Víte, co je maklura oranžová?

Existuje celá řada rostlin, o nichž nemá běžný pěstitel ani ponětí. Patří k nim převážně exotické dřeviny, které v našem zeměpisném pásmu nerostou. Nesnesou totiž naši poměrně chladnou zimu, v níž obvykle vymrzají. Jednou z takových rostlin je i maklura oranžová.
shutterstock_1230961048-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Z Ameriky až k nám

Maklura k nám byla introdukována v 19. století, a to do teplejších oblastí, kde se jí daří, a kde plní funkci okrasných stromů s velmi zajímavým plodenstvím.

Maklura oranžová (Maclura pomifera) je exotický strom z čeledi morušovníkovitých. Patří do skupiny velmi teplomilných druhů stromů. U nás byla vysazena nejprve na Hluboké, v roce 1865. Další místa, kde byl tento strom s krátkým kmenem a hustou korunou vysazován, jsou jižní Morava a jižní Slovensko.

Exotický opadavý strom

V původních místech výskytu může tento dvoudomý strom dosáhnout výšky až 20 metrů. V našich podmínkách je to však o mnoho méně, a to pouze 5–8 m. Na větvích stromu jsou až 2 cm dlouhé tuhé trny. Existuje však i odrůda beztrnná: Maclura pomifera ‘Inermis‘. Rostlina rozkvétá v dubnu až květnu. Má velmi nenápadné zelené květy, ovšem její plody mohou dosáhnout průměru až 15 cm.

Plody podobné pomerančům

Plody maklury se podobají pomerančům se silně vrásčitou kůží a také plodům jinanu dvoulaločného. Proto se jí někdy říká pomerančovka oranžová. K tomuto názvu přispívá i skutečnost, že dřevo maklury je tvrdé a žlutavé. V našich podmínkách, kde plody nestačí dostatečně vyzrát, zůstávají pouze v zelené barvě. Plody nejsou jedlé.

Mléčnice jako ochrana

Celá rostlina je prostoupena mléčnicemi, což je společně s trny její způsob obrany před spásáním býložravou zvěří. Dojde-li k poškození rostliny, slouží jí mléčnice k zacelování a hojivým procesům.

Hospodářské využití maklury

Jelikož je maklura ze stejné čeledi jako moruše, dají se i její listy hospodářsky využít, a to jako potrava pro housenky bource morušového. V USA je maklura vysazována do živých plotů a její hedvábně lesklé dřevo se také zpracovává.

U látek obsažených v makluře se vědecky prokázal kempferol snižující riziko srdečně cévních příhod. Dále jsou v ní obsaženy látky jako je pomiferin s antidiabetickým a anitoxidačním účinkem. Veškeré látky jsou z maklury získávány v syntetické podobě.

Výsadba a pěstování

Pokud vám maklura učarovala a rádi byste ji také pěstovali, doporučujeme vám k výsadbě kultivar Maclura pomifera ‘Fan dArc‘, která je z oblíbených kultivarů ta nejodolnější. Rostliny se pěstují ze semen, která jsou k nám dovážena ze zahraničí, nejčastěji z Maďarska. Někdy se ve specializovaném zahradnictví můžete setkat i s mladou rostlinou, která je k dostání ve velikosti asi půlmetrového stromku za cenu mezi 80 až 130 Kč.

Celý rod Maclura byl pojmenován po americkém geologovi, filantopovi a kartografovi Williamu Maclure, který se narodil ve Skotsku v roce 1763.

27.9.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist