Vonné rostliny – přírodní rostlinné parfémy

Není nad přírodu a vše přirozené, co z ní pochází, takže i přírodní vůně šířící se v našem okolí nás vždy nejvíce potěší a osvěží naši unavenou mysl. Vydejme se tedy nyní na objevnou pouť po aromatických pokojových rostlinách. Věříme, že většina z vás vůni květin opravdu oceňuje, a tak nyní nahlédneme do široké škály možností, které se nám v tomto směru nabízejí.
shutterstock_1131623183-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Vonné rostliny můžeme rozdělit do dvou skupin: na rostliny s vonnými květy a na rostliny s vonícími listy.  Mezi nejčastěji pěstované aromatické rostliny patří citrusy, frézie (Freesia), gardénie (Gardenia), hořkolist (Exacum), hyacint (Hyacintus), jasmín (Jasminum), lilie (Lilium), narcis (Narcissus), voskovka (Hoya) a věncovec (Stephanotis). Vonné květy jsou uchvacující, ale vonné listy mají ještě další přednost navíc, protože jejich vůně osvěžuje vzduch na rozdíl od květů celoročně.

Mezi rostliny s vonnými listy řadíme několik druhů pelargonií například ty s eukalyptovou nebo citronovou vůní. Doporučováno je však různé vůně nemíchat. Chcete-li z nich mít potěšení, umístěte je jednotlivě. Ve směsi různých vůní v téže místnosti jejich specifická vůně nevynikne.

Velmi vonnou rostlinou, která je často vysazována do truhlíků, aby odpuzovala škodlivý hmyz, je molice (Plectranthus).  Dalšími vonnými rostlinami jsou například myrta (Myrthus) nebo vavřín (Laurus).

Rostliny s jemnou vůní květů ucítíte jen zblízka. Patří k nim hořkolist (Exacum) – postavte je tam, kde si k nim můžete zblízka přivonět, naklonit se a jejich jemnou vůni si vychutnat. Například střed jídelního stolu nebo stojan ve vstupní hale by mohly být těmi pravými místy.

Některé rostliny například gardénie, hyacinty anebo lilie dokážou provonět celou místnost, takže je vlastně úplně jedno, kam je umístíte.

Rostliny, které naopak zavoní pouze, když se jich dotknete, postavte na místo, kudy se často prochází,  například do výklenku u schodiště, ke dveřím na balkon či terasu, případně do vstupní haly. Svou vůni uvolňují zejména, mnete-li jejich listy mezi prsty.

Ať už si tedy pro vůni ve vašem bytě vyberete třeba hyacint, cibulovinu, která se snadno rychlí, omamně vonící gardénii anebo věncovec, jehož květy jsou velmi často používány také do svatebních kytic, jistě obohatí váš domov o další rozměr – nezaměnitelnou vůni z přírody.

Pokud máte rádi voňavé rostliny, pak se vám určitě bude líbit článek Šeřík – vůně měsíce května

Text: Zuzana Bohdalová

22.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist