Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4

Každý čtvrtek si můžete přečíst na Magazínu Zahrada nový díl Velkého zahradního seriálu, díky němuž si s námi velmi jednoduše založíte vaši zahradu snů. Pomalu, krok za krokem, budete proměňovat prázdný a smutný prostor u domu v místo, které bude zářit barvami a lákat omamnou vůní. A to vše jen díky vaší práci. V tomto díle vám pomůžeme najíst správné místo pro jehličnany!
shutterstock_282539564-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Zahrada je obrazem vaší duše, vašich nálad, vašeho životního stylu. Abyste se v ní cítili dobře a rádi ji neustále vylepšovali a pečovali o ni, musí se vám v ní zkrátka dobře dýchat, barvy musí lahodit vašemu oku a tvary vás musí příjemně hladit.

Začínající zahradník  je určitě obklopen novými knížkami o zahradách i rostlinách. Listuje a brzy mu nejen začne z fotografií přecházet zrak, ale také má pocit, že z toho přijde o rozum. Tohle se mi líbí, ale tohle je také krásné, kam jen to všechno na té mé zahrádečce dát? Smiřte se s tím, že všechno prostě mít nemůžete. Ostatně mnoho knih, které u nás vycházejí, je překládáno ze zahraničí, kde je nejen trochu jiný vkus, ale především tam vládne jiné počasí, půda má jiné složení a daří se tam jiným rostlinám. Inspiraci tady sice najít můžete, budete ji ale stejně muset přizpůsobit našemu českému prostředí. Stylů je řada, pojďme si ale podrobně probrat českou venkovskou zahrádku. Vychází z našich podmínek i z našeho naturelu, takže i když si necháte navrhnou styl zásadně odlišný, většinou pozvolna přidáváte a ubíráte tak, že výsledkem se nakonec opět přiblížíte tradici.

Kousek historie

Zahrádkaření v okolí domků má v Čechách dlouhou tradici. Vyvíjelo se zcela přirozenou cestou, to znamená, že na počátku byl účel. Pak přibyla okrasná funkce, běžně s účelovým pěstováním zeleniny, bylinek a ovoce volně promíchaná. Od počátku se hojně pěstovaly sezónní okrasné květiny k řezu – růžové keře, tulipány, narcisy, kopretiny, hledíky, měsíčky, astry, slunečnice, později začaly přibývat šlechtěné lilie, karafiáty, aksamitníky, cínie a s rozšiřováním nabídky zahradníků mnoho dalších. Květiny ve váze patří k české domácnosti a zdobily jako jeden z dekorativních prvků i venkovská stavení už dávno. Mnohdy to souviselo s různými pověrami, květiny měly ochrannou funkci proti kdejakému bájnému neřádu. K zahrádce tedy neoddělitelně patřila i výzdoba oken, ať už vázičkami, nebo květináči s bylinkami a kvetoucími letničkami. A ještě jeden důvod tu byl, proč pěstovat na zahrádce květiny do vázy – nosily se do kostela, ke křížkům u cest, ale hlavně na hřbitov na ozdobu hrobů. Zdaleka ne všechny národy zdobí náhrobky květinami tak často a tak hojně jako my. Do venkovských zahrádek se nejprve přenášely sazenice lučního a lesního kvítí. Zahradníci v zámeckých zahradách se ovšem už od 17. století zabývali šlechtěním okrasných druhů nejen domácích, ale i importovaných především z domovských krajů nových majitelů panství po třicetileté válce – Rakušanů z alpských krajů, Italů ze Středomoří. Našinec okoukne a převezme kdeco, a tak se i na venkovských zahrádkách začaly objevovat dovezené stromy, keře, květiny, ale také bylinky a zelenina, začaly se budovat skalky, záhony dostávaly ozdobné lemy z nízkých trvalekletniček. Ve 20. století začala okrasná funkce postupně převažovat, i venkovské zahrádky nahrazovaly postupně volně smíchaný chaos oddělením „květinové“ a užitkové části, také stromy se oddělily, ovocný sad dostal své výsostné samostatné postavení, zatímco v předzahrádkách a nejbližším okolí domu se vysazovaly stromy pro okrasu a pro vytvoření přívětivého stinného zákoutí na posezení. Přesto je typická česká zahrádka dodnes směsí všeho, co se majiteli líbí. Proměňuje se během roku, ale i v průběhu let, protože u nás se dobře daří nejrůznějším jednoletým a dvouletým letničkám, které můžete umísťovat mezi keře šeříků i růží či trsy okrasných trav podle toho, co vám padne do oka ze široké nabídky semínek, cibulí i předpěstovaných sazenic.

Vysazujeme první jehličnaté stromy

Typická česká zahrádka poskytuje potěchu pro oko od časného jara do pozdního podzimu. Stále tu něco kvete, barvy listnatých keřů se proměňují, okrasné druhy jehličnanů tvoří ušlechtilé pilíře půdorysu zahrady a dodávají jí klid a pocit letité zabydlenosti. Právě tyto pilíře byste mohli při budování zahrady zvažovat jako první. Není to tak snadné, člověk totiž propadne kouzlu malého stříbrného smrčku, borovičky nebo katalpy a vůbec si neuvědomí, že za pár let bude mít na zahradě mohutný strom. Přesadit už se většinou nedá, a tak se slzou v oku nezbývá, než kácet, protože strom stíní okna, vychyluje se na stráni nebezpečně nad dům, větve přerůstají k sousedům. Když tedy vybíráte okrasné stromy pro dosud neosázenou zahradu, vždycky si zjistěte, jak rychle rostou a jaké rozměry budou mít za pět, za deset let. Pak projděte zahradu a s velkým rozmyslem hledejte pro tyto solitéry místo. Když chcete mít smrk, borovici, jalovec nebo tis krásných tvarů s větvemi až k zemi, musíte dbát na jejich rozestupy – důležitá je tedy nejen výška, ale také budoucí šířka druhu, který si pořizujete. Když máte místa málo a chcete mít třeba tři stromy jako dominantu ve vzdálenějším konci zahrady při pohledu z okna, volte druhy smrků či jedlí se splývajícími větvemi. Jsou štíhlé, ztepilé, větve se nerozrůstají do šířky a stromy si vzájemně nepřekážejí.

Štíhlý vznosný je také jalovec, potřebuje ale v našich podmínkách mnohem větší péči a ochranu před mrazem. Naopak jeden jehličnan uprostřed rozlehlejšího trávníků může rozložit větve pěkně do šířky. Ale pozor na to, aby nebyl příliš blízko domu a brzy nám nestínil do oken. Pak je vhodnější zvolit některý rozložitý keř. Tam, kam nepadá žhavé polední a odpolední slunce, to může být třeba tis, na slunečné straně zahrady některé pomalu rostoucí nebo zakrslé odrůdy smrků, odrůdy pendula s převislými větvemi, na sušším místě krásná nízká borovice kleč.

Přemýšlejte už teď o tom, jestli kolem takového jehličnanu nebude chtít vybudovat záhon s květinami, pak je opět lepší zvolit druh, který si udrží kompaktní vzrůst. Na vlhké loučky a trávníky se hodí více některý listnatý strom. Na ty se podíváme v příštím dílu našeho seriálu.

Čtěte také:

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 3

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 8
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 10
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 11
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 12
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 13
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 14
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 15
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 16
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 18

Text: Gabriela Koulová

2.2.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist