Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9

Štěstí a úspěch přejí připraveným, pro zahradníka to platí stejně jako pro sportovce. Rostliny mají svůj životní i roční cyklus zakódovaný v genech. Základem úspěšného zahradničení je tento jejich rytmus poznat a všemožně mu vycházet vstříc. Především tím, že nečekáte na poslední chvíli, ale místo v zahradě každému druhu připravíte včas.

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9 (Zdroj: shutterstock.com)

Kde se vůbec vzal záhon? Slovo zahrada má původ v pradávném „*ghord“ a patří mezi základní slova indo-evropské etymologie, vzniklo z něj latinské hortus, v moderních jazycích pak Garten, garden, jardin, gorod i ogorod (město a zahrada) i náš hrad a zahrada, protože původně znamenalo prostě něco ohradit, vymezit lidskou přičinlivostí kus území proti okolní divočině. Záhon už má etymologii slovanskou – hon znamená lán, který je možno obdělat najednou, bez zastávky. Zá-hon pak upomíná i na sloveso zahánět, tedy shrnovat půdu do středu, omezovat ji mezemi, zídkami nebo hlubokou brázdou. Původní záhon býval vršitý pruh pole oddělený od ostatních záhonů rozoranou brázdou. Zabloudili jsme do starých významů, protože všechno tohle se týká i vás, začínajícího zahradníka, tedy ohrazovače a tvůrce záhonů v malém. Svůj hrad a pozemek k němu náležející, váš mikrosvět uprostřed honů, jste si nejspíš vymezili plotem nebo alespoň jasně patrným přechodem do okolní krajiny. Teď tedy pojďme vršit záhony, protože i když vaše zahrada má být především krásná, pradávné agrotechnické lhůty na ní platí stejně jako na užitkových dávných honech.

Jak má vypadat záhon

Na to není žádná přesná odpověď. Někomu lahodí přesné geometrické tvary, někdo si libuje ve volně se proplétajících křivkách. Dle výše uvedeného je záhontrávník, rabátko kolem stromu nebo kolem solitérně vysazených pivoněk v trávníku, zkrátka každá ohraničená plocha s kultivovanou zeminou, kde něco pěstujete. V užším slova smyslu ale přemýšlíme o místech, kde vysazujeme menší keře, letničkytrvalky nebo na užitkové zahrádce zeleninu a ovoce. To druhé ponechme nyní stranou a zaměřme se na okrasu. Zahrada ve venkovském stylu si na přesné tvary moc nepotrpí, to ovšem neznamená, že jí chybí kompozice. Úzké podlouhlé záhonky se táhnou podél plotu a přiléhají k domu, k terase i k zahradnímu altánu. Širší záhony pak umístíte tam, kde na ně budete dobře vidět, to znamená zhruba na šířku pohledu z oken pokojů a kuchyně. Záhon může být rovný, obdélníkový, vymezený cestičkou na straně k domu a na protější straně hraničící s trávníkem. Může se ale také vlnit užší stranou zaoblenou na jedné straně u domu a na druhé straně volně přecházející do rozlehlejšího trávníku. Také půlkruh, osázený na „rovné“ straně okrasnými keři a v přední části nižšími rostlinami, obroubený trvalkami nebo letničkami vhodnými pro záhonové lemy. Ohraničení je důležité, protože půda na záhonu je připravená pro pěstování, navršená. Musíte tedy zabránit tomu, aby tuhle zušlechtěnou vrstvičku hlubokou jen 15-20 cm nesplavil od rostlin první větší déšť. Lemovat můžete rostlinami, cihlami, kameny, dřevěným bedněním, všelijak. Na zahrádce ve venkovském stylu si raději odpusťte betonové lemy, ty se sem nehodí. Přirozeně vypadá kámen i cihla, kdo má rád pohled na prolínající se zeleň, využije nízké letničky nebo půdopokryvné trvalky či keříky.

S provázkem a rýčem a motyčkou

Pokud zakládáte na jaře nové záhony, je začátkem března nejvyšší čas je podle plánku vyměřit, natáhnout po obvodu provázek uvázaný na kolíky a pustit se do rytí. Chce to obrátit půdu asi 25 – 30 cm hluboko. Hrubě zryté drny nechte obrácené asi dva týdny, pak je rozbijte a ze záhonu odstraňte všechno, co sem nepatří – kameny, kořeny stromů a keřů, podzemní části vytrvalých plevelů. O kvalitě půdy jsme již psali, takže teď jen připomeňme, že než začnete něco vysazovat, je třeba půdu zúrodnit. Na každý čtvereční metr zapravte do svrchní vrstvy 3 – 5 kg dobře rozleželého kompostu a 30 – 50 g Cereritu nebo jiného univerzálního bezchloridového hnojiva dusík-fosfor-draslík s přídavkem hořčíku (NPK). Pro vápnomilné rostliny přidejte jemně mletý vápenec (50 – 100 g/m2), pro rostliny milující kyselou půdu nevápněnou rašelinu. Těžkou půdu vylepšete pískem, písčitou naopak těžší zeminou, v obou případech asi desetilitrový kbelík na metr čtvereční záhonu. Zeminu rozmělněte, uhrabejte a máte ještě dva tři týdny na to, abyste ji postupně zbavovali plevelů, které rychle začnou rašit. Čím dříve je odstraníte, tím méně budou mít možnost se vám na záhonu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Vyvýšené záhony

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kutil Jiří Sokol popovídá o výhodách vyvýšených záhonů

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony nahradí běžné záhony pro pěstováni zeleniny.

Jak a z čeho vytvořit lemy záhonů?

Lemování záhonu není jen estetické ale i praktické, podívejte se jak na to!

Druhy zamulčování záhonů

Existuje několik způsobů, jak zamulčovat záhony a ochránit je tak před nechtěným plevelem.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.