Víte, jak pěstovat polyscias, aby vám neopadala?

Polyscias, česky stínovka, je velmi dekorativní exotická rostlina, kterou si s trochou trpělivosti můžete vypěstovat i vy. Nenechte se však svést na scestí lákavými prodejními titulky. Rozhodně totiž nejde o nenáročnou rostlinu a je to relativně pěkná citlivka. Pokud jí však poskytnete to, co potřebuje, odvděčí se vám krásnými zelenými listy.
depositphotos_389016818_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Polyscias čili stínovka v reálu stín moc nemusí

Polyscias, čili stínovka

Polyscias, česky stínovka, je stále zelenou rostlinou, která patří do čeledi aralkovitých. Jejím domovem je původně tropická Asie a Austrálie, nicméně dnes se pěstuje již po celém světě. Může dosáhnout až úctyhodných 3 metrů. Vyznačuje se velkými tmavě zelenými listy, které jsou na konci ostře zašpičatělé. Květy má nenápadné. Vytváří kulaté květenství. Bohužel v květináči se ho dočkáte jen zřídkakdy.

Jak pěstovat stínovku?

Polyscias má poměrně vysoké nároky na pěstování. Není proto vhodnou rostlinou pro pěstitele začátečníky. Aby se jí u vás dařilo, potřebuje takové stanoviště, které bude velmi světlé, ale zároveň i chráněné před přímým sluncem. Zasazena by pak měla být do humózní a dobře propustné hlíny.

Zálivka polyscias

Rostlina nemá ráda nadměrnou vlhkost, ale také nesnáší ani sucho. Potřebuje proto pravidelné zalévání, ale bez přelévání. Opatrně ji zalévejte teprve až tehdy, když budou vrchní 2-3 cm suché (vždy to nejprve zkontrolujte prstem). Nikdy nenechávejte vodu stát v misce pod květináčem. V létě polyscias zalévejte zhruba 1x týdně a v zimě ji obvykle stačí zalévat jen jednou za 2-3 týdny. Na to je rostlina poměrně citlivá.

Vlhkost vzduchu a teplota v místnosti

Jelikož jde o tropickou rostlinu, vyžaduje relativně vlhké prostředí. Příliš suchý vzduch by jí mohl ublížit. Je dobré ji proto umístit v blízkosti zvlhčovače. Teplota by se doma měla pohybovat mezi 22 až 26 ℃, v zimě potom mezi 18 až 22 ℃. Teplota v místnosti by nikdy neměla klesnout pod 15 ℃.

Každé jaro

Na jaře, když rostlina zahájí intenzivní růst, může být přesazena do nového květináče. Pokud k tomu dojde, měli byste nejprve zastřihnout jeden z nejstarších výhonů, aby se polyscias lépe rozprostřel. Polyscias se v domácích podmínkách obvykle špatně množí, zkusit to však můžete právě při jarním přesazování s ustřiženými výhonky. Na jaře a v létě mu jednou měsíčně dopřejte vyvážené hnojivo. Nikdy to však s hnojivem nepřehánějte, protože byste tím rostlině mohli ublížit.

Na co si dát při pěstování pozor

Stínovka je extrémně citlivá na pěstitelské chyby. Reaguje na ně takřka okamžitě shazováním listů. Jde především o přelití, sucho, studený průvan, chlad, stín, ale také suchý vzduch. Jejím nejčastějším škůdcem jsou pak svilušky, které je trápí hlavně v zimě, kdy je suchý vzduch. Kromě svilušek může někdy Polyscias potrápit i plíseň. Poznáte to tak, že stínovce opadávají listy přepadem, většinou přitom nejprve zežloutnou nebo zhnědnou. Takto nemocnou rostlinu můžete zachránit jen tím, že ji co nejdříve přesadíte a velmi opatrně z ní odstraníte nahnilé kořínky. Buďte však opatrní, nešťouchejte přitom příliš do kořenového balu, nemá to rád. Zapomenout byste neměli ani na to, že Polyscias je jedovatou rostlinou, která by mohla ublížit i vašim domácím mazlíčkům, mějte ji proto raději mimo dosah zvířat.

2.9.2023 12:18| autor: Adriana Dosedělová | zdroj: dmp.cz, gardeneo.pl, plantsforhumans.com, vip-colors.com, zielonyogrodek.pl

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist