Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 27

Sluníčko pálí a zahradník i jeho květiny se v jeho paprscích trápí. Zdaleka ne všechny rostliny si totiž potrpí na přímé slunce. Zvlášť ty v květináčích na terase, kde je ještě ke všemu rozpálená i podlaha. Vyřešte to rychle – pořiďte si markýzu.
shutterstock_1201484752-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Možná se chystáte vybudovat zimní zahradu, možná chcete terasu ohraničit dřevěnou pergolou – to všechno ale trvá dost dlouho, letos už to asi nezvládnete. Navíc i do zimní zahrady s prosklenou střechou se slunce opírá a než vám střecha pergoly poroste pravým nebo psím vínem, to bude trvat roky. Markýza vyřeší všechno, navíc její instalace je hotová rychle a vy se můžete za dva tři dny těšit na posezení ve stínu. Také vaše květiny v nádobách budou už brzy ochráněné před největším žárem.

Markýzy se objevily nejdříve jako zastínění výloh obchodů, kde zboží podléhalo ve slunečních paprscích zkáze. Vyšisované barvy oděvů a koženého zboží jsou nevratným poškozením, ale k výloze nikoho nepřilákají ani vybledlé dekorace a nápisy. U obchodů najdeme nejčastěji půlkulaté, takzvané košové markýzy. Chrání dobře nejen výlohy před sluncem, ale také vchod před deštěm a sněhem. K domku se ale mnohem lépe hodí markýzy výsuvné. Místo pergoly nebo třeba u bazénu pak můžete mít velice praktickou samostatně stojící markýzu napnutou na jednoduché kovové konstrukci. Pro zastínění menší plochy může být markýza ukotvena třeba jen do dvou pevných sloupků.

Záleží na tom, kolik chcete investovat, ale věřte, že markýzu budete používat s chutí a často, takže šetřit se moc nevyplatí. Kde bude srolovaná látka? Na výběr máte ze tří možností – bez kazety, polokazetový kryt, kde látka je chráněna stříškou a celokazetový typ, u kterého je plátno srolované do plastové nebo kovové kazety. Je tak celoročně chráněné, což výrazně prodlužuje jeho životnost. Systémy výklopných ramen markýz jsou různé, záleží na velikosti plochy, kterou chcete zastínit, ale také na tom, jestli ji bude chtít různě naklánět nebo jen mít napnutou v jednom sklonu.

Ovládání markýzy může být ruční, na kliku, nebo na motorek. Ruční ovládání si nechte na zahraduchaty, kde trávíte jen víkendy a dovolenou, u rodinného domku si určitě dopřejte motorek. I  motorové ovládání může být různé – někomu bude stačit stisknout vypínač na zdi, někdo si pořídí motorek s dálkovým ovládáním. Posledně jmenovaný je nejkomfortnější, a tak bychom neměli zapomenout ho doplnit ještě o automatické stahování a roztahování markýzy. To umožňují různá čidla. Dešťový senzor ohlásí první kapky deště a markýza se sama sroluje – plátnu samozřejmě střídání mokra a slunce nesvědčí, i když je napuštěné impregnací. Čidlo slunce-vítr zajistí plně automatizovaný provoz. Markýza se rozvine s prvními slunečními paprsky, ale když začne foukat vítr, který by mohl poškodit konstrukci, sroluje se. Proti poškození větrem slouží také otřesové čidlo, které zaznamenává otřesy způsobené větrem na předním profilu markýzy a vydá pokyn ke srolování, pokud otřesy překročí nastavenou mez. Kam markýzu namontovat? Nemusíte mít obavu, je možné ji umístit téměř kamkoliv. Kotví se buď do zdi, pod převis střechy nebo balkonu nebo do krovu, u volně stojících markýzy však kazetu udrží do země zakotvená konstrukce.

Které květiny schovat pod markýzu?
Z našich oblíbených truhlíkových rostlin přečkají na plném slunci jedině muškáty, a to ještě ne všechny – popínavé druhy nebo druhy s panašovanými listy žhavé výsluní také nesnesou. Všechny ostatní potřebují umístit na stranu domu, kde je při největším náporu slunečních paprsků stín. Nebo je můžete dát na terasu zastíněnou markýzou – tam jim bude určitě dobře, pamatujte ale na to, že by neměly stát přímo na dlažbě, která je příliš horká. Chce to závěsné květináče a pod ty stojící dřevěné nebo polystyrenové podložky.

Text: Gabriela Koulová

12.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist