Volně rostoucí živé ploty – ideální čas na výsadbu je teď!

Ideálním časem k založení a výsadbě živých plotů je právě teď, na přelomu března a dubna. Otužilejší druhy dřevin můžeme vysazovat již v březnu, u choulostivějších je dobré počkat až na dobu, kdy se oteplí.
dreviny-se-zajimavou-borkou-si-uzijeme-predevsim-pri-pohledu-z-blizka-kopie-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: Lucie Peukertová

Volně rostoucí živé ploty jsou oproti stříhaným ve výhodě, nevyžadují totiž pravidelnou péči a údržbu. Bývají proto využívány převážně k ohrazení velkých a rozlehlých zahrad. Velice populární jsou v tomto směru stálezelené listnáčejehličnany, ale některé volně rostoucí živé ploty jsou pořizovány naopak pro svou bohatost květů.

A právě do kategorie bohatě kvetoucích opadavých listnatých keřů spadá například v průběhu dubna kvetoucí zlatice čili Forsythia. V kvetení ji v průběhu dubna až května následuje kdoulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa) s květy v růžové nebo červené barvě. Ve stejném období se setkáte s kvetoucím růžovým zimolezem tatarským (Lonicera tatarica), s množstvím bílých květů na tavolnících van Houtteových (Spirea x vanhouttei) anebo na šeříku čínském (Syringa x chinensis) nádherně kvetoucím v záplavě lila květů.

V průběhu měsíců května a června kvetou v nejpestřejší škále barev prošlechtěné, ale i původní sadové růže, také růžový a bílý trojpuk Lemoinův (Deutzia lemoinei), světle růžová kolkvície krásná (Kolkwitzia amabilis).  V květu je nádherná růžová nebo červená vajgélie květnatá (Weigela florida), která také dokáže příjemně odclonit zahradu od vnějších pohledů. K vytvoření živých plotů bez zástřihu lze stejně dobře využít i hortenzie, a to hortenzii Stromečkovitou a latnatou (Hydrangea arborescens a Hydrangea Paniculata), které kvetou od června do srpna.  Mnohé z těchto druhů výše uvedených lze využít i k výsadbě pro stříhané živé ploty, je však potřeba počítat s tím, že to výrazně omezí jejich kvetení.

Na nestříhané živé ploty je s úspěchem po dlouhá desetiletí využívána například hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea), která kvete bíle v květnu a v červnu a od časného podzimu do zimy je ozdobená četnými drobnými oranžovými nebo žlutými plody. Hlohyně poskytuje naprostou neprůchodnost na pozemek díky své hustotě a trnitosti, takže žádný nezvaný host si netroufne takto zabezpečeným místem proniknout na cizí území.

Dále můžeme vybírat na stanoviště přistíněné proti jižnímu slunci ze stálezelených listnáčů například otužilejší vyšlechtěné kultivary pěnišníků, které v době květu, což pro ně znamená přelom dubna a května, působí v zahradách mimořádně estetickým dojmem. Tou dobou kvetou i kaliny svými velkými bílými květenstvími. Jedná se o kalinu vráščitolistou a kalinu pražskou (Viburnum  rhytidophyllum a Viburnum  Pragense).

Samozřejmé je, že do výsadby živých plotů lze použít i jehličnany. Pro nižší nestříhané živé ploty se hodí méně vzrůstné a více kompaktní kultivary, například borovice kleč (Pinus mugo), Gnom, Mops, Kobold, dále také zerav západní (Thujas occidentalis) Globosa, cypřišek  Lawsonůw (Chamaecyparislawsoniana) Minima, Nana atd.

Požadujeme-li však vyšší nestříhané stěny, měli bychom volit z kultivarů s úzkou korunou, například cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsonii) Alumii, smrk omorica (Picea omorica), smrk pichlavý (Picea pungens) Moerheim, nebo zerav západní (Thuja occidentalis) Columna.

Text: Zuzana Bohdalová

17.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist