Villandry – zahrada, kde vládne zelenina

Zahrady jsou krásná místa se schopností působit na naše city. Vytvářejí obraz doby, společnosti, ale jsou rovněž ukázkou lidského umu a nadšení pro věc. A nejen nadšení, ale i vytrvalosti v péči o rostliny, které dokážou vytvářet tak nádherné obrazy, že nás uchvátí v každé denní i roční době.
shutterstock_527880916-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

V departmentu Indre-et-Loire ve vzdálenosti 250 km jihozápadně od Paříže a 15 km od Tour naleznete zámek Villandry obklopený zeleninovou zahradou. Zahrady jsou otevřeny celoročně, a to denně od 9 hodin až do slunce západu.

Zámek Villandry je slavný dík své zelinářské zahradě, která je složena celkově z devíti oddělení a rozkládá se na ploše 12 500 m2. Každé z těchto oddělení je rozděleno na záhony, z nichž každý má svůj vlastní geometrický vzor složený z jiných zeleninových a květinových druhů.

Zámek, který zdáli zakrývá výhled na zahrady Villandry, byl postaven v roce 1532 pro Jeana La Bretona, který byl nejdříve vyslancem v Itálii a později ministrem financí krále Františka I. V průběhu 18. století byla původní renesanční zahrada zničena a podle dobové módy byl na jejím místě založen anglický park. V roce 1906 koupil Villandry Joachim Carvallo, pradědeček současného majitele spoleně se svou ženou Annou Colemanovou. Rekonstrukční práce na zahradě byly dokončeny až roku 1918, kdy získaly podobu, která je udržována dodnes.

V“ jardin potager“ se pěstuje na čtyřicet druhů zeleniny. S postupující sezónou se střídají na záhonech saláty, rajčata, hrách, zelí, dekorativní červená řepa nebo dýně, které jsou doslovným symbolem hojnosti. Majitelé zámku jsou zvyklí dělit se o všechny tyto druhy zeleniny se svými zahradníky, a pokud se vypěstuje opravdu mnoho zeleniny, jsou nabízeny její přebytky i návštěvníkům zahrad. Pokud by se vám chtělo počítat jednotlivé kusy zeleniny a květin, došli byste k číslům až 90 000 kusů zeleniny a 30 000 kusů květin. Hnojí se zde pouze přírodním hnojivem, které si zahradníci připravují sami z kompostované zeleniny. Plevel se vytrhává ručně a nepoužívají se zde žádné chemikálie. Aby se půda příliš nevyčerpávala, střídají se pravidelně různé druhy zeleniny. Zeleninová zahrada se tak stává příkladnou ukázkou ekologicky únosného hospodaření.

Na jižní straně zámku se rozkládá Zahrada lásky, vysázená z nízkých a přísně zastřihávaných živých plotů ze zimostrázu. Tvary připomínají nešťastnou láskou puklá srdce, motýlí křídla i srdce připomínající žhavost láskyplných vášní. Mezi živými ploty dominují tvarované stromky tisu.

Další zahradou v okolí zámku Villandry je Zahrada hudby. Živé plůtky ze zimostrázu a tisu zde vykreslují obrazy harf, lyr a not.  Za kanálem je Zahrada bylinková. Zde je pěstováno 32 druhů léčivých aromatických bylin. Nedávno byl restaurován místní labyrint z habru a uprostřed něj vystavěna rozhlednička.

Zahrada ve Villandry je názornou ukázkou spojení krásy a užitečnosti, takže se může stát atraktivním příkladem pro všechny zahradníky a zahrádkáře, kteří se dennodenně přesvědčují o tom, že práce může být zároveň potěšením i zábavou.

Text: Zuzana Bohdalová

1.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist