Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4

Každý čtvrtek si můžete přečíst na Magazínu Zahrada nový díl Velkého zahradního seriálu, díky němuž si s námi velmi jednoduše založíte vaši zahradu snů. Pomalu, krok za krokem, budete proměňovat prázdný a smutný prostor u domu v místo, které bude zářit barvami a lákat omamnou vůní. A to vše jen díky vaší práci. V tomto díle vám pomůžeme najíst správné místo pro jehličnany!

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4 (Zdroj: shutterstock.com)

Zahrada je obrazem vaší duše, vašich nálad, vašeho životního stylu. Abyste se v ní cítili dobře a rádi ji neustále vylepšovali a pečovali o ni, musí se vám v ní zkrátka dobře dýchat, barvy musí lahodit vašemu oku a tvary vás musí příjemně hladit.

Začínající zahradník  je určitě obklopen novými knížkami o zahradách i rostlinách. Listuje a brzy mu nejen začne z fotografií přecházet zrak, ale také má pocit, že z toho přijde o rozum. Tohle se mi líbí, ale tohle je také krásné, kam jen to všechno na té mé zahrádečce dát? Smiřte se s tím, že všechno prostě mít nemůžete. Ostatně mnoho knih, které u nás vycházejí, je překládáno ze zahraničí, kde je nejen trochu jiný vkus, ale především tam vládne jiné počasí, půda má jiné složení a daří se tam jiným rostlinám. Inspiraci tady sice najít můžete, budete ji ale stejně muset přizpůsobit našemu českému prostředí. Stylů je řada, pojďme si ale podrobně probrat českou venkovskou zahrádku. Vychází z našich podmínek i z našeho naturelu, takže i když si necháte navrhnou styl zásadně odlišný, většinou pozvolna přidáváte a ubíráte tak, že výsledkem se nakonec opět přiblížíte tradici.

Kousek historie

Zahrádkaření v okolí domků má v Čechách dlouhou tradici. Vyvíjelo se zcela přirozenou cestou, to znamená, že na počátku byl účel. Pak přibyla okrasná funkce, běžně s účelovým pěstováním zeleniny, bylinek a ovoce volně promíchaná. Od počátku se hojně pěstovaly sezónní okrasné květiny k řezu – růžové keře, tulipány, narcisy, kopretiny, hledíky, měsíčky, astry, slunečnice, později začaly přibývat šlechtěné lilie, karafiáty, aksamitníky, cínie a s rozšiřováním nabídky zahradníků mnoho dalších. Květiny ve váze patří k české domácnosti a zdobily jako jeden z dekorativních prvků i venkovská stavení už dávno. Mnohdy to souviselo s různými pověrami, květiny měly ochrannou funkci proti kdejakému bájnému neřádu. K zahrádce tedy neoddělitelně patřila i výzdoba oken, ať už vázičkami, nebo květináči s bylinkami a kvetoucími letničkami. A ještě jeden důvod tu byl, proč pěstovat na zahrádce květiny do vázy – nosily se do kostela, ke křížkům u cest, ale hlavně na hřbitov na ozdobu hrobů. Zdaleka ne všechny národy zdobí náhrobky květinami tak často a tak hojně jako my. Do venkovských zahrádek se nejprve přenášely sazenice lučního a lesního kvítí. Zahradníci v zámeckých zahradách se ovšem už od 17. století zabývali šlechtěním okrasných druhů nejen domácích, ale i importovaných především z domovských krajů nových majitelů panství po třicetileté válce – Rakušanů z alpských krajů, Italů ze Středomoří. Našinec okoukne a převezme kdeco, a tak se i na venkovských zahrádkách začaly objevovat dovezené stromy, keře, květiny, ale také bylinky a zelenina, začaly se budovat skalky, záhony dostávaly ozdobné lemy z nízkých trvalekletniček. Ve 20. století začala okrasná funkce postupně převažovat, i venkovské zahrádky nahrazovaly postupně volně smíchaný chaos oddělením „květinové“ a užitkové části, také stromy se oddělily, ovocný sad dostal své výsostné samostatné postavení, zatímco v předzahrádkách a nejbližším okolí domu se vysazovaly stromy pro okrasu a pro vytvoření přívětivého stinného zákoutí na posezení. Přesto je typická česká zahrádka dodnes směsí všeho, co se majiteli líbí. Proměňuje se během roku, ale i v průběhu let, protože u nás se dobře daří nejrůznějším jednoletým a dvouletým letničkám, které můžete umísťovat mezi keře šeříků i růží či trsy okrasných trav podle toho, co vám padne do oka ze široké nabídky semínek, cibulí i předpěstovaných sazenic.

Vysazujeme první jehličnaté stromy

Typická česká zahrádka poskytuje potěchu pro oko od časného jara do pozdního podzimu. Stále tu něco kvete, barvy listnatých keřů se proměňují, okrasné druhy jehličnanů tvoří ušlechtilé pilíře půdorysu zahrady a dodávají jí klid a pocit letité zabydlenosti. Právě tyto pilíře byste mohli při budování zahrady zvažovat jako první. Není to tak snadné, člověk totiž propadne kouzlu malého stříbrného smrčku, borovičky nebo katalpy a vůbec si neuvědomí, že za pár let bude mít na zahradě mohutný strom. Přesadit už se většinou nedá, a tak se slzou v oku nezbývá, než kácet, protože strom stíní okna, vychyluje se na stráni nebezpečně nad dům, větve přerůstají k sousedům. Když tedy vybíráte okrasné stromy pro dosud neosázenou zahradu, vždycky si zjistěte, jak rychle rostou a jaké rozměry budou mít za pět, za deset let. Pak projděte zahradu a s velkým rozmyslem hledejte pro tyto solitéry místo. Když chcete mít smrk, borovici, jalovec nebo tis krásných tvarů s větvemi až k zemi, musíte dbát na jejich rozestupy – důležitá je tedy nejen výška, ale také budoucí šířka druhu, který si pořizujete. Když máte místa málo a chcete mít třeba tři stromy jako dominantu ve vzdálenějším konci zahrady při pohledu z okna, volte druhy smrků či jedlí se splývajícími větvemi. Jsou štíhlé, ztepilé, větve se nerozrůstají do šířky a stromy si vzájemně nepřekážejí.

Štíhlý vznosný je také jalovec, potřebuje ale v našich podmínkách mnohem větší péči a ochranu před mrazem. Naopak jeden jehličnan uprostřed rozlehlejšího trávníků může rozložit větve pěkně do šířky. Ale pozor na to, aby nebyl příliš blízko domu a brzy nám nestínil do oken. Pak je vhodnější zvolit některý rozložitý keř. Tam, kam nepadá žhavé polední a odpolední slunce, to může být třeba tis, na slunečné straně zahrady některé pomalu rostoucí nebo zakrslé odrůdy smrků, odrůdy pendula s převislými větvemi, na sušším místě krásná nízká borovice kleč.

Přemýšlejte už teď o tom, jestli kolem takového jehličnanu nebude chtít vybudovat záhon s květinami, pak je opět lepší zvolit druh, který si udrží kompaktní vzrůst. Na vlhké loučky a trávníky se hodí více některý listnatý strom. Na ty se podíváme v příštím dílu našeho seriálu.

Čtěte také:

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 3

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 8
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 10
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 11
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 12
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 13
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 14
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 15
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 16
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 18

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 18.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

HELUZ: Video seriál - Hrubá stavba domu, 5. díl - Stavba stěn

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Při stavbě stěn je nezbytné neustále kontrolovat správnou polohu zdiva s pomocí vodováhy či olovnice. Jak postupovat při stavbě stěn a na co si dát pozor?

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Vychytaný stojánek na fotečky z dovolené

Návod na výrobu stojánku na fotky

14. díl, série 3 - Andres Nunez Castellon - Výrobce čepic a klobouků

Andres Nunez Castellon pochází z Kuby a jako mladý procestoval celý svět. Zakotvil ale v Česku, kde společně se svou ženou vedou firmu na výrobu kvalitních čepic a klobouků Aksana. Jejich výrobky nosí nejen spoustu spokojených zákazníků, ale objevily se i

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!