Vlastnoruční vánoční dekorace – inspirace pro vás

Některé z nás se každoročně snaží překvapit své blízké a známé vlastnoručně vyrobenými vánočními dekoracemi. Ať už se zaměříme na styl dekorace, či její barvu a tvar, měla by vždy korespondovat s celkovou vánoční výzdobou našeho interiéru. Na následujících fotografiích vám přinášíme vánoční inspiraci pro vaše vlastnoručně zhotovená díla.
vanocni-venec1-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Jelikož vyrábíme dekoraci podle vlastního vkusu, jistě si na ní dáme záležet.  Některé z nás dají přednost klasickému pojetí i zpracování těchto aranží. Jiní zvolí extravaganci anebo romantické ladění dekorace.

Zajímavá a křehce působící aranžmá jistě vzniknou za použití skleněných číší nebo průhledných misek, které je potřeba nejdříve vyplnit aranžovací hmotou. Šedou hmotu používáme pro tvoření ze sušených rostlin a zelenou hmotu po jejím namočení ve vodě, použijeme na dekorování živými rostlinami.  Křehkost aranžmá podpoří použití bílých peříček, perliček a stříbrných baněk. Po obvodu aranžovací hmoty, která mírně přesahuje okraje nádoby, můžeme nepravidelně vpichovat bílé větvičky. Vrcholem takového aranžmá bude středová svíčka a v jejím okolí trojice poupat krémových růží. Aranžovací hmotu v prostoru mezi skleněnou nádobou a hmotou zakryjeme například mechem nebo bělenými sisalovými vlákny.

Velmi jednoduše připravíme dekoraci v keramické misce, kam pouze ukládáme, anebo pro větší bezpečnost dekorace – vpichujeme vánoční koule po obvodu. Velmi pěkného efektu dosáhneme, budeme-li střídat pouze velikosti baněk a jejich odstíny, ale budeme se přitom držet jedné barvy. Celé aranžmá nakonec dozdobíme tak, že jej nepravidelně posypeme vatelínovými kuličkami a hvězdičkami.

Jelikož o Vánocích ve svých příbytcích všichni topíme a navíc si od vánoční dekorace slibujeme, že nám vydrží alespoň do Nového roku, je třeba klást důraz na její trvanlivost. Proto používáme trvanlivější květy i zeleň, případně základ kytice či věnce tvoříme z trvanlivých prvků nebo sušeného materiálu. Živé květy v něm naaranžované, pak můžeme velmi snadno obměnit.

Do exkluzivního interiéru se dozajista hodí adventní dekorace laděná do stříbrna. Po obvodu věnce nalepíme tavnou pistolí stříbrné listy, které se budou s jistou nepravidelností překrývat. Pro lepší efekt je vhodné klást je všechny stejným směrem – například ve směru hodinových ručiček. Takto nazdobený věnec uložíme na kulatý stříbrný podnos. Do jeho středu vsadíme širší válcovitou svíci. Vzniklý prostor mezi věncem a svící dozdobíme stříbrnými a bílými baňkami, drobnými větvičkami buxusu a shora položíme na vzniklou dekoraci několik vlákének stříbrné nitky.  Malý stříbrný ptáček uložený kousek od svíce dodá celému aranžmá na něžnosti.

Ačkoli by se mohlo zdát, že výběr trvanlivých květin v zimním období nebude tak pestrý, není tomu tak. Pro aranžmá vánočního typu lze vybírat z pestré škály například růží, amarylisů s bílými nebo rudými květy, také bílé karafiáty nás mohou mile překvapit.  Do dekoračních kompozic lze zařadit i bílé phalaenopsisy nebo bramboříky. Velmi něžně v dekoracích působí frézie nebo ornithogalum.  K těmto a dalším květinám můžeme pro podpoření vánoční vůně přidat do chomáčků svázané borovicové jehličí. Působí efektně a krásně provoní místnost. Nádech lehkosti a vánočního snění dodá všem těmto dekoracím jemná stuha vhodně zvolená tak, ab y podtrhla celkový vzhled vánoční dekorace.

Výběr je opravdu pestrý a námětů nepřeberné množství, teď už je jen na vás, jakým květinovým dekoracím dáte v letošním vánočním čase přednost.  Květiny jsou tu pro nás, aby přispěly k podtržení vánoční atmosféry, a kdokoli na nich pohledem ulpí, aby se z nich potěšil.

Text: Zuzana Bohdalová

5.12.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist