Věděli jste, že ušetřit na plynu můžete i na zahradě?

Rozumně hospodařit s plynem v domku či na chalupě jsme si už docela zvykli. Rodinné domky i chalupy máme pěkně zateplené, správně v nich topíme a ani při vaření zbytečně neplýtváme. Na naše zahrady a zahrádky jako bychom přitom zapomínali. Kdekdo tak na zahradě složitě nabytou úsporu, v mžiku zmaří. Podívejme se tedy, kde se dá na zahradě snížit spotřeba plynu a jak lze také ovlivnit ceny plynu.
shutterstock_493650736-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Teplá voda v bazénu může přijít velmi draho

Bazén je dnes nedílnou součástí mnoha zahrad a má ho většinou v oblibě celá rodina. Ne každý si však může dovolit vcelku nákladné zařízení na solární ohřev vody popřípadě tepelné čerpadlo. Řada zahradních bazénů je tak ohřívána pomocí plynového kotle, který mimo koupací sezónu slouží k vytápění domku či chalupy. Řada faktorů však dokáže ohřev bazénové vody výrazně podražit, a fakturu za plyn tak vyslat do závratných výšin.

Řešení se však najdou. Předně je třeba zajímat, zda je bazén zateplený. Nezateplený bazén, stejně jako nezateplený dům totiž vykazuje významné tepelné ztráty. Vedle dna a bočních stěn je třeba myslet i na hladinu. Tou totiž odchází nejvíc tepla. A to zvláště v noci. Nejen kvůli nečistotám je tedy dobré bazén zakrývat. Vedle toho je dobré zvážit délku koupací sezóny. Vykoupat se v teplé vodě, když už se na trávě leskne jinovatka, může být sice příjemné až kouzelné, plynoměr se však v takovém případě roztočí do pořádných obrátek.

Zkroťte plynové grily a krby

Spousta zahrad se dnes může pochlubit zahradním grilem. A ten jako palivo využívá buď dřevěné uhlí, anebo právě zemní plyn. Rozhodně vás nebudeme zrazovat od letní grilovačky s rodinou nebo přáteli. Ovšem ani v těchto případech nemá smysl vyhazovat peníze za plyn úplně zbytečně. Už při pořizování zahradního plynového grilu se tedy zajímejte o jeho spotřebu. Některé totiž využívají plyn účinněji než jiné. Během grilování se zas snažte maximálně využít při spalování uvolňované teplo. Opékat voňavé klobásky po jedné by totiž bylo nejen kruté k vašim hostům, ale také velmi nákladné co se plynu týče.

Stále oblíbenějším doplňkem zahrad jsou i venkovní plynové krby. Slouží zde především k dekoraci a jde jim to skvěle. Jejich provoz však není nejlacinější, neboť jejich výkon mnohdy přesahuje i 10 kW. Oheň tedy nechejte plápolat jen v situacích, kdy je to opravdu účelné.

Spotřebovávejte levnější plyn

Kromě snižování spotřeby plynu je šikovné zajímat se také o ceny plynu u vašeho dodavatele. Na českém trhu totiž působí různí dodavatelé plynu a různé jsou i jejich ceny. Zvláště v případě rodinných domků či rekreačních chat nebo chalup, kde plyn slouží k vytápění, mohou být úspory opravdu zajímavé. Zkuste si tedy srovnat ceny plynu u vašeho dodavatele s cenami u konkurence a uvidíte, zda se vám změna dodavatele vyplatí. Platit více za stejný plyn totiž rozhodně není hospodárné.

Komerční prezentace

3.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist