Vodní prvky v zahradě. Radost vám udělají i ty malé

Zahrada by měla být místem pro práci ale také pro odpočinek, při kterém se budeme těšit z plodů svého snažení. Bez vodního prvku by to ale nebylo ono, zvuk proudící vody příjemně uspává a odpar zlepšuje klima zvláště v horkých dnech. Voda na zahradě má mnoho forem, inspirujte se!
shutterstock_317857811-1100x618.jpgCelá galerie 20 Zdroj: shutterstock.com

Voda – dlouhodobý problém

Postupem několika let minulých ale také budoucích vody stále ubývá. Nejedná se ovšem jenom o vodu povrchovou, ale také o podzemní vodu.

V první řadě by tak bylo vhodné zamyslet se nad otázkou, jak vhodně a šetrně k přírodě využít vodu, která na zahradě je nebo kterou dovede zahrada zadržet.

Majitelé zahrad, kterým voda zahradou protéká, mají určitě nespornou výhodu, protože nemusí řešit otázku, jak zásobovat větší vodní prvek vodou. Postačí jim pouze vyřešit otázku zadržování vody na své zahradě, ovšem tak, aby nedošlo k ohrožení živočichů dál po potůčku, kde vždy musí alespoň malý pramínek téci neustále. Není možné potůček neprodyšně přehradit a tím způsobit vyschnutí dolního toku.

Jak využít stávající vodu na zahradě?

Možností je hned několik stejně jako vhodných řešení. Jedná se o větší problematiku, kterou je vhodné konzultovat s někým, kdo se o ni zajímá. Záleží zde totiž na mnoha faktorech, jako je vydatnost toku, délka toku na vašem pozemku a také zda je ještě někde na pozemku voda či nikoliv.

Určitě se v realizaci neukvapte, protože nevhodné řešení může vést od podemílání svahů až k tomu, že si voda najde jinou cestu než vaši uměle zhotovenou a vaše práce tak přijde nazmar.

Zahradní jezírka

Zahradní jezírka jsou trendem posledních pár let. Pro svoji větší pořizovací cenu na ně ale nedosáhne mnoho lidí, a tak volí jiná řešení, která bohužel ne vždy optimálně fungují. Zahradní jezírka na klíč, která mají vlastní filtraci a oběh vody, jsou sice nákladnější, ale zase není třeba se jezírku tolik věnovat. Při správné realizaci si žije filtrace vlastním životem a jezírko tak není líhništěm komárů a jiného otravného hmyzu.

Mohlo by se ovšem zdát, že nadšenci do přírodních zahrad mají stavbu jezírka o mnoho levnější. Pokud má být výsledkem správně fungující čisté jezírko, není tomu tak. Největším problémem je vhodně vyřešená přírodní filtrace, která se musí postupem času vyladit, než bude optimálně fungovat. Naštěstí se u nás touto problematikou zabývá několik odborníků, proto se není čeho bát. Stačí si jen nechat poradit a na mnohé řešení navíc sáhnout hluboko do kapsy. Za to vše vám ale kvalitní firma vykouzlí na zahradě doslova oázu klidu v podobě zurčícího potůčku, který je zakončen krásným přírodním jezírkem.

Když je vody nedostatek

Pokud na zahradě vodu nemáte nebo jí není tolik, není proč smutnět. Mnoho vodních prvků je založeno na cirkulaci vody, kterou stačí občas dolít na potřebnou mez. Oblíbeným vodním prvkem založeným právě na tomto principu je například japonská klapačka. Dále můžete zakoupit i vodní prvky, kde není cílem požitek z bublající fontánky či klapání bambusu, jedná se například o ptačí pítka nebo koupátka.

shutterstock-26671135.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pozorujte zahradu…

I když se může zdát, že na vaší zahradě žádná voda není, nemusí to být vždy nutně pravda. Zkuste pozorovat, jak se chová vaše zahrada po dešti. Kde je voda, i přestože už druhý den svítí silné slunce, nebo zda není někde místo, kde je půda spíše podmáčená než vlhká.

Jestliže na zahradě nějaké takové místo najdete, není nic lepšího než ho využít ke zbudování právě nějakého vodního prvku, ať už bude sloužit jako pítko pro ptactvo, nebo útočiště pro žáby, které vám i s případnými komáry rády pomohou. Určitě se zkuste také po okolí poptat po dobrém proutkaři, který by vám i zhodnotil vodní situaci na vašem pozemku.

shutterstock-284298935.jpg

Zdroj: archiv redakce
13.5.2020 5:30| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist