Vřesoviště v plném květu

Romantické scenérie anglických, skotských či provensálských vřesovišť jsou pro zahrádkáře velice inspirativní zvlášť s blížícím se podzimem. Některé vřesy a vřesovce totiž sice vykvétají na jaře, ta prává záplava květů nás ale čeká právě v září.
vres-obecny-calluna-vulgaris-2-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je oblíbená dekorativní rostlina. Často nám zdobí pokoj v květináči trs půvabný v květu i při barevné proměně drobnými lístky obsypaných stonků a usychajících kvítků. Stejně pěkně se vyjímá jako solitér třeba ve skalce. Pokud ale chceme v okrasné zahradě opravdu využít jeho krásu, vysazujeme ho ve větší ploše a kombinujeme s dalšími vřesovištními rostlinami. Vřes se snadno rozroste do širokých nízkých keříků a vytvoří souvislý porost – malé zahradní vřesoviště.

Přírodní zahrada

Patříte mezi příznivce zahrady nespoutané do přesných geometrických tvarů, kde výsadba připomíná obraz krajiny? Vřesovištní zahrada vám umožňuje právě takový obraz vytvořit, přitom zvlášť ve vyšších polohách nebude u nás ničím exotickým, takový ráz mají slunné stráně našich kopců, pokud nejsou uměle zalesněné nebo kultivované pro kosení a spásání luk.

Osluněný svah v zahradě bude tak pokryt nízkými vřesovištními rostlinami, na vrcholu svahu ho doplní vzrostlé jehličnaté stromy nebo okrasný javor. Vysoké stromy vytvoří zastínění pro rododendronyazalky, uprostřed vřesové stráně pak vykukují jehličnaté zákrsky, kompaktní nízké kleče, jalovce nebo miniaturní převislé smrky. Cestičky vaším vřesovištěm je nejlépe ponechat přírodní, pro pohodlnější údržbu je můžete vyložit plochými kameny nebo dřevěnou kulatinou. Toužíte přece jen po kousku exotiky? Pak můžete vysadit některou exotickou dřevinu, pokud ohlídáte, aby byla stejně jako ostatní rostliny milovníkem kyselé půdy, bude se sem určitě hodit. Vřesy nerostou jen v Evropě, ale i v rozsáhlých oblastech Asie a Afriky, kde jsou doplňující druhy jiné než u nás, takže jistě najdete zajímavé keřestromy původem z těchto krajin.

Barevné obrazy

Také pro zahrady se záhony přesně naplánovanými do kruhů, obdélníků a čtverců, protkanými cestičkami z bílého kačírku, červených cihel nebo z dlažby jsou vřesy vítanými podzimními rostlinami. Po odkvětu letniček můžete hustě vysadit sazenice tak, že jejich barvy budou tvořit různé obrazce. Taková malba výsadbou je dobře známá ze stylu francouzských parků našich zámků. Kdo má rád přesnost a jasně zřetelné pilíře zahrady, tomu budou od konce srpna do zimy vřesyvřesovce na takových záhonech lahodit. V rozích nebo středu záhonů je dozdobí tvarované stálezelené keřestromky. Vyšlechtěné odrůdy vřesu mají celou škálu barev od bílé přes různé odstíny růžové až po fialovou a červenou, barevné přechody lze tedy krásně vyladit, odstíny na sebe mohou navazovat od světlých po nejtmavší nebo kontrastem vyčarujete na záhonu kruhy, pruhy či dokonce stylizovaný obrázek. Takové záhony bývají sezónní, ale je škoda se o sazenice vřesů připravit, lépe je přesázet je do květináčů, sestřihnout a ponechat pro další podzim opět k výsadbě na záhony. Na to ovšem potřebujete na zahradu tak velkou, že se v ní najde místo pro přechovávání takto využívaných trvalek.

Co potřebuje vřesoviště

Vřesy i ostatní rostliny této skupiny jsou nenáročné, zvyklé na suché stráně. Přesto dovedou trpět suchem, vysychání je postihuje zejména v zimách bez sněhu, kdy je třeba je stejně jako jehličnany zalévat. Co ale opravdu nemají rády je vápenitá půda. Jejich přírodní lokality jsou rašeliniště, stráně pod jehličnatýmidubovými lesy, zkrátka místa s typicky kyselou zeminou. Tu jim musíte dodat i na zahradě. Můžete použít speciální substrát na vřesovištní rostliny nebo přimíchat do kvalitní půdy rašelinu. Pokud zakládáte vřesoviště jako trvalou součást zahrady, pak bude přihnojování rašelinou nutné každý rok, pro záhon vřesů přidejte trochu rašeliny při výsadbě ke každé rostlince.

TIP

Co se hodí k vřesům

Určitě jsou to vřesovce, velmi podobné vřesům, trošku vyšší keříky s o něco většími zvonečky kvítků na lodyhách. Vřesovce jsou ale choulostivější na mráz, do našich podmínek se hodí vřesovec pleťový (Erica carnea), popelavý (E. cinerea), ladní (E. tetralix) a těkavý (E. vagans). Vykvétají dvakrát ročně, vřesoviště tak ozdobí květy už velmi časně na jaře a znovu na podzim. Stejně jako vřesy je po každém odkvětu sestřihněte, aby keříky příliš nedřevnatěly a nové výhony bohatě kvetly. Na rašelinová vřesoviště přirozeně patří také brusinka (Vaccinium vitis-idaea) a klikva (Vaccinium macrocarpum), které navíc nesou lahodné plody. Sytě zelené tuhé lístky zbarvující se postupně do červena má také libavka (Gaultheria), nízké, na jaře kvetoucí keříkykvěty připomínajícími konvalinky tvoří kyhanka (Andromeda), u nás přirozenou dobře se ujímající rostlinou je i medvědice (Arctostaphylos) s bílými květy.

Text: Gabriela Koulová

31.8.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist