Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 8

Začátek března může být plný sněhu, ale také nečekaného oteplení, kdo ví. Láká nás to do zahrady, ale nezbývá, než ještě na pár týdnů vlézt zpět za příslovečná kamna. Zahradník u nich ale v této době rozhodně nelenoší, je čas definitivně si rozvrhnout, co nám letos na zahradě bude k okrase, co k užitku a začít pěstovat sadbu.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 8
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 8 (Zdroj: shutterstock.com)

Záhony, velké květináče, truhlíky – to všechno máte jistě už pečlivě naplánované. Vypravte se s barevně vyznačeným plánkem do prodejny semen. Netřeba snad zdůrazňovat, že zahradník nenakupuje v kdejaké drogerii, ale najde si svou oblíbenou specializovanou prodejnu zahrádkářských potřeb. Tady totiž spolehlivě dostane osivo připravené klíčit v letošní sezóně. Navíc mu zkušený prodavač poradí, kdy a jak zasít, doporučí zeminu i sadbovače.

Klíčivost

Některé rostliny je možné vysít přímo do rašelinových jiffů nebo sadbovačů, to jsou hlavně ty druhy, které mají velká snadno oddělitelná semena. Droboučké osivo je lepší vysít do řádků třeba do truhlíku a teprve při jednocení vzešlých rostlinek použít sadbovače. Abyste taková jemňoučká semínka nezaseli příliš hustě, můžete je smíchat s trochou písku – ten je od sebe oddělí a vy budete mít pěknou řádku rostlinek, které půjdou snadno vyjednotit. Co si zjistit předem? Určitě dobu klíčivosti. Pokud ji nenajdete na obalu semínek, poptejte se zkušenějších pěstitelů nebo přímo zahradníka v prodejně. Pro začátečníky je tohle totiž vždycky oříšek. Čekáte u osetého truhlíku, taháte klíčky ze země očima – a o no třeba dva týdny nic. Některá semínka klíčí rychle, jiná skutečně třeba dva až tři týdny. I když jsou ukrytá v zemi, je třeba jim zajistit jemnou závlahu a teplo, které konkrétní druh potřebuje k vyklíčení. V žádném případě nesmíte propadnout netrpělivosti a začít se rýpat v oseté půdě – všechno byste zničili. Dbejte také návodu na to, jak hluboko je třeba semínka zasít – některá jsou raději přikrytá zeminou, jiná vyklíčí jen lehce zatlačená do povrchu půdy.

Vegetační doba

S tímto označením se nejčastěji potkáváme u jednoletých druhů zeleniny, protože tam je pro nás termín sklizně velice důležitý. V našich klimatických podmínkách je ovšem vegetační doba – to znamená období, kdy rostlina projde svým životním cyklem od klíčení semene přes kvetení až po dozrání semen a odumření u jednoletých a dvouletých, nebo po zahájení doby vegetačního klidu u trvalek – důležitá i u okrasných rostlin. Je řada druhů, které potřebují mnoho týdnů na to, aby dorostly do stadia kvetení, z hlediska okrasy většinou pro zahrádkáře nejdůležitější. Stačí připomenou muškátypetúnie, které je třeba ze semen předpěstovávat již od ledna, nejpozději února, abychom se v květnu dočkali prvních květů. Většina druhů letniček pak musí být zaseta začátkem března. Také rajčata, papriky i celer je třeba vysévat již v únoru, nejpozději začátkem března. Venku je ovšem ještě zima, takže je třeba si zařídit v bytě malou pěstírnu sazeniček. Je samozřejmě také řada okrasných rostlin, které vyrostou a vykvetou rychle – hrachory, lichořeřišnice, aksamitníky, krásenky, měsíčky nebo černuchy tak můžete vysévat přímo na záhon, ovšem až když je půda zahřátá. Zato hledíky, zářivky, slunečnice, ostálky i dvouleté macešky či pomněnky si zaslouží předpěstování.

Moderní pomocníci zahradníka

Na předpěstování nemáte v bytě zpravidla mnoho místa, klíčící rostlinky potřebují stálou teplotu, světlo a vlhko, ale také desinfikovaný substrát, aby nepodlehly plísním či houbovým nemocem z nečisté zeminy. Ideální pomůcky jsou jiffy – rašelinové kostky nebo kokosové brikety. Obojí se prodává vysušené, po namočení pak hmota nabobtná a můžete do ní vložit semínka. Tyto pěstební materiály jsou obohacené o vyrovnanou hodnotu živin, které rostlinkám vystačí na dobu klíčení a nasazení prvních dvou párů lístků před přesazením na záhon. Rašelina i kokos mohou pak být přemístěny do záhonu, protože jsou to přírodniny, které se snadno rozloží a spojí s okolní zeminou. Neobsahují zárodky plísní a houbových nemocí, takže je nemusíte nijak upravovat. Jiffy jsou navíc velmi skladné, takže na malém tácu předpěstujete mnoho rostlinek.

Sadbovače

Pro ušetření místa je šikovné používat sadbovače, plastová plata rozdělená na malé nádobky. V každém odděleníčku vám poroste jedna rostlinka – buď ji do pěstebního substrátu přímo vysejete – dáte jedno semínko do každého kalíšku, nebo sem přesadíte vyjednocené vyklíčené rostlinky se dvěma páry prvních lístků. Do sadbovačů použijte buď kokosové vlákno nebo kvalitní substrát určený na předpěstování. Ten má vyvážené hodnoty živin pro první období života rostliny, takže nemusíte hnojit. Před výsevem ho ovšem musíte dezinfikovat – vlhký substrát dejte na deset minut do trouby předehřáté na sto stupňů. Zárodky se zničí, živiny se ale zachovají, je to lepší, než chemické preparáty. Také sadbovače samotné musejí být dokonale čisté. Rostliny ideálně klíčí v mikroklimatu, tedy přikryté. Sadbovač můžete tedy umístit do provizorního skleníčku – stačí třeba plastová nádoba s bílým průhledným víkem, které propouští plné světlo. Prodávají se speciálně na pěstování, ale vypomůžete si snadno třeba nějakou plastovou krabicí, případně krabičkou od zmrzliny s průhledným víčkem, do které dáte pěstební substrát a přímo semínka vysejete. Nezapomeňte pak na otvory ve dnu krabičky, aby nedošlo k přemokření zeminy. Perfektní vlhkost a stálou teplotu pro druhy, které vyžadují skutečně pečlivě udržované mikroklima, vám zaručí elektrický sadbovač, který sám hlídá obě potřebné hodnoty. Spotřeba energie je minimální, nemusíte se bát nárůstu na vašem účtu.

TIP

Sadbovač zdarma

Šikovné je, když můžete rostlinky vysadit na záhon přímo v dílku sadbovače – pak ovšem musí být z materiálu, který se beze zbytku a rychle v zemi rozloží. Doma ho najdete vždycky dost – stačí si schovávat vnitřní roličky z toaletního papíru. Rozstřihnete je na poloviční výšku, umístíte na tác, do nich dáte pěstební substrát a můžete vysévat nebo přepichovat semenáčky. Použít se dají i papírové krabičky od vajíček.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Triky na nejlepší úrodu rajčat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsev rajčat do sadbovačů neuspěchejte. Počkejte si na polovinu března. Pokud dodržíte správný postup, máte naději, že rajčata vypěstujete a sklidíte.

Úprava kompostu v mikrovlnné troubě

Úprava kompostu v mikrovlnné troubě.

Výsadba rajčat

Výsadba rajčat

Odrůdy mrkví a další novinky do zahrady roku 2007

Odrůdy mrkví a další novinky do zahrady roku 2007

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.