Víte, jak se zbavit stresu? Pěstujte bylinky doma i na zahradě!

Pár snítek kadeřavé petrželky, pažitka nebo libeček, dokážou polévku skvěle dochutit a provoní celou kuchyň už při krájení. Skvělé zdravé pochoutky, pro každého dle oblíbenosti a dle chuti, to je ideální způsob, jak si vylepšit jídlo i bez zbytečného přídavku soli anebo koření. Bylinky však fungují dobře i jako prostředek zahánějící stres, svou vůní, chutí, ale i tím, že potřebují naši péči. Starat se o někoho nebo o něco, vždy odvádí pozornost od sebe sama a soustřeďuje ji na druhé.
tymian-obecny-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: Lucie Peukertová

Taková malá závěsná zahrádka, ve které si vysadíte například mátu společně s převislými jahodami, nebo bazalku, případně majoránkutymiánem, vám udělá radost, kdykoli kolem ní projdete. Jen lehký dotyk při procházení způsobí, že se bylinky krásně rozvoní. Vůně naladí vaše smysly na zcela jinou notu a stres bude zažehnán alespoň na chvíli.

I bylinky sesazené v košíku (obr. č. 26) dokážou napojit vaše myšlenky na optimističtější ladění, zajímavou variantu pěstování bylinek nabízí i přepůlený květináč (obr. č. 28) nebo plastové zásobníky skříňkového typu, které mají otvory vhodné akorát tak k vysazení bylinek (obr. č. 29).

Radost z domácího pěstování například na okenním parapetu anebo v závěsu u kuchyňského okna můžete rozšířit i na pěstování bylinek nebo třeba i zeleniny na balkoně. Bylinky budete mít vždy nablízku, a tak nemusíte ani litovat toho, že nemáte zahradu.

Úroda krásných miniaturních balkonových rajčat bývá často i překvapivě velká. Bude to chtít hlavně vhodnou nádobu, nejlépe samozavlažovací květináč patřičných rozměrů, a když zvolíte i nápadnou barvu, třeba červenou, bude květináč ladit s dozrávajícími plody (obr. č. 30). Uvidíte, že budete nadšení a povzbuzení. A to je to, co člověku ve stresu obvykle zvlášť výrazně chybí. Navíc dozrávající plody vám budou den ode dne více přibližovat čas vaší vytoužené dovolené, na které siřela jistě odpočinete nejen od stresu, ale i od monotónních každodenních povinností.

Zkuste si vyrobit na domovní vrata nebo na dveře věneček z malých květináčů, osázený bylinkami. Necháte-li mezi osázenými květináčky i menší neosázené, vytvoříte tak snadno malý hmyzí domov pro spoustu malých tvorečků, kteří budou přes jaro a léto ve vaší zahradě velmi užiteční. A navíc bylinky na takovém chráněném místě nebudou trpět zbytečně nepřízní počasí.

Pro další inspiraci, jak pěstovat bylinky pro radost, navštivte naši fotogalerii v článku.

Text: Zuzana Bohdalová

30.5.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist