Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 26

Jezírko je založené, napuštěné, uprostřed se pěkně rozrůstají lekníny a stulíky. Pořád máme ale trochu pocit provizoria, protože přechod mezi trávníkem a jezírkem je holý, kameny sotva stačí zakrýt okraj fólie. Samozřejmě, chce to rostliny do břehů a do mokrého přechodu v trávníku.
shutterstock_106151381-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pobřežní rostliny můžete vysazovat vlastně kdykoliv, pokud je donesete domů v mokrém balu. Vyhněte se jen vysloveně suchým horkým dnům se žhavým sluncem, protože sazenice se přece jen potřebují uchytit a adaptovat na novém místě a slunce by je spálilo. Pobřežních rostlin, kterým se daří ve vlhkém štěrku při okraji jezírka nebo v hloubce okolo 20 cm vody. Většina vodních rostlin obývá právě zónu mělké vody a bahnitého břehu, kde stálá přítomnost mělké, rychle se ohřívající vody, nabízí rozmanité podmínky pro nejrůznější druhy. Stejně jako do hluboké vody i na mělčině je vhodnější vysazovat rostliny v koších, většina druhů je totiž značně expanzivní a při volném vysazení by se nám nepodařilo je ve vodě zkrotit. Na bahnitých březích ovšem budou rostliny kořenit volně, opatrně tedy s výběrem druhů, aby ty agresivnější nevyhubily ty skromnější.

Traviny, rákos, orobinec
Vysoké rostliny rozhodně do pobřežní vody jezírka patří, zvlášť ve venkovské zahrádce dotvářejí dojem přírodního rybníčku. Navíc okysličují vodu, která se tak lépe čistí. Typickým mokřadovým druhem jsou sítiny, traviny s kulatými čárkovitými listy, vyplněnými bílou síťovinou. Patří na břeh, ne do vody, tam by uhnívaly. Zvlášť efektní je sítina rozkladitá Spiralis se spirálovitě pokroucenými listy připomínajícími vývrtku. Sítiny mají rády slunečné břehy, kde vytvářejí pevné trsy. V létě vykvétají nenápadnými hnědavými kvítky. Také řada druhů ostřic má ráda vlhké půdy, nejblíže vodě, dokonce i přímo do břehu, můžete vysadit ostřici Grayovu. Světle zelená, rychle rostoucí tráva s bronzovými špičkami listů je zvláštní zejména neobvyklými květy a později měchýřkovitými plodenstvími, ozdobnými až do podzimu. Říjnové ochlazení ji zbarví do žlutohněda. Dekorativní je i ostřice muskingumenská, rozložením listů na stvolu připomínající palmičku. Můžete kombinovat odrůdy se širšími listy s miniaturní hustě rostoucí odrůdou Little Midge. Pozor, ostřice odnožují pod zemí a stávají se úporným plevelem, pokud je v růstu nebudete pravidelně omezovat. Krásnou bahenní travinou je skřípinec jezerní. Podle pověsti údajně ochraňoval malého Mojžíše. Hodí se do mělčích vod, má tuhé tmavě zelené jehlicovité listy. V létě rostlinu zdobí střapce červeně hnědých květů. Rychle se rozrůstá a dosahuje velikosti jednoho metru. Méně agresivní a velice pěkný je skřípinec Tabernaemontantův, respektive jeho mutace Zebrinus, jehož listy zdobí příčné, bílé a zelené pruhy, které se pravidelně střídají. Rákos východní je rostlina velmi expanzivní. Pro pěstování v menších vodních plochách se nejlépe hodí kultivar Variegatus, který roste mnohem pomaleji a navíc jeho bílo zeleně pruhované listy jsou velmi dekorativní. Podobné je to i orobincem. Jeho efektní „doutníky“ jsou sice ozdobou, ale je třeba pečlivě vážit druh. Orobince širokolistý a úzkolistý se hodí opravdu jen do velkých rybníků. Do větších zahradních jezírek si můžete dopřát orobinec Laxmanův nebo jen asi 50 cm vysoký orobinec nejmenší – ten má ovšem hnědé paličky jen asi 2 cm dlouhé. Další vysoké rostliny, vhodné do břehů, jsou šmel okoličnatý a puškvorec obecný. Oba druhy nesou i výrazné květy, zejména šmel je v létě nápadný velkými okoličnatými květenstvími růžových kvítků.

Porostlé břehy
Pro zakrytí přechodu, kde může být vidět fólie nebo zde máme výsypku z nepříliš vzhledného štěrku, se hodí rostliny rozrůstající se do šířky po zemi. Velmi vděčný je pro tento účel ďáblík bahenní. Má silné plazivé kořeny obalené půvabnými voskovanými listy srdčitého tvaru do výšky 15-25 cm. Uvnitř bílého toulce květu je kyjovitá palice, která dozrává v oranžově červenou tobolku plnou semínek, rostlina je tak nápadná květy a později plody mnoho měsíců. Chlupaté zelené listy na načervenalých lodyhách a květenství jemně šeříkové barvy má máta vodní, snadno a rychle se od břehu do mělké vody rozrůstající druh máty, šířící kolem sebe typickou vůni. Krásná plazivá rostlinka je také vachta trojlistá, na jaře kvete sněhově bílými květy s roztřepenými okraji. Listy jsou tmavě zelené a připomínají listy fazole. Na přechodu mezi vodou a trávníkem se dobře daří také žabníkům. Žabník jitrocelový má jasně zelené vejčité listy a pyramidové laty růžových a bílých květů. Odkvetlá květenství tvrdnou a dřevnatí a jsou vhodné jako zimní ozdoba interiéru. Dřevnatá část dorůstá kolem 80 cm. Žabník drobnokvětý je trochu menšího vzrůstu, má zaokrouhlené listy a květenství bílých a někdy růžových květů.

Kvetoucí doplňky
Mezi těmito typickými pobřežními rostlinami můžete vysázet také kvetoucí vlhkomilné druhy, břeh pak bude pestrý od jara do podzimu, kdy se vybarvují travinyrákos. Hodí se sem pomněnky, blatouchy, vrbina tečkovaná, kosatec žlutý a různobarevný, modrásek srdčitý, kakost bahenní nebo měsíčnice vytrvalá. Z keřů dobře snášejí vlhko například komule Davidova, brslen evropský nebo javor dlanitolistý.

Text: Gabriela Koulová

5.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist