Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 28

Nyní nám na zahradě kvetou letničky i trvalky, zeleninová zahrádka bují. Přichází ale také čas odkvétání a sklízení a některé záhony zůstávají prázdné. Půdě nedělá dobře, když zůstane holá a do hloubky vysychá. V okrasné části zahrady na ni můžete rozhrnout dekorativní mulčovací kůru. A určitě nezapomeňte na zelené hnojení.

Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 28
Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 28 (Zdroj: Lucie Peukertová)

Při vhodném výběru rostlin můžete vysít rostliny pro zelené hnojení i na okrasný záhon. Když jejich růst trošku usměrníte, mohou zkraje podzimu vypadat velice zajímavě. Ideální je ovšem zelené hnojení hlavně na užitkové zahrádce.

Co znamená zelené hnojivo?
Je to nejpřirozenější kultivace půdy. Střídání plodin a zaorávání některých z nich patří k základům tradičního zemědělství – půda zůstává aktivní, přitom se ale jednostranně nevyčerpává, naopak je obohacena o potřené látky rozkladem rostlin. Zelené hnojení je založené na výsevu směsi různých druhů. Tyto rostliny se v květu posekají (nesmějí dozrát semena, aby nám na záhonu v dalším roce neklíčila v době, kdy už zde chceme mít zeleninu nebo květiny), nechají se lehce zavadnout a okamžitě se zaryjí do půdy.

Co vysévat
Letní zelené hnojení je velmi efektivní pro úpravu půdy pro příští rok. Ale nejen to – drobné kořínky provzdušňují půdu, ty silnější a dlouhé provrtávají půdu do nepropustných vrstev a vynášejí tak živiny do vrstev horních. Květy směsi pro zelené hnojení poskytují koncem léta a začátkem podzimu potravu včelám, čmelákům a motýlům. Zejména po intenzivním pěstování zeleniny bývá z půdy vyčerpáno noho dusíku. Pro její obohacení o tento prvek nezbytný pro růst všeho zeleného se nejlépe hodí vikvovité rostliny. Vysejte třeba bob polní, lupinu – ty dodají půdě hodně dusíku, jetely – ty se zase postarají o fosfor -,  a navíc jejich směs bude i ozdobná, zejména když ji doplníte rychle rostoucím měsíčkem zahradním, slunečnicemisvazenkou vratičolistou a půvabnými modrofialovými květy. Směsku můžete doplnit i ovsem, hodí se do ní ale klidně i zbytky semen nejrůznější zeleniny, které vám zůstaly od jara – salát, špenát, fazole nebo košťáloviny. Často se používají brukvovité rostliny – řepka a hořčice, nehodí se ale rozhodně tam, kde chcete pěstovat košťáloviny. Zato měsíček zahradní zbaví půdu nepříjemných háďátek – pod příští úrodu mrkve, kedluben, ředkviček a celeru ho tedy nezapomeňte vysít.

Jak na letní zelené hnojení 
Je to velmi snadné – na uprázdněný záhon do nakypřené půdy vysejte směs doporučených rostlin. Většinou si ke světlu pomohou samy, není třeba je ani příliš zalévat, snad jen ve velmi suchých dnech. Rostliny nechte volně růst 8 – 10 týdnů, zkrátka až do květu. Pak je posekejte, záhon přeryjte tak, aby zelené hnojení bylo zapraveno do půdy a překryto. Vše další zvládne příroda sama, na jaře jen záhon znovu přeryjete, vyhrabete, co snad ještě z rostlin zbylo a máte půdu obohacenou o všechny potřebné látky. Zelené hnojení je tak velice hospodárný a také k přírodě šetrný způsob přípravy záhonů. Navíc budete mít ve venkovské zahrádce divoké půvabné záhony s květy až do podzimních měsíců.

TIP
Aby rostliny v půdě rychleji tlely, můžete je po posekání polít rostlinným zákvasem. Odpadové listy z kapusty, zelí, natě a listy z rajčat, kopřivy, pampelišky, měsíček zahradní posekejte na menší kusy, napěchujte do dřevěné, plastové nebo kameninové nádoby, zalijte měkkou dešťovou vodou, denně promíchejte a nechte tři až čtyři týdny kvasit. Zkvašený výluh (jícha) je sám o sobě výborným hnojivem, když jím polijete posekané zelené hnojení, urychlí jeho tlení a zároveň přidáte půdě další potřebné živiny.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak založit květinový trvalkový záhon?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Trvalky na záhonech jsou zárukou téměř celoročně rozkvetlé zahrady. Založte si proto alespoň jeden trvalkový záhon.

Přísavník tříprstý

Pěstování a roubování přísavníku tříprstého.

Ekologické pěstování

Ekologicky se dají pěstovat plodiny i na malé zahrádce, kde máte vše pod kontrolou.

Řez kanadských borůvek

Řez kanadských borůvek

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Uvažujete o pěstování kamčatských borůvek? Ing. Ludmila Dušková divákům ukáže, jak tyto borůvky mohou pěstovat.

Jak správně připravit půdu pomocí jednoosého malotraktoru

Ludmila Dušková společně s Tomášem Belingerem názorně ukazují divákům různé postupy, jak správně připravit půdu pro plodiny jako jsou brambory, rajčata nebo okurky

ČTĚTE DÁLE

Roztoče ze zahrady nevyhánějte
Roztoče ze zahrady nevyhánějte

Přírodní zahrada

Pavoukovci nejsou jen pavouci, ale také draví roztoči, kteří si umí poradit se škůdci, kteří nás v zahradách často trápí. Co tito drobní tvorové dokážou?

Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám
Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám

Přírodní zahrada

Kteří savci na zahradě vám pomůžou? Tito tvorové, které se snažíme často spíše vyhánět, dokáží zahradu zbavit mnoha škůdců a pomoci vám tak s péčí o ni.

Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě
Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě

Přírodní zahrada

Otevřete brány k harmonii v přírodní zahradě - smíšená kultura zde má své místo. Objevte, jak můžete propojit rostliny a vytvořit biodiverzitní ráj.

Prospějte zahradě střídáním plodin
Prospějte zahradě střídáním plodin

Přírodní zahrada

Zachovejte plodnost půdy i zdraví rostlin ve své zahradě pomocí střídání plodin. Náš článek vás provede kroky k úspěšnému oživení zemědělské půdy.

Prospějte své zahradě mulčováním
Prospějte své zahradě mulčováním

Přírodní zahrada

Mulčování přírodní zahrady je jedním z kroků, které vám nejen pomohou k pravé přírodní zahradě, ale samozřejmě jí také velmi prospějí. Co mulčování dokáže?

Kompost nesmí chybět v žádné zahradě
Kompost nesmí chybět v žádné zahradě

Přírodní zahrada

Kompost na přírodní zahradě má své nezastupitelné místo. Krom toho je v podstatě zdarma a jako hnojivo pro rostliny ideální. Co do něj patří a nepatří?

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Přírodní zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá
Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá

Přírodní zahrada

Pěstovat v souladu s přírodou znamená, že i půda v přírodní zahradě dostává správnou péči. A není vůbec složitá, naopak. Jaká pravidla byste měli dodržet?

Pusťte se do budování přírodní zahrady
Pusťte se do budování přírodní zahrady

Přírodní zahrada

Chcete se pustit do budování přírodní zahrady? Není nic jednoduššího, než se podívat na kritéria, která má splňovat, a začít zelený prostor přetvářet.

Slyšeli jste už o aquaponii? Jak se liší od hydroponie?
Slyšeli jste už o aquaponii? Jak se liší od hydroponie?

Přírodní zahrada

Je aquaponie přínosná pro naše zemědělství? Zcela jistě ano, pokud opustíme zažité a přežité způsoby a začneme uvažovat a pěstovat progresivně.

Elixír mládí je darem od včel
Elixír mládí je darem od včel

Přírodní zahrada

Dříve bývaly včelí úly ozdobou snad každé zahrady na vesnici či v malých městech. Velice často se včelaři museli pustit do výroby včelích úlů svépomocí.

Životní styl, který vám přinese potravinovou soběstačnost
Životní styl, který vám přinese potravinovou soběstačnost

Přírodní zahrada

Permakulturní zahrada je založena na vytvoření trvale udržitelného a stále se obnovujícího systému bez jakéhokoliv chemického zásahu.