Vertikální zahrada z palet – udělejte si ji také

Velkou popularitu a zdá se, že neustále narůstající, si získávají projekty vytvářené z dřevěných palet. Pokud jste to ještě nezkusili, pojďte si s námi vytvořit takovou malou vertikální zahrádku třeba na balkon nebo terasu, klidně ale i přímo na zahradu, nebo dokonce do domu, a to zahrádku z dřevěných palet.
vertikalni-zahrada-z-palet-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Vertikální zahrádka za palet vás nepřijde draho, vypadá velmi zajímavě, originálně a osadit ji pěkně kvetoucími rostlinám je poměrně snadné. Takže velmi působivé dílo na váš balkon, ale i jinam, bude velmi brzy hotovo.

Abyste zabránili vysoušení kořenového systému rostlin, kterými paletu osázíte, pořiďte na zadní stěnu palety dvojitý potah z černé netkané textilie. Ten pak větší sponkovačkou připevněte z boku i ze zadní strany palety. Tím vytvoříte na paletě jakoby kapsu pro vsypání zeminy. Paletovou zahrádku nebude dobré přelévat, aby se z ní do okolí nevyplavovala zemina, takže zalévejte raději pravidelně a v přiměřeném množství. Pamatujte na to, že rostliny vysazené do dvou spodních otvorů mají tendenci být vysušené, takže hlavně na ně nezapomeňte se zálivkou a zavlažujte je pravidelně.

Nejdříve přijde na řadu nákup a výběr palety pro vaši vertikální zahrádku. K dostání jsou na internetu, ale občas i v obchodech, kde byste je možná ani nečekali.

Sežeňte si veškeré potřebné nářadí a vyberte sortiment květin, které v paletě naleznou pro nadcházející sezonu svůj domov. Na jednu paletu spotřebujete 2 velká balení zeminy vhodné pro pěstební nádoby, pro výsadbu nejlépe letničky anebo 16 x 6 předpěstovaných sazeniček v malých plastových kontejnerech, nastřelovací pistoli anebo sponkovačku , dostatečnou zásobu sponek vhodných k použití do dřeva, netkanou textilii v rolích, v takové šíři, aby byla jen o něco větší než šíře palety a ještě smirkový papír.

Prvním krokem je očištění palety. Předpokládejme sice, že jste si vybrali tu nejhezčí a nejčistší paletu, ale přesto bude dobré, očistit ji ještě smirkovým papírem, aby se vám při práci nezadřela tříska pod nehet. Při smirkování se zvláště soustřeďte na nebezpečná místa. Pokud jste se rozhodli paletu natřít, udělejte to nyní. Použijte některou vodě odolnou barvu.

Nyní je zapotřebí zadní stranu palety opatřit dvojitou vrstvou netkané textilie. Vyberte si, kterou ze stran palet ponecháte na horní straně, bude více na očích, a tak by to měla být ta vzhlednější část. Paletu položte na zem lícovou stranou. Překryjte textilií celou zadní stranu i boky a připevněte sponkovačkou všechna důležitá místa: boky i spodní stranu. Sponkujte od sebe nejdále po 5 centimetrech, a to na všech čtyřech stranách. Na jedné nezapomeňte vytvořit z netkané textilie pevné dno.  Zvláště důkladně přisponkujte místa na rozích. Poté začněte sponkovat podélně zadní stranu všech pevných částí palety, tedy sloupků. Stále přitom myslete na to, že zemina vsypaná dovnitř bude mít tendenci silně napínat spodní část textilie, tu připevněte tedy ještě důkladněji.

Poté začněte paletu osazovat rostlinami. Začněte tam, kde plánujete mít vrch palety. Paleta stále leží celou plochou na zemi, jen jsme ji obrátili dnem dolů. Jakmile jste osadili horní stranu, vsypte do palety půdu ze zakoupených pytlů. Nejdříve první pytel a zeminu důkladně utlačte, pak druhý pytel a začněte osazovat otvory v paletě dalšími rostlinami. Rostliny do otvorů vkládejte co nejopatrněji, aby z nich zbytečně neodpadala zemina. Do každé řady vložte nejméně 6 rostlin. Pevně rostliny do půdy vtlačte a přihrňte okolní zeminou všechny kořínky, aby nezůstaly obnažené, rostliny by trpěly. Opět zeminu přitlačte.

A je hotovo. Rostliny by měly pokrývat každý otvor v paletě a zemina by z nich neměla vypadávat, má zůstat skryta.

Na závěr jedno důležité upozornění: pokud si nejste jisti původem palet, anebo jsou palety, které používáte, natřené, či napuštěné, nehazardujte zbytečně se zdravím a v paletách pěstujte pouze květiny na okrasu, nikoli rostliny určené ke konzumaci, jako například bylinky nebo jahody.
Další inspiraci, na výrobu nejrůznějšího druhu nábytku z palet naleznete v článcích a fotogaleriích magazínu Living, kde už jsme několikrát tématiku výrobků z palet našim čtenářům přinesli.
Přejeme hezký pocit z dobře vykonaného díla.

Text: Zuzana Bohdalová

20.6.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist