Víte, které rostliny mohou ublížit vaší kočce?

Milovníci domácích mazlíčků to mají někdy velmi těžké, a to zvláště tehdy, pokud rádi chovají nejen zvířata, ale pěstují také rostliny. Někdy totiž vzájemné soužití těchto druhů přináší víc obtíží než pozitiv. Kočky, které nemohou jít ven, si často dopřávají jako pochutiny právě květiny, které pěstujeme v bytech, ale i některé zahradní rostliny mohou padnout kočkám za oběť. Navíc je spousta rostlin, které našim kočkám mohou dokonce ublížit.
klivie-remenatka-clivia-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Kočky si čistí svou srst tak, že ji olizují. Chlupy, které se jim touto cestou dostanou do trávicího traktu, potřebují z času na čas zase dostat ven. A právě v tomto případě funguje jako čisticí prostředek jejich organismu tráva. Pokud ale kočka trávu k dispozici nemá, mohou jí posloužit i listy pokojových rostlin. A tady už hrozí pochopitelně riziko. Je poměrně zajímavé, ale málo známé, že kočky jsou vůči některým látkám obsaženým v pokojových rostlinách výrazně citlivější než lidé. Navíc kočky, které jsou chované výhradně v domácnostech, mají nižší schopnosti rozlišit rostliny pro ně nebezpečné, než kočky, které se běžně pohybují i venku.

Pro kočky jsou nejnebezpečnějšími pokojovými rostlinami diefenbachie. Tyto rostliny jsou velmi nebezpečné nejen pro vaše kočky, ale také pro děti. Diefenbachie tedy rozhodně není vhodné pěstovat v domácnostech s dětmi a se zvířecími mazlíčky.

Máte-li doma monsteru (filodendron), mějte na zřeteli, že i tato rostlina s hluboce vykrajovanými listy a dlouhými vzdušnými kořeny může být pro vaši kočku nebezpečná. Pro kočky jsou dále toxické i bramboříky, břečťan, cinerárie, broválie, hortensie, kokosová palma, kroton, gloxínie, bougainvillea, voskovka, primule, hyacint, klívie a další. V období vánoc číhají na vaše kočky nebezpečí navíc, a to v podobě vánoční hvězdy zvané Poinsettia a v podobě větviček jmelí. Kočkám po požití těchto rostlin vzniknou přinejmenším žaludeční potíže.

V blízkosti kočičího příbytku by se neměly nacházet ani kaktusy. Kočce od nich může hrozit nebezpečí zvláště v případě, že by se o ně chtěla otřít. Zabodnuté ostny kaktusů jí pak následně mohou způsobit velmi nepříjemné záněty.

I v případě, že máte doma květiny jen řezané a postavené ve váze například na stole nebo na jiném poměrně dostupném místě, může to pro kočku znamenat nebezpečí. Kočky totiž rády okusují květy ve vázách a pochopitelně nepoznají, že například konvalinky nebo narcisy pro ně mohou být smrtelně jedovaté. Květiny bývají často ve sklenících ošetřovány nejrůznějšími chemickými přípravky, pokud tedy hodláte ponechat kočku s vázou řezaných květin pohromadě, raději kytky raději nejprve osprchujte a listy pro jistotu navíc otřete hadříkem.

Ať už chcete své kočce udělat radost anebo prospět jejímu žaludku, měli byst jí pořídit trávu ve vhodné misce, kterou bude moci okusovat v případě potřeby. Některé kočky milují také zelenec, který rády okusují místo trávy a vzhledem k tomu, že se jedná o finančně i údržbově nenáročnou rostlinu, můžete ji kočkám taktéž pořídit. Pro kočky můžete pěstovat také oves nebo pšenici, pochutnají si na nich stejně dobře jako na trávě. Ovespšenici budete muset s největší pravděpodobností po čtrnácti dnech znovu obnovovat.

A na zahradu svým kočkám zcela určitě pořiďte šantu kočičí, jejíž vůně v nich navodí doslova euforii.

Text: Zuzana Bohdalová

27.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist