malé čajové svíčky.

1. Nejprve pomeranč nařízněte tak, abyste ponechali dužinu v celku a nařízli pouze vodorovně kůru celou kolem dokola. Pomocí lžičky začněte oddělovat kůru od dužiny tak, aby se vám kůra nikde nenatrhla. Jakmile se vám podaří půlka vyloupnout, pusťte se do oddělování druhé poloviny kůry.

2. V horní části jedné z kůrových půlmisek vykrojte tvořítkem hvězdičku, půlměsíc nebo kolečko. Do celistvé dolní půlky kůry vložte čajovou svíčku a horní půlku misky s otvorem ozdobte hřebíčkem. Svíčku zapalte a přiklopte vyřezanou horní polovinou kůry. Koukněte na fotonávod.

 

Text: Zuzana Bohdalová

4.12.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist