Ve stínu katalpy

Jestliže máte alespoň na jednu stranu pozemku dostatečný odstup od sousedů, patří do vaší okrasné zahrady jeden vznosný listnatý strom. Do stínu jeho koruny budete rádi usedat v letním horku. Postav dům, zasaď strom…
katalpa-catalpa-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Tradiční české lípy nebo později oblíbené importované javory a jírovce – kaštany, vystřídaly v posledních asi třiceti letech katalpy. Má to praktický důvod – na rozdíl od kaštanů a javorů, decimovaných klíněnkou jírovcovou, není u nás zatím známý škůdce, který by je ničil. Navíc zdatně odolávají i průmyslovým plodinám, klidně přežívají i ve velkoměstské výsadbě.

Strom plný slunce

Jako soliter v zahradě je katalpa až úchvatně krásná. Roste relativně pomalu, takže se nemusíte bát, že vám brzy zastíní okna v poschodí. V deseti letech bývá 2 – 3 metry vysoká, ve dvaceti 4 – 7 metrů. Potřebuje volné prostranství, protože nemá ráda stín. Slunce se prodírá její rozložitou korunou skrze velké, ale nepříliš husté listy až k zemi, takže se pod ní daří trávě i půdopokryvným rostlinám. Kromě stínu nemá ráda ani přílišné vlhko. Po výsadbě je tedy třeba ji zalévat, aby dobře zakořenila, pak to ale se zálivkou nepřehánějte.


​Vysoká koruna

U nás se ve volné výsadbě daří prakticky jedinému druhu, a to Catalpa bignonioides, původem z jihu severoamerického  kontinentu. Ostatní druhy jsou tropické a u nás mají málo tepla a slunce. Tento jediný zástupce má ovšem řadu odrůd a šlechtěných kultivarů, takže můžete mít katalpu jako mohutný strom i drobnější, spíše keřovitou. Věnujeme se ale především soliternímu stromu, takže se zaměřme na jeho korunu. Její větve se sklánějí až k zemi, ty spodní můžete ale postupně ořezávat a pod upravenou korunou v zahradě umístit lavičku, kde se bude velmi příjemně sedět za letního podvečera. Jako dříve ve stínu lípy. Jinak se katalpa tvarovat moc nemusí, stačí odstraňovat uschlé větve. Koruna bude podle odrůdy kuželovitá nebo ploše oválná. Ozdobou jsou srdčité velké listy u některých odrůd probarvující se od jarní žluté po letní sytě zelenou. Opadávají pozdě, takže zdobí strom až do pozdního listopadu. V červnu až červenci kvetou katalpy bohatě převislými latami bílými trubkovitých květů, které jemně sladce voní. Později je vystřídají dlouhé tobolky plodů.

Dostatek místa

Prostor je to, co potřebuje katalpa k životu nejvíc. Jakmile byste ji omezovali nebo na ni padal stín, bude mít řídké olistění a začne usychat. Pro okrasnou zahradu je ale právě takový strom, pro který najdete široké prostranství, dokonalou korunou krásy. Katalpa je dlouhověká, po mnoha letech může být i dvacet metrů vysoká. Pokud si ji ale vysadíte dnes, takové mohutnosti se jednou dočkají nejspíš vaši vnuci. A kdybyste se náhodou rozhodli strom pokácet, jeho dřevo využijí řezbáři podobně jako lipové. V Číně se z něj vyrábějí tradiční strunné nástroje zvané guquin s nádherným harmonickým zvukem. Doufejme, že k nám v rámci globálního oteplování nedoputují s katalpami také jejich škůdci, kteří přenášejí viry a antraknózu. Zatím u nás ale nejsou popsáni, takže je třeba dávat jen pozor na přílišnou vlhkost, která může vyvolat plísňová onemocnění a hnilobu uvnitř dřeva. Mladé stromky se vysazují na jaře, aby měly možnost během léta a podzimu dobře zakořenit, protože patří mezi teplomilné rostliny  a první zima by jim při nedostatečném zapuštění kořenů mohla být osudná. Později již naše zimy snášejí dobře, vydrží i silný mráz.

Text: Gabriela Koulová

26.1.2011 7:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist