Voňavé plamenky na romantickou zahradu

Tyto krásky hrající všemi barva mi patří k nejznámějším obyvatelům našich zahrad. Pěstují se velmi snadno, krásně voní a na žádném záhonu je rozhodně nepřehlédnete. Již podle výčtu jejich kladných vlastností je jasné, že v našich zahradách si své místo rozhodně zaslouží.
plamenka-drummondova-polemoniaceae-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Husté někdy i přes metr vysoké porosty plamenek s mohutnými latami růžových, fialových, červených nebo bílých kvítků vytváří v zahradách velmi pěkná zákoutí. S výjimkou žluté a čistě modré barvy je v zahradách vídáme snad ve všech kombinacích ostatních barev.  Plamenky řadíme mezi jirnicovité (Polemoniaceae).

Domovinou všech plamenek s jedinou výjimkou je Severní Amerika. Rostliny mají vzpřímené lodyhy, které jsou nevětvené a olistěné jsou po celé délce. Příjemně vonící květy jsou uspořádány ve velké latě na samotném vrcholu lodyhy.

Stejně tak jako v zahradě vypadají dobře i ve váze, navíc velmi příjemně voní, takž není důvod, neodnést si kousek této krásy domů.

Aby plamenky ve váze vydržely co nejdéle, měly by se vložit do čisté nádoby pouze stonky bez listů. Květiny nařezané ráno vydrží dlouho jako čerstvé, protože v sobě udrží dostatečnou vláhu. Šikmý řez zabezpečí jejich schopnost nasát co nejvíce vody. Do vody ve váze přidejte výživu pro řezané květiny.

Ani plamenky pěstované na zahradě nemají větší nároky. Nejdůležitější požadavek mají na udržení vzdušného prostoru. Pokud je totiž vysázíme příliš hustě, zvyšuje se pravděpodobnost jejich napadení plísněmi. Plamenkám nejlépe vyhovuje stanoviště na výsluní, kyprá hlubší půda dobře propustná, bohatá na živiny s dostatkem vláhy a humusu. Kromě plísní mohou být plamenky napadeny háďátky.

Nejvhodnějším obdobím pro vysazení plamenek je jaro a podzim. Vysazují se v hustotě maximálně 5 rostlin na metr čtvereční. Vždy však zohledněte velikost odrůdy, kterou vysazujete. Čím větší odrůda, tím méně rostlin na metr čtvereční.

K odrůdám s nejbohatším kvetením řadíme Phlox paniculataPhlox maculata. Pro pěstování v nádobách například na terasách či balkonech se hodí spíše menší odrůdy například plamenka Drummondova. Jednotlivé odrůdy kvetou od června do září.

Plamenky přinesou do zahrady oživení v době, kdy mnoho trvalkových skupin nehýří barvami, a tak jsou velmi vítané právě květy floxů. Skvělé uplatnění najdou ve volných trvalkových záhonech, ve smíšených rabatech a ve skupinách ve společnosti vysokých zvonků, ostrožek, zápleváků a bílých kopretin. Velmi dobře floxy vypadají i vysazené jako lemy širších přístupových cest.

Text: Zuzana Bohdalová

7.6.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist