Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2

V minulém dílu jsme už napověděli, že pro toho, kdo zakládá nebo zvelebuje zahrádku, může být pěkným dárkem nějaký počítačový prográmek na projektování zahrádky. Samozřejmě také z knihkupectví si odnesete mnoho inspirativních pokladů. Důležitým krokem vpřed je ovšem udělat si ve svých plánech řád.
titulka-1-1100x618.jpg Zdroj: Bea Trojanová

Přestože by se mohlo zdát, že vedou velké supermarkety se zahrádkářským zbožím, pro zahradníka nepoznamenaného zkušeností nejsou to pravé. Tady se na vás totiž z regálů valí nejrůznější nářadí, pomůcky, zemina, hnojiva a samozřejmě rostliny, jenže – co s tím, když se v tom nevyznáte. Prodavače – rádce tu budete hledat jen velmi obtížně. V každé lokalitě ale najdete zahradnictví, kde v tomto ročním období sice prodávají hlavně všelijaké věnce a zimní dekorace, právě proto ale na vás budou mít dost času. Menší zahradnictví zpravidla provozují odborníci na rostliny i na zakládání zahrad s patřičným vzděláním, ale také bohatou praxí. A takového rádce vy hledáte, takže si udělejte dostatek času, vyberte nějakou hodinu, kdy zahradník nemá plný krám a vydejte se k němu pro rady i na první nákupy. Ještě před tím si ale pořiďte diář, kam si bude kromě jiného poznamenávat rady, ale také třeba ceny různých rostlin, nářadí či jiných potřebných věcí.

Diáře a kalendáře jsou vaše paměť

Netřeba snad připomínat, že důležité je, kde svou zahradu máte. Jiné podmínky jsou v nížinách jako je Polabí či Haná, jiné na Vysočině, v podhůří a docela jiné na pohraničních horách kolem skoro celé republiky. Dobré je znát, jaká je u vás průměrná teplota, jak je to se srážkami. To se ale může lišit i v rámci regionu, stačí mít zahradu v závětrném koutu a deště bude méně a teploty vyšší. Základní pomůckou se vám stane zahrádkářský diář nebo alespoň zahrádkářský stolní kalendář. Nejde jen o to, že tu najdete na každý týden nějakou tu zajímavou radu, ale jsou tu také označené fáze měsíce, které jsou důležité pro množství zálivky, sázení některých rostlin i sklizeň. A hlavně – vy sami si do diáře budete psát, jaká teplota byla každý den, jestli pršelo nebo svítilo slunce. Poznamenáte si, kdy jste co zaseli, kdy sklízeli, co vykvetlo, kdy jste hnojili záhonek se zeleninou, kdy použili chemický postřik proti mšicím a podobně. Označíte dobré i špatné zkušenosti – to vše se vám totiž bude hodit v dalších letech. Takový diář se totiž neodhazuje na konci roku, ale pečlivě se ukládá. Z něj budete čerpat vlastní zkušenosti, podle něj jednou bude radit těm, kdo na tom budou jako vy dnes – totiž začínajícím zahradkářům, případně dětem nebo vnoučatům. Až budete nakupovat nějaké nové stromky, květiny nebo odrůdy zeleniny, bude vám diář výbornou pomůckou pro výběr správných odrůd, protože podle něj už budete vědět, jak se liší množství slunečných dnů a přirozené dešťové závlahy od průměru ve vašem regionu. Kdo si dá záležet, bude mít dokonalého průvodce svým zahrádkářským životem, protože si do diáře vlepí i vylisované květy a listy toho, co mu na zahradě vyrostlo – a má tak i svůj vlastní herbář, který mu připomene také rostliny, které třeba několik let nepěstoval a chce se k nim zase vrátit.

Jde to i v počítači

Pro vyznavače moderních technologií existuje samozřejmě i možnost vést si diář v některém šikovném databázovém prográmku. Volně ke stažení je pravidelně každý rok například Kalendář zahrádkáře, ve kterém naleznete spoustu užitečných sezónních rad od skutečných odborníků. Zároveň vám umožní kategorizovat si data, která sem budete sami vkládat – údaje o počasí, o výsadbě, hnojení, zavlažování, sekání trávy, kvetení i sklizni ovoce. Příjemné je, že si jako doprovod můžete vkládat i fotografie, takže zpětně si můžete připomínat, jak přesně vypadala výsadba letniček, jak jste kombinovali barvy v zahradě – a podle toho se rozhodnout, jak to uděláte příště. Kalendář je také plánovací, takže si dopředu můžete naplánovat, co je potřeba na zahradě dělat, co se chystáte nakoupit, kde je jaká zajímavá zahradnická výstava – a diář vás včas na všechno upozorní. Podobné prográmky budou jistě brzy dostupné i pro mobilní telefony, ostatně i tento lze v chytrém telefonu použít. Nemusí se instalovat, stačí ho tedy mít například na USB klíčence a máte ho tak pohotově s sebou všude. Nezapomeňte na první pravidlo používání jakéhokoliv počítačového pomocníka – zálohujte, zálohujte, zálohujte. Ztráta dat o zahrádce by vás určitě hodně bolela.

TIP 1

Fotoaparát pro zahradníka

Fotodokumentace ze zahrádky je dnes, kdy se digitální fotografie snadno stáhnou do počítače, skoro samozřejmostí. Pod vánočním stromečkem udělá určitě radost fotoaparát, který bude umět dobře udělat snímek květu i záhonku. Dobré rozlišení je základ, nepotřebujete ale zpravidla přístroj, ze kterého můžete udělat obrovské fotografie. Zaměřte se spíše na to, aby dobře ostřil na detail a na nepříliš velkou vzdálenost – nebudete s ním fotit krajinu, ale detaily a kousky zahrádky. Ne všechny automatické fotoaparáty mají stejnou optiku a stejné možnosti skutečně kvalitního zaostření, je tedy dobré se poradit ve specializované prodejně, co se na focení rostlin nejlépe hodí.

TIP 2
Zakládáte-li si zahradu a rádi byste se poradili o vhodném řešení a svých nápadech, připojte se do naší diskuse na diskusním fóru v tématu Začínáme se zahradou..aneb mozoly a dřina. Naleznete zde velké množství inspirace a možná i přátele, kteří mají stejné zájmy jako vy.

Další díly našeho seriálu:

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 1
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 3
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 8
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 10
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 11
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 12
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 13
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 14
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 15
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 16
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 18

Text: Gabriela Koulová

19.1.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist