Vertikální zahrada – inspirace pro vás

Je nádherné, když máte prostor okolo domu nebo alespoň malou terasu, kam si můžete přinést trochu té přírody. Ale co ostatní, kteří to štěstí nemají? Pro ty je tady možnost vertikální zahrady.
shutterstock_1065384212-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Obrovskou výhodou vertikální zahrady je možnost mít ji jak u domu nebo bytu, bez ohledu na patro, ve kterém bydlíte, tak i v interiéru. Co to vlastně je vertikální zahrada. Je to nový trend, který se rozmohl v Japonsku, kde si opravdu málokdo může dovolit vlastnit zahradu. Prostor je velmi drahý a ve městech byste na ni nedostali povolení. Lidé v přeplněných městech bojují o každý centimetr. Vertikální zahrada se v některých případech dá označit za živý obraz nebo za živou omítku. V případě živé omítky se dá využít i jako ozdoba zděného plotu běžné zahrady. Vertikální zahrada má mnoho použití a je opravdu jen na vás, čemu dáváte přednost a jaký máte k dispozici prostor.

Při tvorbě vertikální zahrady si nejdříve musíte rozmyslet kam ji umístíte. Do rámu na zeď, ať už venkovní nebo interiérovou, se vybírají jiné květiny než do ozdoby zahradní zdi. Rám může mít i velikost obkladové dĺaždice, ze kterých, když je osázíte, můžete složit ornamenty.

Pokud se rozhodnete pro rám, vybírejte malé květiny, kaktusy a miniatury sukulentového typu, které stačí mlžit. Také tillandsie, které nepotřebují půdu, ale dají se lepidlem přilepit prakticky na cokoliv,  jsou vhodné do vertikální zahrady. Sukulenty naleznete i mrazuvzdorné, které můžete mít venku celý rok.

Majitele bytů bez terasy a balkonu mají podobnou možnost vertikální zahrady, jen instalace bude trochu složitější. Připravíte si kovovou konstrukci, která může mít tvar, jaký chcete. Na výšku by neměla mít více než 5 centimetrů. Vyplníte ji hlínou a zasadíte do ní miniatury a do rohů můžete zasadit pnoucí květiny nebo trávy. Snažte se však sázet nenáročné květiny. Ulehčíte si tak práci s jejich péčí. Prostor mezi miniaturami nechte zarůst mechem, který vše udrží pohromadě. Pak už můžete svoji vertikální zahradu pověsit kam si přejete nebo ji připevnit okolo okna. Zalévejte zlehka, spíše se doporučuje rosit.

Jestliže se rádi obklopujete přírodou, myšlenku vertikální zahrady si zamilujete. Může se totiž stát nádherným designových prvkem vaší stávající zahrady nebo interiéru.

Sabrina Harisová

10.9.2010 6:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist