Vizuální triky pro různé typy zahrad 

Nejen našemu bytu, ale i naší zahradě mohou pomoci různé optické klamy nebo vizuální triky. Vzhled zahrady můžeme změnit nejen výsadbou, ale také využitím geometrického členění, zařazením dekorativních nebo architektonických prvků, střídáním velikostních rozdílů ploch a v neposlední řadě hraje svou roli i okolní prostředí. Pojďme zjistit jak.
rostliny-jasnych-teplych-barev-vysazujte-na-dlouhem-pozemku-spise-vzadu-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Jak barvy ovlivňují práci s tvarováním pozemku

Díky barvám můžeme docela úspěšně měnit perspektivu na pozemku. Teplé zářivé barvy, jako jsou například oranžová, žlutá a červená, přitahují náš zrak a spolu s ním i perspektivu. Vzdálený konec pozemku nám tak více přibližují. Hnědá barva funguje podobně, pozemek opticky zužuje nebo zkracuje. Jestliže ale potřebujeme zahradu prodloužit, případně rozšířit, je vhodné na jejím konci či po stranách využít barvy studené a odstíny spíše světlé pastelové.

Působení vzorů a tvarů

Zatímco od obdélníkových a kosodélníkových tvarů můžete v zahradě očekávat pouze její zúžení, kulaté nebo zaoblené tvary ji naopak vizuálně zvětší. Potřebujete-li navést pohledy k určité části zahrady, nejlépe to dokážeme pomocí trojúhelníkového tvaru pozemku.

Prodloužení krátké zahrady docílíte díky podélným pásům a drobnému vzoru dláždění. Příčné pruhy výsadby či dláždění a celkově velké vzory budou mít za následek opticky menší zahradu.

Jak změnit proporce pozemku

Je-li váš pozemek příliš krátký, vyplatí se na něm využít trávník nebo dlažbu s rovnými okraji, které se budou směrem dozadu zužovat. Další cestičku udělejte také rovnou a bod jejího zájmu umístěte až na její konec. Ohraničuje-li váš pozemek živý plot, prostříhejte do něj okno. Celkové osázení zahrady by mělo být diagonální. Květiny chladných a světlých barev vysaďte v zadní části zahrady. Naopak vyšší rostliny s velkými listy včetně stromů vysazujte dopředu. Využít můžete také loubí s řazenými oblouky.

Pro příliš dlouhé pozemky jsou doporučovány jiné kombinace. Nápadné dekorativní prvky se umisťují do přední části pozemku. Tvar cestiček by měl být příjemně narušován křivkami. Rostliny jasných teplých barev vysazujte spíše vzadu, stejně tak jako vysoké stromy a vzrůstné trvalky. Vyplatí se pracovat i s barvou plotu. Pro jeho nejvzdálenější část zvolte tmavý nátěr.

Příliš široké pozemky by měly být vyzdobeny postranními záhony kvetoucích rostlin v zářivých teplých barvách. Jejich protějšek by měl tvořit záhon s rovnými okraji a vysazenými květinami studených barev. Do široké zahrady je vhodné obstarat vertikální pohledové bariéry. Tím by se pozemek rozdělil na několik menších ploch. V trávníkové ploše se zde budou skvěle vyjímat ostrůvky rostlin. Vysoké rostliny a do široka rozložené keře či stromy s velkými listy vysazujte po stranách širokého pozemku.

Pro příliš úzké pozemky volte odlišné povrchy v různých částech zahrady. Střídejte například trávníkovou plochu s kačírkovou cestou a s dlažbou. Zahradu osazujte příčně. Mezi trávníkem a záhonem nedělejte rovné, ale zvlněné předěly. Vodní plocha v úzké zahradě by měla být spíše širší než delší. Vytvoříte-li na úzké zahradě kruhové patio ze světlého materiálu, prostor se bude jevit rozsáhlejší. Postranní záhony osaďte květinami světlých studených barev. Dekorativní prvky v úzké zahradě umisťujte v její středové linii.

Pravé divy dokáže s naším pozemkem či zahradou otevřená krajina, která se rozprostírá za ní. Pak je dobré toho využít a minimálně v jedné části zahrady odbourat veškeré pohledové bariéry. Vždyť hned tak někdo se nemůže pochlubit výhledem na květnatou louku, pole s obilím nebo na les.

10.8.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist