Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7

S přibývajícími týdny roku se prodlužuje den, sluníčko získává na síle a trpělivost zahradníkova je u konce. Co dělat, když na zahrádce ještě leží sníh, noci jsou ledové, dny plné plískanic a vy marně vyhlížíte první sněženky?

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7 (Zdroj: shutterstock.com)

Nenechte se rozhodně ukolébat k lenivému odpočívání, to by vás jaro zaskočilo docela nepřipravené. Určitě už toužíte pozorovat, jak pukají semínka a ze země vylézají klíčky, zazelenají se první lístky. Zatím na záhony nemůžete dát nic, zato v teple domova je ta pravá chvíle na předpěstování sazeniček. Probrali jsme možnosti rozmístění stromů, určitě už máte všechno promyšlené. Pokud země není promrzlá, nejvyšší čas připravit stromům jámy na výsadbu.

S rýčem a drenáží

Příprava jam pro výsadbu stromů je fuška pro fyzicky zdatné, na druhou stranu na chladném předjarním vzduchu se při ní pěkně zahřejete a rozdýcháte. Určitě už máte rozmyšleno a na plánku vykresleno, kde porostou okrasné a kde ovocné stromy, takže můžete vyrazit na zahradu s rýčem a lopatou. Dopředu si nachystejte také drenáž – hrubý písek nebo jemný štěrk, protože na většině míst u nás je potřeba na spodek výsadbové jámy drenážní vrstvu připravit, jinak nebude voda odtékat a kořeny se v prvním období po výsadbě budou obtížně rozrůstat.

Do hloubky a do šířky

Jáma pro výsadbu musí být hluboká jako kořenový bal. Ve skutečnosti ji ovšem musíte připravit hlubší, protože na dno dáte asi 10 cm drenážní vrstvy. Než ji nasypete, proryjte ještě dno jámy rýčem. To je důležité hlavně tam, kde je v hloubce zemina nepropustná, sesedlá, takže kořeny by se do ní obtížně prodíraly. Jáma by měla být kruhová, do hloubky pak kónická – nahoře širší, dole užší, přičemž dolní průměr by měl být nejméně jeden a půlkrát  větší než průměr kořenového balu. Jak vidíte, než se do vykopávání pustíte, je potřeba si zajít do zahradnictví a buď změřit baly na sazenicích stromů (ať už v kontejnerech nebo jen obalené jutou), nebo se alespoň podrobně vyptat zahradníka – sadaře, jak velkou jámu pro který strom máte připravit.

Opora pro mladé kmínky

Máte vykopáno? Mladé stromky potřebují oporu, na šířku balu tedy do jámy zarazte dva dosti dlouhé kůly, mezi které pak stromek usadíte. Vykopanou zeminu si samozřejmě ponechte, při výsadbě ji zlepšíte humusem, ale určitě ji použijete. Jámy pro stromy prozatím překryjte prkny, trocha dešťové vody by do nich ale napršet měla – nejlépe tak uvidíte, jestli jste připravili správnou drenáž. Pokud by se vám v jámě hromadila voda, musíte ji opravit, „květináčový efekt“ by to tiž způsobil uhnívání kořenů.

Kdy pro sazenice

Stromy s kontejnerů ne v nezaschlém balu ovázaném jutou nebo ochrannou textilií můžete vysadit prakticky kdykoliv, když země není promrzlá. Pokud ovšem ještě hrozí velká zima, je třeba kořeny ochránit z vrchu teplou kůrou nebo pilinovou mulčí. Rozložte ji asi pět centimetrů od kmene pěkně, aby k němu netáhla vodu. Kolem rabátka udělejte hrázičku ze zbylé spodní vykopané zeminy, vznikne tak mísa, v níž voda bude stékat do středu a vsakovat  přímo ke kořenům. Ale pozor, k přemokření nesmí dojít, tahle mísa nesmí být nikdy louže vody. Také mladý kmínek potřebuje až do úplného oteplení chránit před mrazem. Obalte ho jutou nebo jinou textilií zaručující prodyšnost a teplo. Stromek přivažte k opěrným kůlům, v suchých bezmrazých dnech nezapomeňte na zálivku. A už můžete očima probouzet k životu první pupeny, ze kterých se za pár týdnů vykulí květy, jehnědy a lístky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Sázení a pěstování peckovin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sázení a pěstování peckovin

Sázení stromků

Sázení stromků

Hnojení broskvoní

Hnojení broskvoní

Kdy a jak vysazovat ovocné stromky?

Ovocné stromky se obvykle sází ve dvou termínech. Kdy to je a jak je vysazovat?

Procházka zahradou u Dagmar Březinové

Dagmar Březinová provádí Receptář exteriérem statku. Ukazuje, jak přestavěla staré hospodářské budovy na venkovní posezení u krbu a zahradu.

Sázení ovocných dřevin

Sázení ovocných dřevin

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.