Jarní hajní rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Klasika do hajních zahrad je čemeřice. Některé druhy kvetou již na podzim a prakticky přes celou zimu, a končí s kvetením v půlce května. Čemeřic je celá řada druhů. Nejčastěji se pěstuje čemeřice černá, která kvete bíle. Od čemeřice východní je celá řada hybridů. Rostlinka s drobnými bílými kvítky se jmenuje zapalice žluťuchovitá. Je to příbuzná sasanek a roste na jižní Moravě. Zajímavou rostlinou je pablen kraňský, který pochází z jižních Alp. U nás zplaněl v českém středohoří. Kvete buď žlutě, nebo tmavě fialově, jako poddruh. Pro růst hajních rostlin jsou ideální stinná místa. Potřebují dostatek živin a vláhy. V době sucha se musí zalévat.

Publikováno: 15.4.2008, Autor: Receptář prima nápadů 2008 (4)

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování čemeřic

Představíme si rostlinku, která se při kvetení chová jinak nežli ostatní rostliny.

Trvalky kvetoucí v předjaří

Trvalky kvetoucí v předjaří

Pěstování čemeřice

Reportáž o pěstování čemeřice a jejich druhů, jako je čemeřice černá, zelená nebo nachová.

Čemeřice a bramboříky v předjaří

Bramboříky a čemeřice jsou rostliny, která vám porostou od prosince až do května. Čemeřice na rozdíl od bramboříků ale roste pomalu. Poradíme vám, jak se o čemeřici starat a kam bramboříky zasadit.

Trvalky do stínu

Jaké trvalky vybrat do stínu na zahradě? Nabídka čemeřic host, blatouchů či kapradin je opravdu široká a každý druh sám o sobě skýtá celou paletu odrůd.