Voňavé dřeviny k domu i do zahrady – 1. část

Není nad posezení zahalené do jemného oparu krásných vůní zahradních dřevin. A pro takovou příležitost jich můžeme do své zahrady vybírat z poměrně rozsáhlého množství. Ať už bude naše volba při výběru zaměřena na typ růstu dřeviny, na barvu jeho květů anebo intenzitu vůní, zcela jistě bychom si ale neměli nechat ujít příležitost tyto vonné dřeviny ve svých zahradách vysadit.
shutterstock_1028352997-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Více či méně známé dřeviny, které nás mohou potěšit svou vůní, vyvinuly právě vůni nejdříve jako ochranný prostředek vůči škůdcům, kterým nemohly unikat. Na druhou stranu lákají voňavé květy užitečný hmyz, kterým jsou včely, čmeláci, motýli nebo další brouci, kteří vydatným způsobem pomáhají s opylením.

Co se vůně dřevin a dalších rostlin týče, její intenzita je proměnlivá podle denní doby a také podle stanoviště. Různé intenzity mohou dosahovat také jednotlivé dávky vůně. Nejintenzivnější a často nejvýraznější vůni rostlin můžeme zachytit právě v ranních a potom ve večerních hodinách.

Růže obsadily první místo

První místo ve škále, ale i v intenzitě vůní jistě patří růžím. Žádná jiná dřevina nemůže nabídnout takovou paletu odstínů vůní, jako právě růže. Především růže velkokvěté patří k těm nejvoňavějším. K dalším velmi aromatickým rostlinám patří mimo zmíněné dřeviny také lilie, šalvěje, meduňky, šanta kočičí, bohyšky a rozhodně také konvalinky. U těchto rostlin voní často nejen květy, ale také listy, nebo dokonce celé rostliny.

Buddleja neboli komule Davidova

Vůní květů jsou přitahování hlavně motýli k různým kultivarům komule Davidovy. Její vůně je natolik silná, že se dokáže šířit na velké vzdálenosti. Aby keř dostatečně vydatně kvetl, je třeba jej každoročně sestřihávat na jaře přibližně do výšky ke kolenům. Doba květu komulí podle druhu připadá na období červenec až říjen.

Fotergila Gardenova

Fotergily řadíme mezi keře s opadavými listy. Na těchto dřevinách, které ocení zvláště znalci, obdivujeme nejen medovou vůni, ale také nádherné zbarvení podzimních listů ve žluto, až oranžovo-červených tónech.

Vysadíme-li tyto keře dostatečně hluboko, vytvoříme tím dobré podmínky pro růst nových podzemních výhonků. Při výsadbě pamatujte na to, že se jedná o keř rozkladitý, vyčleňte mu tedy v zahradě dostatek prostoru pro další růst.

Ve druhém díle článku o voňavých dřevinách si přiblížíme dalších pět voňavých dřevin vhodných pro pěstování v našich zahradách a v okolí domů.

Text: Zuzana Bohdalová

6.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist