Vrbiny – rostliny mnoha tváří a nevšedních půvabů

Vrbiny jsou květiny mnoha tváří a právě proto jsou skvěle využitelné v zahradách na mnoha místech. I když většina z nich má žluté květy, některé druhy se pyšní i květy fialovými nebo bílými. Právě tyto druhy však většině zahrádkářů zůstávají utajeny, neboť nejsou běžně k sehnání.

Na dvě stovky druhů těchto půvabných květin jsou rozšířeny po celé severní polokouli. Jsou to různorodé rostliny, na jejichž pěstování nelze uplatnit jednotné pravidlo. Některé druhy vyniknou v trvalkových záhonech, jiné se mohou objevit na skalkách a další budou ideální pro výsadbu v blízkosti chat a chalup nebo nedaleko zahradních jezírek.

Lysimachia japonica (vrbina japonská)

Drobnokvětá odrůda, jejíž nejpůsobivější je varieta ‚Minutissima‘. Ta totiž roste velmi stěsnaně, a proto si ji oblíbili hlavně skalničkáři. Není sice právě dlouhověká, ale naše zimy je schopna přečkat bez vymrzání. Dává přednost vlhkým a polostinným stanovištím.

Lysimachia punctata (vrbina tečkovaná)

Nabídne zahrádkám až metr vysoké rostliny s přeslenitým olistěním. Dá se velmi snadno množit pomocí doširoka se rozbíhajících výběžků, které mají narůžovělé zbarvení. Její květy jsou hustě staženy mezi listovými přesleny. Celá rostlina září již od počátku léta zlatožlutou záplavou poměrně velkých květů. Po částečném sestřižení může na podzim kvetení opakovat. Má dobrou odolnost vůči zimám v našem pásmu.

Lysimachia nummularia (vrbina penízková)

Jedná se o pohlednou půdopokryvnou sortu, která má na plazivých lodyhách okrouhlé listy. Kvete od června. V prodeji se můžete setkat s odrůdou ‚Goldilocks‘, která si na vlhkých a stinných místech udržuje zářivě žlutozelené listy.

Lysimachia ciliata (vrbina brvitá)

Patří k nejvyhledávanějším pro osazování zahrad, zvláště, jedná-li se o odrůdu ‚Firecracker‘. Ta má kovově lesklé listy purpurové barvy. Je-li dostatečně a pravidelně zalévána, roste skvěle i na slunných a polostinných stanovištích. Její svítivě žluté květy vytvářejí působivý kontrast na podkladě purpurových listů. Každý den se objevuje nová násada květních poupat. Pozor dávejte na její rychlé rozrůstání podzemními výběžky.

Lysimachia atropurpurea

Tento balkánský druh se zcela vymyká většině vrbin. Kvetoucí rostliny jsou velmi působivé díky svým temně purpurovým hustým květním hroznům. Květní hrozny se nikdy zcela nerozevírají, ale jsou velmi trvanlivé. Kvetou mnoho týdnů. Listy jsou stříbřitě šedozelené. Vyplatí se sesbírat po odkvětu semena rostlin, neboť tato odrůda u nás vymrzá a je třeba ji vysít příštím rokem znovu.

Lysimachia nemorum (vrbina hajní)

Poléhavý typ vrbiny spíše podobný drchničkám než ostatním vrbinám. Tomuto druhu se nejvíce daří nejen v našich v lesních a hajních porostech, ale i v prameništích horských lesů. Neupoutá svými malými žlutými kvítky, ale dá se využít jako porost stinných míst, kde se ostatním druhům nedaří.  Miluje mokré půdy, kde roste velmi bujně.

Další známé druhy vrbin:

Lysimachia ephemerum (vrbina pomíjivá) kvete zajímavým bílým květem, který je uložen do hroznů, stejně jako je tomu u Lysimachií barystachys.

Lysimachia barystachis roste na vlhkých horských pastvinách v Číně.

Lysimachuia congestiflora je na mráz necitlivější ze všech druhů vrbin.

  • Lysimachia thyrsiflora (vrbina kytkokvětá)
  • Lysimachia clethroides (vrbina sehnutá)
  • Lysimachia fortunei (vrbina Fortuneova)
  • Lysimachia terrestris (vrbina zemní)
  • Lysimachia vulgaris (vrbina obecná)
  • Lysimachia davurica
  • Lysimachia procumbens

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

30.4.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist