Víte, jak správně pěstovat orchideje?

Krásná květina, která dokáže obměkčit každé srdce. To je orchidej, která se vyjímá jak ve váze, tak v květináči. Víte, jak ji pěstovat jako pokojovou rostlinu?

Orchidejí najdete na našem trhu spoustu. Všechny ale mají něco společného. Krásně kvetou a dokáží každou místnost doslova prozářit jen svou přítomností. Jako pokojové květiny se těší velké oblibě už od 18.století, dají se pěstovat v různých podmínkách a kvést vydrží několik měsíců.

Víte, že odolné druhy orchidejí vůbec nemusíte schovávat do skleníku, ani jim věnovat náročnou péči? Přežijí i v bytě.

Základem je dobře vybrat rostlinu

V obchodech se nejčastěji setkáte s orchidejí rodu Phalaenopsis. Na dlouhém stonku jsou krásné kvítky, vybírat můžete z mnoha barev. Neřiďte se ale jen kvítky, svou pozornost zaměřte také na listy a nasazená poupata. Listy musí být krásně zelené, lesklé, bez poškození a škůdců. Čím více nasazených poupat bude rostlinka mít, tím lépe.

Dalším oblíbeným druhem je Cymbidium, česky člunatec. Daří se jim v malých květináčích, mají četné listy, nevadí jim letnění.

A jak se říká, do třetice všeho dobrého, najdete v obchodech také Miltonie. Druh orchidejí, které milují polostín a jsou poměrně odolné. Přezdívá se jim také „maceškovité“. Ale pozor, nesmíte je zaměnit s Miltiniopsis, které vyžadují chlad a pro pěstování v bytě se nehodí.

Jedna zajímavost: Květy orchidejí jsou rozděleny na šest okvětních lístků. Tři kališní a tři korunní.

Jak se o orchidej v domácích podmínkách starat?

Orchideje rostou ve všech koutech světa. Někde je celý rok vedro, jinde i mrzne. Stejně jako se liší podnebí, je odlišná i péče o rostlinky.

  • Vyberte si orchidej podle toho, jaké podmínky jí doma můžete poskytnout. Některé vyžadují chlad, jiné milují teplo.
  • Rostlinku umístěte na osvětlené stanoviště, ale ne na přímé sluneční světlo. To může listy spálit.
  • Ideální je místo, kde je denní teplota kolem 20°C, v noci může být o pár stupínků nižší. Nikdy ale nesmí teplota klesnout pod 14°C.
  • Používejte speciální substrát pro orchideje.
  • Rostlinky pravidelně hnojte. Používejte jak hnojivo přímo na orchideje, tak tekuté hnojivo pro pokojové rostliny.
  • Jako zálivku použijte odstátou vodu pokojové teploty. Zalévejte jednou za týden až 10 dní, dejte si pozor, ať není rostlinka v neustále mokrém ani vlhkém substrátu, nebo nestojí ve vodě.
  • Jednou denně listy roste, pozor, ať se voda nedostane na květy.
  • Používejte průhledné květináče, přesazujte je jednou za dva roky.
  • Žluté listy nechte zaschnout a odstraňte je, uschlé stonky odstřihněte.
  • Pravidelně kontrolujte, zda se na rostlince neobjevili škůdci.

Víte, že nejčastější chybou, které se dopouštíme, je, že orchideje přeléváme? Kořeny orchidejí trvale vlhkou zeminu nesnáší, kořeny začnou uhnívat a rostlina chřadnout. Se zálivkou tedy opatrně, ideální je používat měkkou dešťovou vodu.

5.10.2020 2:14| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist