Víte, které bylinky pomáhají na ženské problémy?

Bylinky na ženské problémy mohou pomoci s řešením nejen typicky ženských problémů, ale také s bolestmi hlavy, vyrážkou, nespavostí, zpomaleným metabolismem nebo třeba vypadáváním vlasů. Inu, příroda je mocná čarodějka. Které bylinky jsou na ženské problémy ty nejlepší, se dozvíte na řádcích níže.
depositphotos_59517679_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Bylinky na ženské problémy dokáží někdy zázraky

Bylinky na ženské problémy

Bylinky na ženské problémy nemusíte hledat pokoutně, najdete je i v lékárně nebo třeba ve zdravé výživě. Existují rovněž i obchůdky, které se na bylinky specializují. S výběrem těch správných bylinek vám může pomoci  lékárník. Doporučit vám je ale může i sám lékař. Přírodní léčba totiž dokáže mnoho a mnohdy je využívána i jako podpora k již předepsané léčbě. Někdy se díky nim můžete i tabletám zcela vyhnout. Pokud jste si našli nějakou bylinku na svůj problém sami, dříve, než ji začnete užívat, nezapomeňte svůj záměr nejprve konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroj videa: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Šalvěj

Šalvěj nám pomáhá nejen s nachlazením nebo nepříjemným zápachem z úst, ale může rovněž pomoci i s nadměrným pocením během menopauzy. Rostlinné hormony v šalvěji totiž ženám pomáhají lépe zvládat návaly horka v přechodu. V bylinné směsi se pak užívá na podporu v plodnosti. Zastavuje také tvorbu mléka. Neměla by se však užívat v těhotenství a v době kojení.

Šalvěj si můžete vypěstovat i sami, a to nejen na své zahrádce, ale třeba na okenním parapetu. Šalvěj má ráda slunečné, teplé a před větrem chráněné místo. Daří se jí v suchých nebo na živiny chudých půdách. Je dobré ji během roku častěji zaštipovat. Pokud ji ale používáte v kuchyni, není to třeba. Na podzim jí potom zkraťte výhony na polovinu a venku pěstovanou rostlinu chraňte před mrazem přikrývkou z chvojí.

Kontryhel

Kontryhel nejspíše patří k těm nejznámějším “ženským” bylinkám. Odborníci často doporučují, abyste vývar z kontryhelu popíjeli kdykoliv během svého života. Nálev z kontryhelu totiž pozitivně ovlivňuje menstruační cyklus. Pomůže vám zvládnout jak nepravidelnou menstruaci, tak i bolestivou menstruaci. Mírní rovněž silné krvácení, posiluje dělohu, zvyšuje šance na otěhotnění a zabraňuje potratu. Preventivně také působí proti vzniku cyst a děložních myomů. Kromě toho všeho také zmírňuje negativní projevy klimakteria. Je to proto, že se v jeho nati nachází protizánětlivé třísloviny, silice a rostlinné hormony, které blahodárně působí na hormonální procesy v ženském těle.

Kontryhel je trvalka k nezaplacení. Poroste vám téměř všude. Rozzáří každý kout vaší zahrady. Ideální pro ni je vlhčí humózní půda, ale snese i přísušek. Nejraději má polostín. Hodí se k vyplnění prázdného prostoru mezi jinými trvalkami. Může lemovat záhony, rychle se tam šíří. Každý rok je však vykopejte a rozdělte.

Maliník

Maliník užívají ženy především na konci svého těhotenství, protože může usnadnit porod. Není však vhodný pro každou rodičku. Mimo to však pomáhá ženám i během menstruace. Maliník se přitom hodí do první poloviny cyklu a kontryhel pak do druhé poloviny cyklu. Čaj ze sušeného maliníku podporuje dozrávání vajíček a správný stav sliznice dělohy. Pozitivně působí proti zánětům vaječníků a dělohy. Podporuje tvorbu mateřského mléka. Je dobré ho střídat s kontryhelem.

Maliníku svědčí neutrální nebo mírně kyselá půda, která by měla být bohatá na humus a vláhu. Nevadí mu ani vyšší polohy. Daří se mu na slunném místě. Rostliny vysazujte do řad a udržujte mezi nimi odstup 1,5 m.

Heřmánek

Heřmánek je krásná luční květina, která má ohromnou sílu. Pomáhá ženám s menstruačními křečemi. Tlumí tedy bolesti břicha. Mimo to také uvolňuje celé tělo i mysl, navozuje vnitřní klid a má protizánětlivé účinky. Pomáhá ale i v mnoha dalších věcech, které nejsou spojeny přímo s ženskými problémy. Například dokáže ulevit při hemeroidech, vyrážkách a nadýmání. Je skvělý i jako kloktadlo a jeho nálev vám může pomoci s vašimi vlasy.

Heřmánek se doporučuje vysévat do lehké a propustné půdy v záhonu na plném slunci. Je dobré však s vysetím počkat až po třech zmrzlých. Semínka vysejte řídce a nezasypávejte je. Je dobré ho mulčovat a sklízí se pak od června až do podzimu.

Řebříček

Další ženskou bylinkou je řebříček, jehož nálev vám může pomoci ukočírovat nevyrovnanou houpačku hormonů. Mimo to, víte, že pravidelné popíjení řebříčkového čaje dost výrazně zmírňuje výskyt migrén? Mohou dokonce i zcela zmizet. Dále také pomáhá při nemocech dělohy a v období přechodu. Upravuje totiž délku cyklu, ulevuje od menstruačních křečí a zmírňuje krvácení. Hodí se k užívání především v druhé polovině cyklu. Užívat by se měl ale jen krátkodobě a ideálně ve směsi. Pokud čekáte miminko nebo kojíte, pak s ním nakládejte jako s homeopatiky.

Semena řebříčku vysévejte přímo na záhon v době od dubna do května. Daří se mu na sušším slunečném stanovišti s dobře propustnou půdou bohatou na humus. Snese ale i polostín. Pozor, nemá rád podmáčení, a proto je dobré mu zajistit drenážní vrstvu. V době květu potřebuje oporu, protože jeho dlouhé stonky často padají k zemi. Na zimu rostliny nestříhejte, očistěte je až na jaře.

Meduňka

Meduňka je nejen chuťově velmi dobrou bylinkou, ale vyniká rovněž i v jiných oblastech. Dokáže nastolit rovnováhu hormonů. Skvělé jsou její uklidňující účinky. Podporuje dobrý spánek a pomáhá nám zbavit se stresu. Mohou ji dokonce bez obav pít i těhotné a kojící ženy.

Pro pěstování meduňky si připravte hlinitopísčitou nebo písčitou půdu, která je bohatá na živiny. Můžete ji pěstovat na záhoně, ale i v květináčích. Potřebuje však hluboký květináč. Má ráda slunná místa, ale daří se jí v polostínu. V prvním roce je sklizeň malá, ale v následujících letech můžete mít i 3 úrody ročně.

Kopřiva

Kopřiva je velmi oblíbenou bylinkou pro jarní očistu. Je totiž močopudná, posiluje ledviny a má díky tomu i velmi pozitivní vliv na játra. Dodává tělu železo a minerály, což je pro ženy důležité. Co vás možná překvapí, dokáže zmírnit reakce u pylových alergiků.

Popravdě, kromě té okrasné se nepěstuje, je totiž celkem dost míst, kde ji najdete. Mnohdy roste i tam, kde byste nechtěli. Pokud jde o okrasnou africkou kopřivu, tak to je vděčná rostlina, která má ráda teplé prostředí s vysokou vzdušností. Potřebuje vysokou vlhkost, a tak ji roste a do misky jí dejte kamínky. Dostatek světla potřebuje i v zimě. Daří se jí v dobře drenážované půdě, která má pH 4,5-6.

Sporýš

Sporýš, čili verbena, je velmi pěkná bylinka s fialovými květy, která se hojně používá nejen v lékárně, ale i v kuchyni. Stejně jako maliník podporuje plodnost, tedy přesněji, správné fungování vaječníků. Kromě toho ale také pomáhá ulevit psychice. Působí proti úzkostem a navozuje dobrou náladu. V neposlední řadě pomáhá v boji s nespavostí.

Sporýš vyžaduje slunné stanoviště a velmi propustnou a štěrkovitou půdu. Sporýš se na zimu zatahuje a na jaře obráží znovu od kořene. Jeho úspěšné přezimování zajistíte chvojím.

Jetel

Jetel je velmi silnou bylinou, protože je plný fytoestrogenů. Díky fytoestrogenům vám jetel může pomoci překonat problémy s menopauzou, a to především s návaly horka a nevolnosti. Dále bojuje proti řídnutí kostí a také podporuje činnost oběhového a lymfatického systému. Často se používá v kombinaci s dalšími bylinami. Pokud se rozhodnete pro jeho samosběr, při sbírání si musíte dát pozor na to, jaký druh sbíráte, protože ne všechny mají stejné účinky.

Pokud chcete pěstovat luční jetel, je nejjednodušší sesbírat na podzim semena z planě rostoucích rostlin. Seje se pak na jaře do dobře propustné, zásadité půdy. Na začátku je třeba, abyste se zbavovali pravidelně plevele a jetel pravidelně zalévali. Sbírají se jen rozkvetlé a zdravé květy.

Pupalka

Pupalku mají v oblibě ženy především ve Francii. Najdete ji tam asi v každé lékárně nebo zdravé výživě. Je to proto, že zmírňuje bolest při menstruaci, je protizánětlivá, pomáhá při revmatické artritidě, zabraňuje zadržování vody v organismu a blahodárně působí na kvalitu vlasů, pokožky a nehtů.

Pupalce se daří na slunečném, případně i polostinném stanovišti s dobře propustnou hlinitopísčitou půdou. Rostlina má mohutný kořen, a proto potřebuje hlubokou půdu. Dejte si pozor, abyste to se zaléváním příliš nepřeháněli. Zálivka by měla být jen mírná. Dobře toleruje suchou půdu.

25.8.2023 12:27| autor: Adriana Dosedělová | zdroj: bylinkyprovsechny.cz, drpopov.cz, nadeje-byliny.eu, sonnentor.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist