Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob

V srpnu je nejvyšší čas na kontrolu zásob a přikrmení včel. Zásob musí být v úlu tolik, aby včelky bez potíží dokázaly přečkat do dalšího jara. V textu si rozebereme, čím včely přikrmovat, jak zjistit, kolik krmiva jim musíme dodat a proč je lepší nechávat včelám jejich vlastní med. Upozorníme ale i na rizika, která jsou se zimováním včel na medu spojená.
otvirak-2-1100x618.jpg Zdroj: Jaroslav Kropáč

Přikrmení včel je důležitou povinností každého včelaře

Přikrmení včel – kdy je problém

Obecně by včelař nikdy neměl dopustit, aby byly včelky o hladu. V červenci a srpnu, kdy skončila bohatá nektarodárná snůška, musí včelař zajistit, aby bylo v úle tolik zásob, že s nimi včelky vystačí do dalšího jara. K přezimování potřebují v našich podmínkách cca 15 kg zásob. A když v úle tolik medu není, je třeba dodat včelstvům náhradu. Přikrmení včel má svoje pravidla, která si popíšeme.

Čím včely přikrmovat

K přikrmení včel se v Česku nejčastěji používá obyčejný cukr. Ten se smíchá s vodou a včelstvům se takto připravený roztok podá. Včelky ho přes zimu společně s medem sní a na jaře budou mít místo na přinos čerstvého nektaru. Důležité je přikrmovat kvalitním cukrem. Použít můžete i speciální sirupy pro přikrmování včel. Ty jsou většinou už připravené přímo pro podání do úlu, jejich nevýhodou je ale vyšší cena.

Během přikrmování včel je nutné trochu počítat. Před krmením si prohlédněte úl a zkuste odhadnout, kolik medu včelkám zbývá. Jeden plně zavíčkovaný rámek 39×24 obsahuje cca 2 kg medu. Pokud je takových rámků v úlu pět, víte, že včelky mají k dispozici cca 10 kg vlastního medu. Když potřebujete dokrmit na 15 kg zásob, zbývá dodat 5 kg cukru nebo sirupu.

Příprava krmiva pro přikrmení včel

Přikrmování včel má svoje jasná pravidla. Jedním z nich je poměr, kterým se upravuje samotné krmivo, respektive poměr určující množství vody a cukru v jedné dávce. Na 3 kg cukru musí přijít 2 litry vody. Takto připravenou směsí můžete naplnit 5litrové sklenice s prosakovacím víčkem a umístit je přímo do úlu. Nebo můžete cukr s vodou rozpustit a přidat ho včelkám jako tekuté krmivo.

Pozor na loupeže

Přikrmení včel obnáší riziko takzvaných loupeží. Na konci léta, kdy v přírodě už není žádná větší nektarodárná snůška, berou včelky vše, co je sladké – a to i z jiných úlů, pokud si je včelky nedokážou ochránit. Abychom riziko loupeží snížili, je lepší krmit včelky navečer. Dáváme si také pozor na to, abychom sladkým roztokem úl nepokapali. Někteří včelaři při krmení zmenšují česna úlů. Zdravé včelstvo by si ale mělo vletový otvor bez potíží ubránit.

S přikrmením včel neotálejte. Hotovo byste měli mít nejpozději do poloviny srpna. Oddělky – tedy nová a menší včelstva, lze dokrmovat ještě koncem srpna a začátkem září, protože oddělky mají jiný plodový rytmus. V době, kdy se kmenová včelstva už připravují na zimu, se v oddělcích stále ještě líhnou mladé včelky a matka klade. Plodování zkrátka končí u mladých včelstev později, tedy můžete začít i později krmit.

Pro včelky jsou pochopitelně nejlepším krmením jejich vlastní medové zásoby. Je-li dobrý rok, můžete jim nechat celý nástavek medu a v létě si pak odpustit práci s přikrmováním včel. Až na jednu výjimku, a tou je tmavý medovicový med. Ten se totiž pro zimování včel nehodí – včelky ho nedokážou dobře strávit a přes zimu mohou mít s tímto medem velké problémy, které na jaře vyústí v jejich zdravotní potíže. Proto není vhodné medovicový med jako zimní zásoby používat.

9.8.2023 12:35| autor: Jaroslav Kropáč | zdroj: autor článku

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist