Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 10

Už máte záhonky vytyčené a zryté, jejich okraje pěkně zpevněné? Teď ještě jak se k nim dostat pokud možno suchou nohou. Holinky od hlíny sice tak nějak k zahradničení patří, ale neupravené cestičky mezi záhony mohou pokazit dojem z aranžmá celé zahrady.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 10
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 10 (Zdroj: shutterstock.com)

Nechme stranou hlavní cesty na zahradě, přístup k domu, okolo něj, ke garáži, ke studni, to už jste nejspíš vyřešili při prvních úpravách okolí. Teď ovšem rušíte celistvý trávník, tu a tam bude rabátko se stromem nebo keřem, tam zase větší plocha pro vřesovištní rostliny, jinde osázená suchá zídka. A hlavně přece toužíte po krásných kvetoucích trvalkáchletničkách na různě tvarovaných záhonech.

Směrem k trávníku

Zdá se to jednoduché, tam přece poroste tráva. Jenomže zahradník je na obchůzce svým královstvím i několikrát denně. Je třeba zalévat, okopávat, vytrhávat neustále rašící plevel, odstraňovat uvadající květy a zasychající listy a kontrolovat, jestli se neobjevili ti neřádi slimáci, mšice nebo plísně. Pěkný hustý trávník sice nějaké do našlápnutí snese, v našich klimatických podmínkách je ale jeho pěstování tak trochu permanentní souboj s přírodou. Navíc u záhonku si chtě nechtě musíte kleknout, s ohnutými zády ve stoje toho moc nevyplejete. Ze strany od trávníku je tedy dobré si udělat stejně pohodlný přístup jako na cestičkách mezi nimi. Řešení jsou různá. V pečlivě upravené venkovské zahrádce vypadají pěkně záhony olemované pruhem bílých kamínků – kačírku. U trávníků sice budete zápolit s prorůstající trávou, ale tomu se dá odpomoci už při zakládání cestiček. Zryjete pruh kolem záhonku, zeminu navršíte na záhon (vyvýšený je stejně pohlednější a lépe se obdělává) a pod vrstvu kamínků položíte tmavou zahradnickou fólií, zabraňující prorůstání trávy a plevelů. Kolem trávníku pak můžete do země zapustit aspoň 15 cm ohebného plechu, který vytvarujete podle potřeby a necháte koukat jen několik centimetrům nad zem, aby ho tráva překryla. Nebude vidět, tráva ale do cestičky neporoste. Jen potom pozor při sekání sekačkou! Kdo raději ponechá trávník až k záhonkům, aby se v zahradě vše volně prolínalo, může kolem záhonu do trávy uložit volně pár těžších dlaždic tak, aby z nich byl přístup na všechna místa záhonu. Sice vyleží v trávníku čtverce, zato jsou snadno přenosné, takže když chcete tvar záhonu změnit nebo ho třeba i v příštím roce zrušit, odstraníte je a poškozená místa dosejete novou trávou.

Dřevo, písek, dlažba, kameny

Úprava cestiček mezi záhony má bezpočet variant. Kdo si libuje ve dřevě, může části cestiček vyložit hranoly či půlkulatinou z tvrdého dřeva. Vzniknou tak zajímavé falešné můstky, které ráz zahrady příjemně oživí. Efektní jsou i kola nařezaná třeba z vykopaných pařezů nebo silných kmenů a položená na cestičce místo dlažby. Dřevo je ale nutné naimpregnovat, aby nějaký čas vydrželo – i tak je to samozřejmě materiál jen na pár sezón, postupně budete muset jednotlivé díly vyměňovat, jak budou podléhat přirozené zkáze. Hrubozrnný říční písek vypadá krásně, je to ale řešení spíše na jednu sezónu. Jednak brzy ztmavne, takže jeho půvab se ztratí, jednak se snadno vyplaví a smíchá s okolní zeminou. Lepší je tedy štěrk, ať už krásný bílý křemenitý kačírek nebo obyčejná šotolina, která má tu výhodu, že v ní bývá velké procento jílovité jemné drti. Ta pokryje zeminu na cestičce zpevňující vrstvičkou. Pevně položená dlažba nebo cihly se ve venkovské zahrádce moc neuplatní – tady se počítá s tím, že rok od roku se budou tvary záhonů i jejich umístění mírně proměňovat, takže je třeba pracovat spíše s přenosným nebo snadno odstranitelným materiálem. Dlaždice nebo cihly ale vypadají dobře i volně položené, ať už skládané pečlivě a pravidelně nebo jen volně rozhozené tak, aby se po nich pohodlně chodilo a dalo se zakleknout k záhonku. Je třeba je ukládat do zkypřené zeminy, aby se pevně usadily a neviklaly se, když na ně šlápnete. Ploché kameny jsou velmi dekorativní, pozor ale na to, že po dešti to na nich může klouzat. Navíc jich nebývá k dispozici tolik, abyste jimi vyložili všechny cestičky. Stejně jako dřevo tedy mohou být využity spíše jako ozdobný doplněk.

Cestička musí být vždy čistá

Pokud se zahradník zrovna nerýpe v záhonu, určitě má dost práce s udržování cestiček. Je třeba neustále odstraňovat plevel (i když si vypomůžete pod vrstvou zeminy uloženou fólií, semena plevelů se uchytí v kdejaké mezírce zdánlivě i na kameni nebo na dlaždici). Likvidujte ho neúprosně a pravidelně – jakmile si vytvoří větší kořeny a rozroste se, je už vyčištění cestičky mnohem obtížnější. Dlaždice, kameny i dřevo potřebují čistit, ometat hrubým koštětem, někdy je třeba vzít na pomoc i kartáč a řádně přitlačit. Rychle se na nich totiž může začít rozrůstat řasa nebo mech. Pak nejen vypadají zanedbaně, ale také kloužou, takže hrozí nebezpečí pádu. Ani kačírek není bezúdržbový, i na něm roste řasa, pak zelená a černá a bílá nádhera je pryč. Nejlépe je na konci zahrádkářské sezóny kamínky vyhrabat a důkladně proprat ve vodě s nějakým činidlem, odstraňujícím řasu. Na jaře pak uděláte nový násyp na cestičky. Stejné je to s oblázky. Jemné části šotoliny se vyplavují, takže bude třeba každoročně dosypat část nové na pečlivě vypletou a rozhrnutou loňskou vrstvu.

TIP

Mulčovací kůra

Záhony můžete obsypat také vyšší vrstvou mulčovací kůry. Je to řešení na jednu sezónu, vypadá ale velice efektně. Výborně se hodí třeba k navýšeným záhonůužitkové zahrádce, která pak vypadá upraveně a za každého počasí máte ke sklizni pohodlný přístup.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 16.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Boj s plevelem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Boj s plevelem

Jak dostat krtka ze zahrady - špatně střiženo

Poradíme s tím, jak dostat ze zahrady nezvaného souseda – krtka.

Omezení výskytu klíšťat

Klíšťata jsou kvůli šíření nemocí obávaným nebezpečím nejen lidí, ale i psů.

Jak na plevel na podzim

Jak na plevel na podzim

Hubení slimáků

Hubení slimáků

Poradna Jana Kopřivy

Jan Kopřiva radí divákům na dotazy ohledně chorob a škůdců na rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.