Vhodní partneři ovoce a zeleniny v zahradním záhonu

Přemnožení škůdci mohou zničit celou úrodu. Jak se jich ale zbavit? Postřiky působí krátkodobě a nejsou všemohoucí, navíc si zbytečně nechceme domácí zeleninu kontaminovat pesticidy, proto jejich použití omezujeme. Mnohem lépe může fungovat sesazování druhů, které se navzájem chrání a podporují.
shutterstock_447302989-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Kdo ochrání:

Brambory

Bramborům na záhoně pomůže lichořeřišnice, měsíček a koriandr. Vyseté mezi řádky brambor udělají tu nejlepší službu. Jako prevence plísně bramborové účinkuje zelený koberec, který má schopnost zabránit, aby kapky vody při dešti rozstřikovaly spory plísní a dalších hub ze země na bramborové listy.

Bobuloviny

Ustálenou praxí v minulosti bylo ponechání rostoucích kopřiv v blízkosti bobulovin. Pro výsadbu nových keřů rybízu černého nebo červeného bylo považováno za nejlepší místo hnízdo starých kopřiv. Ty totiž zanechají půdu pěkně zkypřenou a plnou živin a humusu. Krom toho, když se tyto velmi výživné rostliny posekaly, sloužily jako mulč pod keře. Ovšem pozor, před výsadbou keřů je bezpodmínečně nutné vytahat ze země všechny kořeny kopřiv. Kopřiva je zároveň i vehementní plevel, který by keře zarostl a utlačoval je.

Třešně

Velmi dobře jste udělali, pokud jste přebytečné sazenice rajčat vysadili do blízkosti třešní. Díky tomu nebudou třešně napadány černými mšicemi. Velký užitek ze společné výsadby bude mít hlavně zákrsek višně morely stinné, na kterou rajčata zapůsobí zvlášť silně díky jejímu nízkému růstu. Jestliže nemáte nazbyt žádné rostliny, využijte odštípnutých zálístků z rajčat a ty pak rozvěste do koruny třešně nebo jiné dřeviny, která má problém se mšicemi. Podobně jako rajčata vám poslouží k odpuzení mšic také výhonky routy vonné nebo pelyňku.

Chřest

Pro záhony se zeleninou je dobým hnojivem ozimé žito. Osvědčilo se však také jako obrana proti muškám Platyparea poeciloptera. V říjnu vyseté ozimé žito je v dubnu, kdy se ze svých kukel tyto mušky dostávají ven, natolik vysoké, že pro krátkozraké mušky není možné najít přes něj své hostitelské rostliny.

shutterstock-147307403.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Shutterstock.com

30.6.2021 8:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist