Víte, kdo vás budí ze spaní?

Ti, kteří se přes dlouhou zimu ( i když ta letošní ani zimou nebyla) pečlivě starají o to, aby ptačí zpěváci měly neustále něco dobrého k snědku, už se možná naučili rozeznávat některé ptačí druhy podle vzhledu i hlasu. Je však docela možné, že ale přesto nevědí, že i ptačí zpěv má svůj řád a přesné načasování.
krmitko-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Ten, kdo si přivstane a ještě za ranního kuropění se rád projde po své zahradě, nepotřebuje kolem poloviny května vůbec hodinky. Poměrně přesně se dá totiž podle ptačího zpěvu určit, kolik hodin právě je. Ptáci se v této době probouzejí podle intenzity světla při rozednívání. Každý ptačí druh vstává při jiné světelné intenzitě. Ptačí zpěv tedy neznamená jen signál ptačích námluv, kdy samečkové svým cvrlikáním lákají samičky. Ptačí zpěv znamená také ranní budíček.

Časově odpovídají následující údaje letnímu času, který se u nás nastavuje od konce března. Seřadíme-li naše nejznámější ptactvo za sebou podle doby, kdy se zrána poprvé ozvou, získáme poměrně přesné ptačí hodiny. Řada ptáků začíná zpívat vlastně ještě za úplné tmy. Například rehek zahradní se do zpěvu pouští jako první, a to již v 4.00 hodiny. Brzy po něm, ve 4.10 hod se ozývá červenka obecná. Velmi intenzivně zpívajícím ptákem je kos černý, jeho hodinkou ranního probuzení je 4.15 hod. Po něm se probouzí ve 4.20 střízlík obecný a ve 4.30 ho následuje svým nezaměnitelným hlasem kukačka obecná.  Poměrně dosti rozšířené jsou i v městské zástavbě malé sýkory koňadry, ty začínají zpívat ve 4.40 hod. Za 10 minut po nich, ve 4.50 je následuje budníček menší a v 5 hodin, v době, která na vstávání není neobvyklá již ani pro některé z nás, se v okolí domů a na zahradách rozezpívá pěnkava obecná. Vrabec domácí je posledním druhem, který funguje jako budíček ještě před rozedněním, a to v 5.20 hod. V půl šesté nastává východ slunce a v 5.40 vstávají už i špačkové.

Pro ty z nás, kdo si rádi přispíme, se stane našim budíčkem z ptačí říše nejspíše až strakapoud, patřící k velkým spáčům. Ten je připraven zazpívat k rannímu vstávání až kolem deváté hodiny. A nemusí to být jen jeho zpěv, co nás vyláká z postelí. Jako správný lékař stromů je začíná ihned kontrolovat a klovat do jejich kůry a větví za hlasitého čret čret anebo vydává zvučné gi gi gi gi.

Rozmanitost našich zahrad a jejich okolí je často určující pro výskyt určitých typů a druhů ptactva. Také výskyt vodního toku případně vodní plochy v okolí může přilákat odlišné složení ptactva. Ptačí svět zahrad, které hraničí s obytnými domy, je často obohacen o druhy, které hnízdí v budovách nebo pod jejich střechami, jako například rorýsi, vlaštovky nebo holubi.

Avšak ani ptactvo a jeho zpěv není jediný způsob, jak dokázat určit poměrně přesně čas, aniž bychom se podívali na hodinky. Také rostliny mají své rituály a otvírají své květy vždy ve stejnou dobu, tedy i podle nich je možné se také poměrně dobře řídit. Ale o tom až někdy příště v našem dalším článku.

Text: Zuzana Bohdalová

11.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist